Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [8577]

To jest stara wersja OswiadczenieWoli utworzona przez JacekLubecki, 2009-04-06 14:28:59.

 

Oświadczenie woli


A. Pojęcie
Oświadczenie woli (niem. Willenslärung) jest najistoniejszym elementem czynności prawnej i stanowi zewnętrzny przejaw woli zgodny z rzeczywistą wolą składającego oświadczenie oraz nakierowany na wywołanie skutków prawnych.
Aby określone zachowanie się człowieka mogło być uznane za oświadczenie woli, muszą być spełnione przede wszystkim następujące przesłanki:
  • o. w. musi być zrozumiałe (nie może zawierać sprzeczności),
  • o. w. musi być swobodne (brak przymusu),
  • o. w. musi być złożone "na serio" (nie dla żartu),
  • wynikająca z o. w. decyzja musi dotyczyć spraw uregulowanych przez prawo cywilne (o. w. nie jest np. propozycja pójścia do kina w wolnycm czasie).

B. Forma
Kodeks cywilny dopuszcza każdą postać złożenia oświadczenia, pod warunkiem jednak, że uzewnętrznia ono dostatecznie wolę wywołania skutków prawnych (por. art. 60 KC
art. 60 KC
Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
). Tak więc, poza formą ustną, mogą to być jakiekolwiek inne zachowania podmiotu dokonywane per facta concludenta (tzw. czynności konkludentne). Przykładem takiej czynności jest akceptacja oferty poprzez faktyczne przystapienie do wykonania określonego świadczenia.

C. Wykładnia


D. Rodzaje

E. Akty nie stanowiące oświadczeń woli
Na tej stronie nie ma komentarzy