Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [14917]

To jest stara wersja KazusNabycieWlasnosciNieruchomosci1 utworzona przez MarcinKrzymuski, 2011-11-20 20:46:37.

 

Kazus nr 1 z zakresu nabycia własności nieruchomości

porównanie przesłanek przeniesienia własności nieruchomości w Polsce i w Niemczech

A. Stan faktyczny
Dnia 10.2.2006 A na mocy notarialnej umowy sprzedaży nabył od B działkę budowlaną o pow. 30a. A nie został jeszcze wpisany do księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.
Kto jest właścicielem nieruchomości przy założeniu, że działka jest położona:
1. we Frankfurcie nad Odrą?
2. w Słubicach?


B. Rozwiązanie wg BGB
§ 837 BGB w zw. z § 925 BGB wymagają do przejścia własności nieruchomości:
  1. zgodnych oświadczeń woli (Einigung = Auflassung = powzdanie),
  2. wpisu do księgi wieczystej (Eintragung ins Grundbuch),
  3. ważności zgody na przejście własności w chwili dokonywania wpisu (Einigsein zum Zeitpunkt der Eintragung) i
  4. możności dokonywania rozporządzeń przez zbywcę (Verfügungsbefugnis des Veräußerers).
Z powodu braku (konstytutywnego wg prawa niemieckiego) wpisu do księgi wieczystej wg BGB w tym kazusie B nie stałby się właścicielem.
Zob. więcej w drzewkach Taris(R)

C. Rozwiązanie wg KC
Na początku właścicielem był B.
A mógł nabyć własność w trybie pochodnym na skutek umowy (na podstawie umowy sprzedaży). Warunkiem przeniesienia własności nieruchomości w Polsce jest zawarcie umowy przez uprawnionego zbywcę. Nie jest natomiast wymogiem nabycia własności nieruchomości wpis właściciela do księgi wieczystej, gdyż w Polsce ma on charakter wyłącznie deklaratoryjny ([ drzewko Taris(R)]]).
1. Umowa
Zgodnie z tą samą zasadą, co w przypadku nabycia własności rzeczy ruchomych, umowa może mieć charakter umowy zobowiązującej do przeniesienia własności wywołującej skutek rzeczowy (umowa o podwójnym skutku, art. 155 § 1 KC
art. 155 KC
§ 1. Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
§ 2. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
) albo umowy rozporządzającej zawartej w celu wykonania zobowiązania wynikającego z jednego ze źródeł wymienionych w art. 156 KC
art. 156 KC
Jeżeli zawarcie umowy przenoszącej własność następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności, z zapisu zwykłego, z bezpodstawnego wzbogacenia lub z innego zdarzenia, ważność umowy przenoszącej własność zależy od istnienia tego zobowiązania.
. W tym przypadku wchodzi w grę ta pierwsza, gdyż brak jest informacji o wyłączeniu skutku rozporządzającego umowy rzeczowej.
a. umowa o podwójnym skutku
Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności (nieruchomości) wywołuje podwójny skutek w postaci przejścia tego prawa na nabywcę, jeżeli została zawarta, z jej treści wynika, iż chodzi o zobowiązanie do przeniesienia własności określonej nieruchomości przez jeden z imiennie określonych podmiotów na inny oraz jeżeli jest skuteczna. Co do powyższego nie ma wątpliwości.

b. wynik
A i B zawarli skuteczną umowę zobowiązującą, powodującą przejście własności na nabywcę solo consensu.
2. Uprawnienie
Wobec braku odmiennych informacji B był uprawniony do zbycia nieruchomości.
3. Wynik
A stał się właścicielem nieruchomości z chwilą podpisania umowy rzeczowej, mimo braku wpisu do KW.

D. WNIOSKI
Z uwagi na konstytutywny charakter wpisu do księgi wieczystej w prawie niemieckim nabycie własności rzeczy ruchomych zawsze wymaga stosownej adnotacji. W prawie polskim obowiązująca zasada konsensualności pozwala natomiast na skuteczne dokonywanie rozporządzeń nieruchomościami poza księgami wieczystymi. Oznacza to daleko idące skutki dla nabywcy, co z kolei rzutować może na ważność umów mających za przedmiot daną nieruchomości względnie na legitymację czynną właściciela.

CategoryKazusyNabycieWlasnosciNieruchomosci
Na tej stronie nie ma komentarzy