Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony MediacjaNaPodstawieUmowy


Wersja [7687]

Czas ostatniej edycji: 2009-03-20 13:09:57. Autor: JacekLubecki.
Dodane:
((1)) Wzory pism

Usunięte:
((1)) Wzory


Wersja [7611]

Czas edycji: 2009-03-20 10:03:36. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Kolejnym etapem jest złożenie [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosku o przeprowadzenie mediacji]], o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświęconej [[MediacjaNaPodstawieWniosku mediacji prowadzonej na wniosek]].

Usunięte:
Kolejnym etapem jest złożenie [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosku o przeprowadzenie mediacji]], o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaPodstawieWniosku mediacji na wniosek]].


Wersja [7610]

Czas edycji: 2009-03-20 10:02:38. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Zastanawiające jest, jaki jest charakter umowy o [[Mediacja mediację]]. Wypowiedzi doktryny na ten temat są znikome. W piśmiennictwie wyrażony został pogląd reprezentowany przez M. Pazdana, który opowiada się za tym, iż umowa o [[Mediacja mediację]] jest swoistego rodzaju umową (sui generis). Wspomniany autor podnosi, że pomimo doradczej roli mediatora umowa o [[Mediacja mediację]] nie jest oczywistą umową zlecenia. Należy ją jednak umieścić wśród umów prawa cywilnego materialnego. Strony bowiem przyjmują na siebie obowiązek uczestniczenia w postępowaniu mediacyjnym. Umowy o [[Mediacja mediację]] nie można uznać za umowę zlecenia, gdyż nie powstaje z niej zobowiązanie do dokonania [[CzynnoscPrawna czynności prawnej]]. Na jej podstawie nie powstaje również zobowiązanie do świadczenia innej usługi, a to z kolei powoduje, że odpada możliwość wykorzystania przy poszukiwaniu dla niej ocen prawnych {{pu przepis="art. 750 KC"}}. Umowa o [[Mediacja mediację]] nie ma też oczywiście cech umowy spółki cywilnej.

Usunięte:
Zastanawiające jest, jaki jest charakter umowy o [[Mediacja mediację]]. Wypowiedzi doktryny na ten temat są znikome. W piśmiennictwie wyrażony został pogląd reprezentowany przez M. Pazdana, który opowiada się za tym, iż umowa o [[Mediacja mediację]] jest swoistego rodzaju umową (sui generis). Wspomniany autor podnosi, że pomimo doradczej roli mediatora umowa o [[Mediacja mediację]] nie jest oczywistą umową zlecenia. Należy ją jednak umieścić wśród umów prawa cywilnego materialnego. Strony bowiem przyjmują na siebie obowiązek uczestniczenia w postępowaniu mediacyjnym. Umowy o [[Mediacja mediację]] nie można uznać za umowę zlecenia, gdyż nie powstaje z niej zobowiązanie do dokonania czynności prawnej. Na jej podstawie nie powstaje również zobowiązanie do świadczenia innej usługi, a to z kolei powoduje, że odpada możliwość wykorzystania przy poszukiwaniu dla niej ocen prawnych {{pu przepis="art. 750 KC"}}. Umowa o [[Mediacja mediację]] nie ma też oczywiście cech umowy spółki cywilnej.


Wersja [7609]

Czas edycji: 2009-03-20 10:01:11. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Z uwagi na dobrowolny charakter [[Mediacja mediacji]], a także na konstytucyjnie zagwarantowane [[PrawoDoSadu prawo do sądu]] ({{pu przepis="art. 45 ust. 1 Konstytucja"}}) przyjęto, iż zawarcie umowy o [[Mediacja mediację]] nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże, jeśli pozwany przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]], sąd skieruje sprawę do postępowania mediacyjnego ({{pu przepis="art. 202(1) KPC"}}). Chodzi tu o sytuację, w której strony zawarły umowę o [[Mediacja mediację]], której jednak nie realizują. W razie nieusprawiedliwionej odmowy poddania się [[Mediacja mediacji]], na którą strona uprzednio wyraziła zgodę, sąd może ją obciążyć kosztami wywołanymi na skutek niepoddania się [[Mediacja mediacji]] ({{pu przepis="art. 103 § 2 KPC"}}).

Usunięte:
Z uwagi na dobrowolny charakter [[Mediacja mediacji]], a także na konstytucyjnie zagwarantowane prawo do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP) przyjęto, iż zawarcie umowy o [[Mediacja mediację]] nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże, jeśli pozwany przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]], sąd skieruje sprawę do postępowania mediacyjnego ({{pu przepis="art. 202(1) KPC"}}). Chodzi tu o sytuację, w której strony zawarły umowę o [[Mediacja mediację]], której jednak nie realizują. W razie nieusprawiedliwionej odmowy poddania się [[Mediacja mediacji]], na którą strona uprzednio wyraziła zgodę, sąd może ją obciążyć kosztami wywołanymi na skutek niepoddania się [[Mediacja mediacji]] ({{pu przepis="art. 103 § 2 KPC"}}).


Wersja [7608]

Czas edycji: 2009-03-20 09:59:53. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W umowie należy przede wszystkim sprecyzować przedmiot [[Mediacja mediacji]] np. sposób korzystania z nieruchomości, zwrot zaległego zobowiązania pieniężnego, czas i miejsce kontaktów rodzinnych. Chodzi tu o wskazanie [[StosunekPrawny stosunku prawnego]], z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.

Usunięte:
W umowie należy przede wszystkim sprecyzować przedmiot [[Mediacja mediacji]] np. sposób korzystania z nieruchomości, zwrot zaległego zobowiązania pieniężnego, czas i miejsce kontaktów rodzinnych. Chodzi tu o wskazanie stosunku prawnego, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.


Wersja [7607]

Czas edycji: 2009-03-20 09:58:30. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Choć nie wynika to wyraźnie z treści powołanego przepisu, nie ulega wątpliwości, że konstytutywnym elementem umowy o [[Mediacja mediację]], stanowiącym jednocześnie jej istotę, jest uzgodnienie stron, że istniejące lub mogące powstać między nimi w przyszłości konflikty, strony będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Ze złożonych przez strony [[OswiadczenieWoli oświadczeń woli]] powinno zatem wynikać, że strony godzą się na [[Mediacja mediację]]. Tym samym dla każdej ze stron powstaje obowiązek wzięcia w niej udziału. Sposób wykonania tego obowiązku uzależniony jest od wielu czynników (stylów mediacyjnych, wspólnych albo indywidualnych spotkań itp.). Niemniej jednak obowiązku tego nie da się – z uwagi na dobrowolność postępowania – wyegzekwować za pomocą środków przymusu państwowego.

Usunięte:
Choć nie wynika to wyraźnie z treści powołanego przepisu, nie ulega wątpliwości, że konstytutywnym elementem umowy o [[Mediacja mediację]], stanowiącym jednocześnie jej istotę, jest uzgodnienie stron, że istniejące lub mogące powstać między nimi w przyszłości konflikty, strony będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Ze złożonych przez strony oświadczeń woli powinno zatem wynikać, że strony godzą się na [[Mediacja mediację]]. Tym samym dla każdej ze stron powstaje obowiązek wzięcia w niej udziału. Sposób wykonania tego obowiązku uzależniony jest od wielu czynników (stylów mediacyjnych, wspólnych albo indywidualnych spotkań itp.). Niemniej jednak obowiązku tego nie da się – z uwagi na dobrowolność postępowania – wyegzekwować za pomocą środków przymusu państwowego.


Wersja [7606]

Czas edycji: 2009-03-20 09:57:17. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Wyrażenie //„w szczególności”// należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o [[Mediacja mediację]] uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania [[Mediacja mediacji]], miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o [[Mediacja mediację]] jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia [[Mediacja mediacji]] zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).

Usunięte:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o [[Mediacja mediację]] uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania [[Mediacja mediacji]], miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o [[Mediacja mediację]] jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia [[Mediacja mediacji]] zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).


Wersja [7605]

Czas edycji: 2009-03-20 09:55:47. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- [[WzorWniosekOPrzeprowadzenieMediacji wniosek o przeprowadzenie mediacji]].

Usunięte:
- [[WzorWniosekOPrzeprowadzenieMediacji wniosek o przeprowadzenie mediacji]],


Wersja [7604]

Czas edycji: 2009-03-20 09:55:16. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- [[WzorKlauzulaMedArb klazula med-arb]],


Wersja [7603]

Czas edycji: 2009-03-20 09:54:18. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- [[WzorUmowaOMediacje umowa o mediację]],
- [[WzorWniosekOPrzeprowadzenieMediacji wniosek o przeprowadzenie mediacji]],

Usunięte:
- [[WzorUmowaOMediacje umowa o mediację]],
- [[WzorWniosekOPrzeprowadzenieMediacji wniosek o przeprowadzenie mediacji]],
-


Wersja [7602]

Czas edycji: 2009-03-20 09:53:48. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- [[WzorKlauzulaMediacyjna klauzula mediacyjna]],

Usunięte:
- [[WzorKlauzulaMediacyjna klauzula mediacyjna]],


Wersja [7601]

Czas edycji: 2009-03-20 09:53:27. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- [[WzorKlauzulaMediacyjna klauzula mediacyjna]],
- [[WzorUmowaOMediacje umowa o mediację]],
- [[WzorWniosekOPrzeprowadzenieMediacji wniosek o przeprowadzenie mediacji]],
-

Usunięte:
1. [[WzorKlauzulaMediacyjna klauzula mediacyjna]],
2. [[WzorUmowaOMediacje umowa o mediację]],
3.


Wersja [7586]

Czas edycji: 2009-03-20 09:31:37. Autor: JacekLubecki
Dodane:
2. [[WzorUmowaOMediacje umowa o mediację]],
3.


Wersja [7585]

Czas edycji: 2009-03-20 09:30:29. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o [[Mediacja mediację]] może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i {{pu przepis="art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.
((1)) Wzory
1. [[WzorKlauzulaMediacyjna klauzula mediacyjna]],

Usunięte:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o [[Mediacja mediację]] może przybierać postać klauzuli mediacyjnej (wzór takiej klazuli znajdziesz [[WzorKlauzulaMediacyjna tutaj]]) zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i {{pu przepis="art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.


Wersja [7584]

Czas edycji: 2009-03-20 09:28:54. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o [[Mediacja mediację]] może przybierać postać klauzuli mediacyjnej (wzór takiej klazuli znajdziesz [[WzorKlauzulaMediacyjna tutaj]]) zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i {{pu przepis="art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.

Usunięte:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i {{pu przepis="art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.


Wersja [7583]

Czas edycji: 2009-03-20 09:27:39. Autor: JacekLubecki
Dodane:
- zawarcie umowy o [[Mediacja mediację]] poprzez wyrażenie zgody na [[Mediacja mediację]] przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosek o przeprowadzenie mediacji]].

Usunięte:
- zawarcie umowy o mediację poprzez wyrażenie zgody na [[Mediacja mediację]] przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosek o przeprowadzenie mediacji]].


Wersja [7582]

Czas edycji: 2009-03-20 09:27:06. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby [[MediacjaWszczecie wszczęcia]] mediacji umownej:

Usunięte:
W ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby [[Mediacja Wszczecie wszczęcia]] mediacji umownej:


Wersja [7236]

Czas edycji: 2009-03-11 17:14:58. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Ostatecznie zrezygnowano z wymogu określenia czasu trwania [[Mediacja mediacji]]. Liberalne podejście ustawodawcy w tym zakresie ma zachęcić strony do korzystania z nowo wprowadzonej instytucji, która jest wolna od zbędnego formalizmu.

Usunięte:
Ostatecznie zrezygnowano z wymogu określenia czasu trwania [[Mediacjan mediacji]]. Liberalne podejście ustawodawcy w tym zakresie ma zachęcić strony do korzystania z nowo wprowadzonej instytucji, która jest wolna od zbędnego formalizmu.


Wersja [7235]

Czas edycji: 2009-03-11 17:12:40. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i {{pu przepis="art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.

Usunięte:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.


Wersja [7234]

Czas edycji: 2009-03-11 17:12:19. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 60 KC"}}, {{pu przepis="art. 69 KC"}} i art. 70 § 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.

Usunięte:
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz art. 60, art. 69 i 70 {{pu przepis="§ 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.


Wersja [7233]

Czas edycji: 2009-03-11 17:11:36. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Choć nie wynika to wyraźnie z treści powołanego przepisu, nie ulega wątpliwości, że konstytutywnym elementem umowy o [[Mediacja mediację]], stanowiącym jednocześnie jej istotę, jest uzgodnienie stron, że istniejące lub mogące powstać między nimi w przyszłości konflikty, strony będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Ze złożonych przez strony oświadczeń woli powinno zatem wynikać, że strony godzą się na [[Mediacja mediację]]. Tym samym dla każdej ze stron powstaje obowiązek wzięcia w niej udziału. Sposób wykonania tego obowiązku uzależniony jest od wielu czynników (stylów mediacyjnych, wspólnych albo indywidualnych spotkań itp.). Niemniej jednak obowiązku tego nie da się – z uwagi na dobrowolność postępowania – wyegzekwować za pomocą środków przymusu państwowego.
W umowie należy przede wszystkim sprecyzować przedmiot [[Mediacja mediacji]] np. sposób korzystania z nieruchomości, zwrot zaległego zobowiązania pieniężnego, czas i miejsce kontaktów rodzinnych. Chodzi tu o wskazanie stosunku prawnego, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.
Ponadto powinna zawierać postanowienia wskazujące osobę mediatora lub sposób jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Strony mogą spełnić ten wymóg poprzez indywidualne lub wspólne oznaczenie mediatora, odwołanie się do regulaminu obowiązującego w wybranym przez nie ośrodku mediacyjnym, jak i powierzenie tego zadania osobie trzeciej.
Ostatecznie zrezygnowano z wymogu określenia czasu trwania [[Mediacjan mediacji]]. Liberalne podejście ustawodawcy w tym zakresie ma zachęcić strony do korzystania z nowo wprowadzonej instytucji, która jest wolna od zbędnego formalizmu.
Z uwagi na dobrowolny charakter [[Mediacja mediacji]], a także na konstytucyjnie zagwarantowane prawo do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP) przyjęto, iż zawarcie umowy o [[Mediacja mediację]] nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże, jeśli pozwany przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]], sąd skieruje sprawę do postępowania mediacyjnego ({{pu przepis="art. 202(1) KPC"}}). Chodzi tu o sytuację, w której strony zawarły umowę o [[Mediacja mediację]], której jednak nie realizują. W razie nieusprawiedliwionej odmowy poddania się [[Mediacja mediacji]], na którą strona uprzednio wyraziła zgodę, sąd może ją obciążyć kosztami wywołanymi na skutek niepoddania się [[Mediacja mediacji]] ({{pu przepis="art. 103 § 2 KPC"}}).
Zastanawiające jest, jaki jest charakter umowy o [[Mediacja mediację]]. Wypowiedzi doktryny na ten temat są znikome. W piśmiennictwie wyrażony został pogląd reprezentowany przez M. Pazdana, który opowiada się za tym, iż umowa o [[Mediacja mediację]] jest swoistego rodzaju umową (sui generis). Wspomniany autor podnosi, że pomimo doradczej roli mediatora umowa o [[Mediacja mediację]] nie jest oczywistą umową zlecenia. Należy ją jednak umieścić wśród umów prawa cywilnego materialnego. Strony bowiem przyjmują na siebie obowiązek uczestniczenia w postępowaniu mediacyjnym. Umowy o [[Mediacja mediację]] nie można uznać za umowę zlecenia, gdyż nie powstaje z niej zobowiązanie do dokonania czynności prawnej. Na jej podstawie nie powstaje również zobowiązanie do świadczenia innej usługi, a to z kolei powoduje, że odpada możliwość wykorzystania przy poszukiwaniu dla niej ocen prawnych {{pu przepis="art. 750 KC"}}. Umowa o [[Mediacja mediację]] nie ma też oczywiście cech umowy spółki cywilnej.
Kolejnym etapem jest złożenie [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosku o przeprowadzenie mediacji]], o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaPodstawieWniosku mediacji na wniosek]].

Usunięte:
Choć nie wynika to wyraźnie z treści powołanego przepisu, nie ulega wątpliwości, że konstytutywnym elementem umowy o mediację, stanowiącym jednocześnie jej istotę, jest uzgodnienie stron, że istniejące lub mogące powstać między nimi w przyszłości konflikty, strony będą się starały rozwiązać w drodze mediacji. Ze złożonych przez strony oświadczeń woli powinno zatem wynikać, że strony godzą się na mediację. Tym samym dla każdej ze stron powstaje obowiązek wzięcia w niej udziału. Sposób wykonania tego obowiązku uzależniony jest od wielu czynników (stylów mediacyjnych, wspólnych albo indywidualnych spotkań itp.). Niemniej jednak obowiązku tego nie da się – z uwagi na dobrowolność postępowania – wyegzekwować za pomocą środków przymusu państwowego.
W umowie należy przede wszystkim sprecyzować przedmiot mediacji np. sposób korzystania z nieruchomości, zwrot zaległego zobowiązania pieniężnego, czas i miejsce kontaktów rodzinnych. Chodzi tu o wskazanie stosunku prawnego, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.
Ponadto powinna zawierać postanowienia wskazujące osobę mediatora lub sposób jego wyboru. Strony mogą spełnić ten wymóg poprzez indywidualne lub wspólne oznaczenie mediatora, odwołanie się do regulaminu obowiązującego w wybranym przez nie ośrodku mediacyjnym, jak i powierzenie tego zadania osobie trzeciej.
Ostatecznie zrezygnowano z wymogu określenia czasu trwania mediacji. Liberalne podejście ustawodawcy w tym zakresie ma zachęcić strony do korzystania z nowo wprowadzonej instytucji, która jest wolna od zbędnego formalizmu.
Z uwagi na dobrowolny charakter mediacji, a także na konstytucyjnie zagwarantowane prawo do sądu (art. 45 ust. 1 Konstytucji RP) przyjęto, iż zawarcie umowy o mediację nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. Jednakże, jeśli pozwany przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zawarcia umowy o mediację, sąd skieruje sprawę do postępowania mediacyjnego ({{pu przepis="art. 202(1) KPC"}}). Chodzi tu o sytuację, w której strony zawarły umowę o mediację, której jednak nie realizują. W razie nieusprawiedliwionej odmowy poddania się mediacji, na którą strona uprzednio wyraziła zgodę, sąd może ją obciążyć kosztami wywołanymi na skutek niepoddania się mediacji ({{pu przepis="art. 103 § 2 KPC"}}).
Zastanawiające jest, jaki jest charakter umowy o mediację. Wypowiedzi doktryny na ten temat są znikome. W piśmiennictwie wyrażony został pogląd reprezentowany przez M. Pazdana, który opowiada się za tym, iż umowa o mediację jest swoistego rodzaju umową (sui generis). Wspomniany autor podnosi, że pomimo doradczej roli mediatora umowa o mediację nie jest oczywistą umową zlecenia. Należy ją jednak umieścić wśród umów prawa cywilnego materialnego. Strony bowiem przyjmują na siebie obowiązek uczestniczenia w postępowaniu mediacyjnym. Umowy o mediację nie można uznać za umowę zlecenia, gdyż nie powstaje z niej zobowiązanie do dokonania czynności prawnej. Na jej podstawie nie powstaje również zobowiązanie do świadczenia innej usługi, a to z kolei powoduje, że odpada możliwość wykorzystania przy poszukiwaniu dla niej ocen prawnych {{pu przepis="art. 750 KC"}}. Umowa o mediację nie ma też oczywiście cech umowy spółki cywilnej.
Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o przeprowadzenie mediacji, o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaPodstawieWniosku mediacji na wniosek]].


Wersja [7232]

Czas edycji: 2009-03-11 17:02:39. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o [[Mediacja mediację]] uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania [[Mediacja mediacji]], miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o [[Mediacja mediację]] jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia [[Mediacja mediacji]] zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).

Usunięte:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o [[Mediacja mediację]] uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania [[Mediacja mediacji]], miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o [[Mediacja mediację]] jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia [[Mediacja mediacji]] zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).


Wersja [7231]

Czas edycji: 2009-03-11 16:51:01. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[MediacjaWyborMediatora wyboru]]. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o [[Mediacja mediację]] uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania [[Mediacja mediacji]], miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o [[Mediacja mediację]] jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia [[Mediacja mediacji]] zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).

Usunięte:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[Mediator wyboru. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o mediację uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania mediacji, miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o mediację jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia mediacji zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).


Wersja [7230]

Czas edycji: 2009-03-11 16:48:40. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Odrębną umową, która powstaje w związku z prowadzaniem [[Mediacja mediacji]], jest więź umowna (obligacyjna) pomiędzy stronami a mediatorem oraz pomiędzy stronami a ośrodkiem mediacyjnym, z którego usług strony postanowiły skorzystać. Wynikające z niej zobowiązanie należy do zobowiązań starannego działania, a nie do zobowiązań rezultatu (por {{pu przepis="art. 355 § 1 KC"}}). W odniesieniu do stałego mediatora miernik staranności będzie podwyższony ({{pu przepis="art. 355 § 2 KC"}}). Mediator nie gwarantuje zatem rozwiązania sporu, a tym bardziej doprowadzenia do zawarcia przez strony porozumienia, lecz zobowiązuje się wyłącznie do starań zmierzających w takim właśnie kierunku. Jest to umowa nienazwana o świadczenie usługi mediacyjnej, zgodnie z zasadami wyrażonymi w Kodeksie postępowania cywilnego, do której odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (zob. {{pu przepis="art. 750 KC"}}). Umowa ta reguluje wzajemne relacje pomiędzy stronami a mediatorem, określając m.in. zakres odpowiedzialności mediatora i jego obowiązków, wysokość wynagrodzenia mediatora oraz kto i na jakich zasadach je opłaci. Niekiedy będzie ona kryć w sobie umowę o [[Mediacja mediację]], jeśli dopiero po wstępnym spotkaniu z mediatorem strony zdecydują się na [[Mediacja mediację]].
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o [[Mediacja mediację]], do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego [[Mediator wyboru. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o mediację uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania mediacji, miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o mediację jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia mediacji zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).

Usunięte:
Odrębną umową, która powstaje w związku z prowadzaniem [[Mediacja mediacji]], jest więź umowna (obligacyjna) pomiędzy stronami a mediatorem oraz pomiędzy stronami a ośrodkiem mediacyjnym, z którego usług strony postanowiły skorzystać. Wynikające z niej zobowiązanie należy do zobowiązań starannego działania, a nie do zobowiązań rezultatu (por {{pu przepis="art. 355 § 1 KC"}}). W odniesieniu do stałego mediatora miernik staranności będzie podwyższony ({{pu przepis="art. 355 § 2 KC"}}). Mediator nie gwarantuje zatem rozwiązania sporu, a tym bardziej doprowadzenia do zawarcia przez strony porozumienia, lecz zobowiązuje się wyłącznie do starań zmierzających w takim właśnie kierunku. Jest to umowa nienazwana o świadczenie usługi mediacyjnej, zgodnie z zasadami wyrażonymi w Kodeksie postępowania cywilnego, do której odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (zob. {{pu przepis="art. 750 KC"}}) . Umowa ta reguluje wzajemne relacje pomiędzy stronami a mediatorem, określając m.in. zakres odpowiedzialności mediatora i jego obowiązków, wysokość wynagrodzenia mediatora oraz kto i na jakich zasadach je opłaci. Niekiedy będzie ona kryć w sobie umowę o mediację, jeśli dopiero po wstępnym spotkaniu z mediatorem strony zdecydują się na mediację.
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o mediację, do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o mediację uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania mediacji, miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o mediację jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia mediacji zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).


Wersja [7229]

Czas edycji: 2009-03-11 16:45:36. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby [[Mediacja Wszczecie wszczęcia]] mediacji umownej:
- zawarcie umowy o [[Mediacja mediację]] //sensu stricte//, oraz
- zawarcie umowy o mediację poprzez wyrażenie zgody na [[Mediacja mediację]] przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła [[MediacjaNaPodstawieWniosku wniosek o przeprowadzenie mediacji]].
Umowa o [[Mediacja mediację]] to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze [[Mediacja mediacji]]. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o [[Mediacja mediację]] może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie [[Mediacja mediacji]] (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz art. 60, art. 69 i 70 {{pu przepis="§ 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o [[Mediacja mediację]]. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.
Odrębną umową, która powstaje w związku z prowadzaniem [[Mediacja mediacji]], jest więź umowna (obligacyjna) pomiędzy stronami a mediatorem oraz pomiędzy stronami a ośrodkiem mediacyjnym, z którego usług strony postanowiły skorzystać. Wynikające z niej zobowiązanie należy do zobowiązań starannego działania, a nie do zobowiązań rezultatu (por {{pu przepis="art. 355 § 1 KC"}}). W odniesieniu do stałego mediatora miernik staranności będzie podwyższony ({{pu przepis="art. 355 § 2 KC"}}). Mediator nie gwarantuje zatem rozwiązania sporu, a tym bardziej doprowadzenia do zawarcia przez strony porozumienia, lecz zobowiązuje się wyłącznie do starań zmierzających w takim właśnie kierunku. Jest to umowa nienazwana o świadczenie usługi mediacyjnej, zgodnie z zasadami wyrażonymi w Kodeksie postępowania cywilnego, do której odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (zob. {{pu przepis="art. 750 KC"}}) . Umowa ta reguluje wzajemne relacje pomiędzy stronami a mediatorem, określając m.in. zakres odpowiedzialności mediatora i jego obowiązków, wysokość wynagrodzenia mediatora oraz kto i na jakich zasadach je opłaci. Niekiedy będzie ona kryć w sobie umowę o mediację, jeśli dopiero po wstępnym spotkaniu z mediatorem strony zdecydują się na mediację.

Usunięte:
W ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby wszczęcia mediacji umownej:
- zawarcie umowy o mediację //sensu stricte//, oraz
- zawarcie umowy o mediację poprzez wyrażenie zgody na mediację przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.
Umowa o mediację to umowa, na podstawie której strony postanawiają, iż powstałe między nimi różnice zdań lub spory będą się starały rozwiązać w drodze mediacji. Umowa o mediację może przybierać postać klauzuli mediacyjnej zamieszczonej w umowie głównej regulującej pewne relacje między stronami na przyszłość, albo stanowić samodzielną umowę zawartą między stronami. Z prawnego punktu widzenia nie ma to większego znaczenia. Także wtedy, gdy stanowi klauzulę umowy głównej, z uwagi na samodzielny byt prawny nie dzieli jej losów. Klauzula mediacyjna może też zostać skorelowana z zapisem na sąd polubowny (tzw. klauzula mediacyjno-arbitrażowa „med-arb”). Ponadto do zawarcia umowy o mediację może dojść //per facta concludentia// – poprzez faktyczne podjęcie mediacji (zob. {{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 4 KPC"}} oraz art. 60, art. 69 i 70 {{pu przepis="§ 1 KC"}}). Ustawodawca, chcąc w jak największym stopniu odformalizować postępowanie mediacyjne, nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o mediację. Można ją zatem zawrzeć w dowolnej formie.
Odrębną umową, która powstaje w związku z prowadzaniem mediacji, jest więź umowna (obligacyjna) pomiędzy stronami a mediatorem oraz pomiędzy stronami a ośrodkiem mediacyjnym, z którego usług strony postanowiły skorzystać. Wynikające z niej zobowiązanie należy do zobowiązań starannego działania, a nie do zobowiązań rezultatu (por {{pu przepis="art. 355 § 1 KC"}}). W odniesieniu do stałego mediatora miernik staranności będzie podwyższony ({{pu przepis="art. 355 § 2 KC"}}). Mediator nie gwarantuje zatem rozwiązania sporu, a tym bardziej doprowadzenia do zawarcia przez strony porozumienia, lecz zobowiązuje się wyłącznie do starań zmierzających w takim właśnie kierunku. Jest to umowa nienazwana o świadczenie usługi mediacyjnej, zgodnie z zasadami wyrażonymi w Kodeksie postępowania cywilnego, do której odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego o zleceniu (zob. {{pu przepis="art. 750 KC"}}) . Umowa ta reguluje wzajemne relacje pomiędzy stronami a mediatorem, określając m.in. zakres odpowiedzialności mediatora i jego obowiązków, wysokość wynagrodzenia mediatora oraz kto i na jakich zasadach je opłaci. Niekiedy będzie ona kryć w sobie umowę o mediację, jeśli dopiero po wstępnym spotkaniu z mediatorem strony zdecydują się na mediację.


Wersja [7119]

Czas edycji: 2009-03-05 13:15:30. Autor: JacekLubecki
Dodane:
1. [[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji, Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ.]], Zakamycze 2004,

Usunięte:
1. [[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji]], Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ., Zakamycze 2004,


Wersja [7115]

Czas edycji: 2009-03-05 13:10:47. Autor: JacekLubecki
Dodane:
4. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007,
5. [[FalkiewiczKwasnickiPPH2005 K. Falkiewicz, R. L. Kwaśnicki, Arbitraż mediacja w świetle najnowszej nowelizacji kodeks postępowania cywilnego]], PPH 2005, nr 11,

Usunięte:
4. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007.


Wersja [7031]

Czas edycji: 2009-03-03 14:01:07. Autor: JacekLubecki
Dodane:
4. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007.

Usunięte:
4. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007,


Wersja [7030]

Czas edycji: 2009-03-03 13:59:15. Autor: JacekLubecki
Dodane:
4. [[GojskaHurynMediacjaWRozwiazywaniuKonfliktowRodzinnych A. Gójska, V. Huryn, Mediacja w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych]], Warszawa 2007,


Wersja [7029]

Czas edycji: 2009-03-03 13:57:42. Autor: JacekLubecki
Dodane:
3. [[PazdanPrawaIObowiazkiOrazOdpowiedzialnoscCywilnaMediatora M. Pazdan, Prawa i obowiązki oraz odpowiedzialność cywilna mediatora]], (w:) [[OdpowiedzialnoscCywilna Odpowiedzialność cywilna. Księga pamiątkowa ku czci Profesora Adama Szpunara]], Zakamycze 2004,


Wersja [7027]

Czas edycji: 2009-03-03 13:51:04. Autor: JacekLubecki
Dodane:
2. [[PokrzywniakMoP2005 J. Pokrzywniak, Klauzula negocjacji pojednawczych]], MoP 2005, nr 2,

Usunięte:
2. [[Pokrzywniak J. Pokrzywniak, Klauzula negocjacji pojednawczych, MoP 2005, nr 2, s. 124.


Wersja [7026]

Czas edycji: 2009-03-03 13:50:15. Autor: JacekLubecki
Dodane:
2. [[Pokrzywniak J. Pokrzywniak, Klauzula negocjacji pojednawczych, MoP 2005, nr 2, s. 124.


Wersja [7025]

Czas edycji: 2009-03-03 13:49:09. Autor: JacekLubecki
Dodane:
1. [[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji]], Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ., Zakamycze 2004,

Usunięte:
1.[[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji]], Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ., Zakamycze 2004,


Wersja [7024]

Czas edycji: 2009-03-03 13:48:51. Autor: JacekLubecki
Dodane:
1.[[PazdanUmowaOMediacje M.Pazdan, Umowa o mediację]], (w:) [[KsiegaPamiatkowaKuCzciProfesoraJanuszaSzwaji Księga pamiątkowa ku czci Profesora Janusza Szwaji]], Prace Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ., Zakamycze 2004,

Usunięte:
1. M. Pazdan, Umowa…, op. cit., s. 262. Wzór umowy o mediację przedstawia załącznik nr 3.


Wersja [6958]

Czas edycji: 2009-03-03 11:02:32. Autor: JacekLubecki
Dodane:

1. M. Pazdan, Umowa…, op. cit., s. 262. Wzór umowy o mediację przedstawia załącznik nr 3.


Wersja [6944]

Czas edycji: 2009-02-26 16:09:08. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o przeprowadzenie mediacji, o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaPodstawieWniosku mediacji na wniosek]].

Usunięte:
Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o przeprowadzenie mediacji, o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaWniosek mediacji na wniosek]].


Wersja [6943]

Czas edycji: 2009-02-26 16:08:43. Autor: JacekLubecki
Dodane:
((1)) Wniosek o przeprowadzenie mediacji
Kolejnym etapem jest złożenie wniosku o przeprowadzenie mediacji, o którym mowa w {{pu przepis="art. 183(6) § 1 KPC"}} (por. {{pu przepis="art. 183(1) § 2 KPC"}}). Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie poświeconej [[MediacjaNaWniosek mediacji na wniosek]].


Wersja [6941]

Czas edycji: 2009-02-26 16:00:19. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Na tej stronie przedstawiono jedynie pierwszy z nich. Tryb drugi (mediacja na wniosek) został omówiony [[MediacjaNaPodstawieWniosku tutaj]].

Usunięte:
Na tej stronie przedstawiono jedynie pierwszy z nich. Tryb drugi (mediacja na wniosek) został omówiony [[MediacjaNaPodstawieWnioksu tutaj]].


Wersja [6940]

Czas edycji: 2009-02-26 15:59:53. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Na tej stronie przedstawiono jedynie pierwszy z nich. Tryb drugi (mediacja na wniosek) został omówiony [[MediacjaNaPodstawieWnioksu tutaj]].

Usunięte:
Na tej stronie przedstawiono jedynie pierwszy z nich. Tryb drugi (mediacja na wniosek) został omówiony [[ tutaj]].


Wersja [6939]

Czas edycji: 2009-02-26 15:58:55. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W ramach postępowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby wszczęcia mediacji umownej:
- zawarcie umowy o mediację poprzez wyrażenie zgody na mediację przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Usunięte:
W ramach postepowania mediacyjnego prowadzonego na podstawie umowy o mediację można wyróżnić dwa tryby wszczęcia mediacji umownej:
- zawarcie umowy o mediacje poprzez wyrażenie zgody na mediację przez jedną ze stron, gdy druga strona złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.


Wersja [6938]

Czas edycji: 2009-02-26 15:57:36. Autor: JacekLubecki
Dodane:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o mediację, do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o mediację uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania mediacji, miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o mediację jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia mediacji zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 183(6) § 2 pkt 3 KPC"}}).

Usunięte:
W {{pu przepis="art. 183(1) § 3 KPC"}} ustawodawca uregulował pewne minimum (//essentialia negoti//) treści umowy o mediację, do których należy w szczególności określenie jej przedmiotu oraz osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. Wyrażenie „w szczególności” należy rozumieć w ten sposób, że strony mogą w umowie o mediację uregulować także inne kwestie, jak np. czas trwania mediacji, miejsce i język posiedzeń mediacyjnych. W tym miejscu należy się zastanowić, czy umowa o mediację jest ważna, jeśli nie będzie zawierała oznaczenia osoby mediatora albo sposobu jego wyboru. W opinii R. Morka za wystarczające w związku z tym uznać należy na ogół porozumienie stron co do podjęcia mediacji zgodnie z regulaminem konkretnego ośrodka mediacyjnego, który obejmuje m.in. określenie sposobu wyboru mediatora. Ponadto umowa może zawierać postanowienie, iż jedna ze stron wskaże mediatora, przesyłając do niego stosowny wniosek ({{pu przepis="art. 1836 § 2 pkt 3 KPC"}}).


Wersja [6937]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2009-02-26 15:57:02. Autor: JacekLubecki.