Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for KazusUmowaDozywociaNr2


Show raw source

====Kazus nr 2 z umowy dożywocia====

((1)) Stan faktyczny
A był właścicielem domu. Z uwagi na postępującą chorobę potrzebował coraz to większej opieki. Ponieważ jego syn S mieszkał daleko i nie kwapił się do pomocy ojcu, A przeniósł własność nieruchomości na N w zamian za dożywotnie utrzymanie. S domaga się uznania tej umowy za bezskuteczną wobec niego, gdyż obawia się, że w razie potrzeby uzyskania od ojca alimentów, ojciec powoła się na brak majątku?
**Czy żądanie S jest zasadne i zasługuje na uwzględnienie?**

((1)) Rozwiązanie - uprawnienie z {{pu przepis="art. 916 KC"}}
Zgodnie z {{pu przepis="art. 916 § 1 zd. 1 KC"}} możliwe jest dochodzenie przez osobę, względem której ciąży na dożywotniku ustawowy obowiązek alimentacyjny, uznania umowy dożywocia za za bezskuteczną w stosunku do niej. Warunkiem orzeczenia przez sąd zgodnie z wnioskiem osoby uprawnionej do alimentacji jest to, aby wskutek tej umowy dożywotnik stał się niewypłacalny.

((2)) Uprawnienie do żądania uznania umowy dożywocia za bezskuteczną
Uprawnionym jest wyłącznie osoba, względem której ciąży na dożywotniku ustawowy obowiązek alimentacyjny. Zgodnie z {{pu przepis="art. 128 KRO"}} ustawowy obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Ojciec jako krewny syna w linii prostej (wstępny) jest (byłby) zobowiązany do świadczenia alimentów na rzecz syna.

((2)) Zawarcie umowy dożywocia
Uchylenie skuteczności względem uprawnionego może dotyczyć wyłącznie umowy dożywocia. Istotą umowy dożywocia jest, jak wynika z {{pu przepis="art. 908 § 1 KC"}} przeniesienie własności nieruchomości w zamian za dożywotnie utrzymanie. Uchylenie skuteczności może dotyczyć wyłącznie umowy ważnej, stąd też trzeba pamiętać, iż zgodnie z {{pu przepis="art. 158 KC"}} umowa dożywocia, jako dotycząca zbycia nieruchomości, musi mieć formę aktu notarialnego. Taką - ważną – umowę dożywocia zawarł A z N.

((2)) Niewypłacalność dożywotnika na skutek umowy dożywocia
To pojęcie definiuje się tak samo jak w przypadku actio pauliana. Stąd też niewypłacalność zachodzi wówczas, gdy egzekucja prowadzona zgodnie z przepisami KC nie może przynieść zaspokojenia roszczeń alimentacyjnych.
Jeżeli nieruchomość stanowiła niemal cały majątek dożywotnika, należy wyjść z założenia, że jej zbycie w zamian za osobiste świadczenia prowadzi niewypłacalności dożywotnika.

((2)) Brak wygaśnięcia uprawnienia
Wg {{pu przepis="art. 916 § 2 KC"}} uprawnienia wygasa (termin zawity) z chwilą upływu 5 lat od dnia zawarcia umowy dożywocia. Skoro umowa ta została zawarta w 2001 r., to uprawnienie do uznania ją za bezskuteczną wygasło w 2006 r.

((1)) Wynik
Z uwagi na wygaśnięcie uprawnienia, żądanie syna nie powinno zostać uwzględnione.
----
CategoryKazusyUmowaDozywocia