Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [2835]

To jest stara wersja LacznikNormyKolizyjnej utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-07-05 18:27:41.

 

Łącznik normy kolizyjnej


A. Definicja
Łącznikiem jest kryterium, według którego ustala się, jakie prawo jest właściwe dla danego stosunku prawnego. Kryterium tym może być np. obywatelstwo (zob. np. (akt prawny PrPrywMiędzyn nie istnieje)). Wówczas właściwym jest prawo ojczyste danej osoby, tzn. prawo tego państwa, którego obywatelstwo osoba ta posiada.

B. Rodzaje łączników
Ponieżej przedstawiam powszechnie przyjęte podziały łączników.

1. Łączniki zależne i niezależne od woli stron
W zależności od tego, czy wybór prawa jest zależny od woli stron, czy też inne czynniki zadecydują, jakie prawo jest właściwe dla denego stosunku prawnego wyróżnia się łączniki obiektywne i łączniki subiektywne.

a. łączniki subiektywne
Łącznikiem subiektywnym w naszym prawie prywatnym międzynarodowym jest wybór prawa dokonany przez strony stosunku prawnego.

b. łączniki obiektywne
Łączniki obiektywne posługują się zdarzenami niezależnymi od woli człowieka. Polska ustawa posługuje się łącznikami obiektywnymi o charakterze personalnym lub przedmiotowym, w zależności od rodzaju czynnika stanowiącego kryterium wskazujące właściwy porządek prawny.

(1) łączniki personalne
Dla łączników personalnych istotne jest to, iż stanowią one obraz pewnej więzi łączącej osobę fizyczną albo prawną z określonym terytorium (por. Pazdan, str. 36). Do łączników o charakterze personalnym zaliczamy więc takie elementy, jak np.:
- obywatelstwo (zob. np (akt prawny PrPrywMiędzyn nie istnieje), (akt prawny PrPrywMiędzyn nie istnieje)),
- domicyl (np. (akt prawny PrPrywMiędzyn nie istnieje)),
- pobyt ,
- miejsce powstania osoby prawnej.
Łączniki personalne są określane także jako podmiotowe, osobiste, osobowe.

(2) łączniki przedmiotowe
Z kolei łączniki przedmiotowe sięgają do elementów nie związanych bezpośrednio z osobymi fizycznymi albo prawnymi. Należą do nich takie czynniki, jak np.:
- miejsce położenia rzeczy,
- miejsce dokonania czynności prawnej,
- miejsce wykonania zobowiązania i inne.

2. Łączniki samoistne i posiłkowe
Łączniki samoistne są podstawowymi łącznikami w normi kolizyjnej. W przeciwieństwie do nich łączniki posiłkowe stosuje się jedynie w wypadku, gdy nie są spełnione wymagania innych łączników, np. wg (akt prawny PrPrywMiędzyn nie istnieje), jeżeli obywatelstwa określonej osoby ustalić nie można albo osoba ta nie ma obywatelstwa żadnego państwa, stosuje się prawo państwa, w którym znajduje się jej miejsce zamieszkania. W tym wypadku łącznik miejsca zamieszkania ma właśnie charakter subsydiarny.

CategoryLeksykon CategoryPrawoPrywatneMiedzynarodowe
Na tej stronie nie ma komentarzy