Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17238]

To jest stara wersja NiemieckiePENPEwNAV utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-11-16 15:57:59.

 

Uprawnienia operatora sieci na mocy NAV oraz NDAV w przypadku nielegalnego poboru energii

regulacja w niemieckim prawie energetycznym

Przepisy regulujące zasady przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i gazowniczej w rozporządzeniach NAV oraz NDAV przewidują, że podstawą przyłączenia i korzystania z przyłączenia do sieci jest umowa między operatorem sieci a podmiotem korzystającym z przyłączenia, § 2 ust. 2 NAV/NDAV. Konsekwencje naruszenia praw i obowiązków stron tego stosunku umownego związane z nielegalnym poborem energii (NPE) uregulowane zostały w §§ 24 i nast. NAV/NDAV.

A. Uprawnienia własne operatora sieci, § 24 ust. 1 NAV/NDAV
Zgodnie z § 24 ust. 1 pkt 1 NAV/NDAV "operator sieci ma prawo do blokady przyłącza i przerwania korzystania z niego w trybie natychmiastowym (bez uprzedniego ostrzeżenia), jeśli podmiot przyłączony lub korzystający z przyłącza narusza reguły rozporządzenia NAV/NDAV a blokada lub przerwanie są konieczne do zapobieżenia korzystania z przyłącza z obejściem, manipulacją lub przed montażem urządzeń pomiarowych" (wolne tłumaczenie własne autora, niem.: Der Netzbetreiber ist berechtigt, den Netzanschluss und die Anschlussnutzung ohne vorherige Androhung zu unterbrechen, wenn der Anschlussnehmer oder -nutzer dieser Verordnung zuwiderhandelt und die Unterbrechung erforderlich ist, um (...) 2. die Anschlussnutzung unter Umgehung, Beeinflussung oder vor Anbringung der Messeinrichtungen zu verhindern (...)).

Sankcją przepisu jest zatem odłączenie od sieci lub przerwanie korzystania z sieci. Ponieważ przepisy rozporządzeń NAV/NDAV rozróżniają między instytucją prawną samego przyłączenia do sieci oraz korzystania z powstałego w ten sposób przyłącza, istnieją dwie różne sankcje w § 24 ust. 1 NAV/NDAV. W zależności od tego, jakie działanie jest konieczne do wykluczenia naruszeń umowy czy przepisów, operator sieci może wybrać silniejszy (odłączenie) lub łagodniejszy (przerwanie korzystania) skutek przepisu.

Przedstawione wyżej sankcje możliwe są w różnych okolicznościach przewidzianych w § 24 ust. 1 pkt 1) - 3) NAV/NDAV. NPE jest uznany jako rażące naruszenie rozporządzenia i tym samym reguł przyłączenia do sieci (Bruhn, [w:] Säcker red., Berliner Kommentar zum Energierecht, dodatek do § 18 EnWG, § 24 NAV/NDAV Berlin 2010, nb. 2.). Sankcja obejmuje w tym kontekście trzy różne sposoby nielegalnego poboru energii:
  • obejście urządzeń pomiarowych,
  • manipulacja urządzeń pomiarowych lub
  • pobór energii _przed_ zamontowaniem urządzeń pomiarowych.

Z praktycznego i procesowego punktu widzenia regulacja - choć oczywista i stosowana już od wielu lat - obarczona jest sporymi trudnościami w ich wyegzekwowaniu. Tak jak w każdym przypadku NPE w niemieckiej praktyce podnoszone są przede wszystkim znaczne trudności w udowodnieniu danemu odbiorcy działań, które mogłyby być określone jako manipulacja czy obejście urządzeń pomiarowych. Po pierwsze, trudne jest stwierdzenie nielegalnego poboru, dopóki nie nastąpi kontrola funkcjonowania danych urządzeń. Po drugie, nawet gdy operator sieci podczas kontroli stwierdzi lub osoba trzecia zgłosi podejrzenie manipulacji, niemal niemożliwym jest pozytywne stwierdzenie, kto danym urządzeniem pomiarowym manipulował lub dokonał nielegalnego podłączenia.


B. Uprawnienia w związku z żądaniem dostawcy energii, § 24 ust. 3 NAV/NDAV



C. Prawo do bezterminowego wypowiedzenia umowy, § 27 NAV/NDAV

Na tej stronie nie ma komentarzy