Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaOdpowiedzialnoscMediatora


Show raw source

====Odpowiedzialność mediatora====
==przedstawienie zagadnienia odpowiedzialności mediatora i jej ewentualnych wyłączeń==

((1)) Odpowiedzialność kontraktowa (//ex contractu//)
Mediator ponosi [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialność]] za [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]] wyrządzoną którejkolwiek ze stron wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania swoich obowiązków na zasadach ogólnych określonych w [[PrawoMaterialne prawie materialnym]]. Jej podstawę stanowi {{pu przepis="art. 471 KC"}}. Słusznie podnosi M. Pazdan , że chodzi tu o [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]] powstałą w wyniku naruszenia przez mediatora ciążącego na nim obowiązku w ramach wiążącego go ze stronami zobowiązaniowego stosunku umownego (odpowiedzialność //ex contarctu//). Mediator odpowiada np. za naruszenie zasady poufności [[Mediacja mediacji]], pod warunkiem, że strony poniosły z tego powodu [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]].

((1)) Klauzule wyłączające odpowiedzialność zamieszczone w regulaminach
Niektóre regulaminy dotyczące [[Mediacja mediacji]] zawierają postanowienia wyłączające [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialność cywilnoprawną]] z tytułu działania albo zaniechania w związku z postępowaniem pojednawczym zarówno w odniesieniu do osoby prowadzącej takie postępowanie jak też instytucji, pod której auspicjami jest ono prowadzone. Tego rodzaju klauzule należy oceniać przez pryzmat przepisu {{pu przepis="art. 473 § 2 KC"}}, który wyznacza granice swobody kontraktowej przy kształtowaniu [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialności]] mediatora. W świetle tego przepisu nieważne jest zastrzeżenie, iż dłużnik nie będzie odpowiedzialny za [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]] wyrządzoną wierzycielowi umyślnie.

((1)) Naruszenie obowiązku zachowania poufności
((2)) Odpowiednie zastosowanie {{pu przepis="art. 72(1) KC"}}
Ponadto – w wypadku naruszenia przez mediatora obowiązku poufności – w literaturze rozważa się możliwość odpowiedniego zastosowania do [[Mediacja mediacji]] {{pu przepis="art. 72(1) KC"}}, gdyż powszechnie uznaje się ją za metodę rozwiązywania sporów zbliżoną do negocjacji albo nawet za szczególną postać negocjacji („wspomagane negocjacje”). Cytowany przepis stanowi, że jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania tego obowiązku uprawniony może żądać od drugiej strony naprawienia [[SzkodaCywilnoprawna szkody]] albo wydania uzyskanych przez nią korzyści.

((2)) Warunki odpowiedzialności z {{pu przepis="art. 72(1) KC"}} a z {{pu przepis="art. 471 KC"}}
Inaczej niż w przypadku [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialności]] na podstawie {{pu przepis="art. 72(1) KC"}} za [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]] spowodowaną ujawnieniem poufnych informacji uzyskanych w toku negocjacji, [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialność]] mediatora na podstawie {{pu przepis="art. 471 KC"}} nie zależy od zastrzeżenia przez strony poufności informacji. W myśl {{pu przepis="art. 183(4) § 1 KPC"}} wszystkie informacje, które mediator uzyskał w trakcie postępowania mediacyjnego czy w związku z [[Mediacja mediacją]], są z //ex lege// poufne.

((2)) Odpowiedzialność osób trzecich
Warta podkreślenia jest również kwestia [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialności]] za ujawnienie poufnych informacji przez osoby trzecie uczestniczące w [[Mediacja mediacji]] (np. eksperci). Ze względu na sekretny charakter [[Mediacja mediacji]] nie ulega wątpliwości, że ich udział dopuszczalny jest jedynie za zgodą stron i w porozumieniu z mediatorem. W zależności od konkretnych okoliczności sprawy, [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialność]] za ujawnienie poufnych informacji przez te osoby mogą ponosić – na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego (por. m.in. {{pu przepis="art. 474 KC"}}) – mediator lub strona.

((2)) Odpowiedzialność deliktowa //ex delictu//
Na koniec należy zwrócić uwagę na to, że mediator może też być odpowiedzialny wobec stron na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o czynach zabronionych (odpowiedzialność //ex delictu//, {{pu przepis="art. 415 KC"}} i nast.), jeśli ze swej winy wyrządził stronom [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]]. Z sytuacją taką możemy mieć do czynienia na przykład wówczas, gdy stały mediator odmówi prowadzania [[Mediacja mediacji]] bez ważnych powodów albo strona poniesie [[SzkodaCywilnoprawna szkodę]] z powodu odmowy prowadzenia [[Mediacja mediacji]] przez mediatora //ad hoc// po upływie tygodnia od otrzymania przez niego [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosku o przeprowadzenie mediacji]]. W takiej sytuacji nie dochodzi do zawarcia żadnej umowy, ale zachowanie takie skutkuje [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialnością]] deliktową. W razie rażąco nieuzasadnionej odmowy uczestniczenia w [[Mediacja mediacji]] w literaturze rozważa się możliwość odwołania się do [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialności]] z tytułu szeroko rozumianej [[CulpaInContrahendo culpa in contrahendo]].

((1)) Przeprowadzenie mediacji przez osobę nieuprawnioną
[[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna Odpowiedzialność]] może być również konsekwencją przeprowadzenia [[Mediacja mediacji]] przez osobę niespełniającą ustawowych wymagań formalnych (np. pozbawioną praw publicznych). Można bronić poglądu, że okoliczność ta nie powoduje wadliwości postępowania mediacyjnego i samej [[UgodaMediacyjna ugody]]. Przemawia za tym fakt, że to właśnie strony są autorami [[UgodaMediacyjna ugody]], a sam mediator pomaga jedynie w jej wypracowaniu. W przypadku mediatorów stałych, poza ich osobistą [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialnością]], może to wiązać się także z [[OdpowiedzialnoscCywilnoprawna odpowiedzialnością]] organizacji prowadzącej listę mediatorów, na której znalazła się taka osoba.

((1)) Literatura
1. [[PazdanRejent2004 M. Pazdan, O mediacji i projekcie jej unormowania w Polsce]], Rejent nr 2/2004,
2. [[MorekADRWSprawachGospodarczych R. Morek, ADR – w sprawach gospodarczych]], Warszawa 2004,
3. [[PazdanPrawaIObowiazkiOrazOdpowiedzialnoscCywilnaMediatora M. Pazdan, Prawa i obowiązki oraz odpowiedzialność cywilna mediatora]], (w:) [[OdpowiedzialnoscCywilna Odpowiedzialność cywilna. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Adama Szpunara]], Zakamycze 2004,
4. Zieliński (w:) [[ZielinskiKPCKomentarzTom1 Kodeks postępowania cywilnego. Tom 1. Komentarz]], pod red. A. Zielińskiego, Warszawa 2006,
5. [[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji, Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ.]], Zakamycze 2004.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych