Wersja [17252]
To jest stara wersja NiemieckiePENPEwStromGVV utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-11-17 11:36:41.
Uprawnienia dostawcy energii na mocy StromGVV/GasGVV w przypadku nielegalnego poboru energii
regulacja w niemieckim prawie energetycznym
W wyniku rozdziału działalności sieciowej i handlowej w zakresie energii elektrycznej i gazu przewidzianej w dyrektywach 2009/72/WE oraz 2009/72/WE nie jest możliwe postrzeganie przedsiębiorstw energetycznych - nawet tych, które są zintegrowane pionowo - jako jednolitych. Jeśli zatem dane uprawnienia wobec odbiorców czy osób w nielegalny sposób pobierających energię przysługują operatorowi sieci, dostawca energii nie może się na nie powołać. W związku z tym przepisy niemieckiego prawa przewidują zarówno dla operatora sieci jak i dla dostawcy energii podobne, praktycznie identycznie sformułowane uprawnienia. Dlatego opisane poniżej uprawnienia dostawcy energii należy pojmować w kontekście uprawnień operatora sieci.
Odrębnym problemem, wynikającym z wydzielenia operatora sieci, jest brak faktycznej możliwości zablokowania dostaw energii przez dostawcę. Zatrzymanie dostaw energii związane jest zawsze z fizycznym odłączeniem - tymczasowym czy trwałym - od sieci. Jest to działanie, które zarówno z prawnego jak i technicznego, faktycznego punktu widzenia musi być podjęte przez operatora sieci. Dlatego też § 24 ust. 3 NAV/NDAV łączy uprawnienia dostawcy w tym zakresie z obowiązkiem ale i prawem operatora sieci w taki sposób, aby możliwe było podjęcie odpowiednich działań - nie tylko na papierze. Szczegóły opisano w rozdziale poświęconym uprawnieniom operatora sieci.
Ponieważ - jak przedstawiono już w tym miejscu - adresatami rozporządzeń StromGVV oraz GasGVV są przede wszystkim sprzedawcy energii z urzędu, przedstawione poniżej reguły obowiązują bezpośrednio sprzedawcę z urzędu. Jeśli jednak przepisy te zostały włączone do OWU dostawcy energii wybranego przez odbiorcę - a jest tak w praktyce praktycznie zawsze - mają one odpowiednie zastosowanie wobec każdego dostawcy energii.
A. Przerwa w dostawie energii, § 19 ust. 1 StromGVV/GasGVV
Zgodnie z § 19 ust. 1 StromGVV/GasGVV sprzedawca (z urzędu) ma prawo przerwać dostawy energii w przypadku zaistnienia wskazanej w przepisie sytuacji. Sankcja przepisu dla odbiorcy i uprawnienie dla dostawcy energii ma charakter o tyle bezwarunkowy, że przerwanie dostaw może nastąpić bez jakiejkolwiek zapowiedzi i niezależnie od tego, jak dotkliwe dla odbiorcy będzie przerwanie dostaw energii, co przewidziane jest tylko w wyjątkowych sytuacjach (Ponieważ odcięcie dostaw energii jest bardzo dotkliwym dla odbiorcy działaniem, dlatego też jest ono określane jako ultima ratio, Busche, [w:] Säcker red., Berliner Kommentar zum Energierecht, dodatek do § 39 EnWG, § 19 StromGVV/GasGVV, Berlin 2010, nb. 1; jest tak również w wyniku nakazu ochrony odbiorcy energii przewidzianego w dyrektywach energetycznych, por. np. art. 3 ust. 7 dyrektywy 2009/72/WE).
Przesłanki przerwania dostaw na mocy § 19 ust. 1 StromGVV/GasGVV są spełnione, gdy:
- odbiorca narusza w znaczącym stopniu przepisy rozporządzenia,
- ponosi za to winę oraz
- przerwa w dostawie energii jest konieczna w celu zapobieżenia poboru energii z obejściem, manipulacją czy przed montażem urządzeń pomiarowych.
((1))
Na tej stronie nie ma komentarzy