Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kazus nr 11 z problematyki nabycia własności

nabycie własności rzeczy ruchomej

A. Stan faktyczny
Właściciel galerii W ogłosił w lokalnej gazecie konkurs na plakat. W treści ogłoszenia zastrzeżono, iż W nabędzie własność zwycięskiego dzieła. Termin nadsyłania prac wynosił 8 tygodni. Na konkurs nadeszło wiele interesujących prac, spośród których W wraz z komisją wybrał plakat Z i wypłacił mu nagrodę w wys. 10.000 zł. Krótko po tym do twórcy (Z) zgłosił się kolekcjoner K, który zaoferował Z za plakat kwotę 50.000 zł. Z domaga się od W, aby oddał mu plakat (za zwrotem 10.000 zł). W, który już wiedział o popycie na dzieło Z, odmówił, twierdząc, że jest jej właścicielem.
Czy W ma rację?

B. Rozwiązanie
Właścicielem jest W, gdyż uzyskał własność na podstawie art. 921 § 3 zd. 1 KC
art. 921 KC
§ 1. Publiczne przyrzeczenie nagrody za najlepsze dzieło lub za najlepszą czynność jest bezskuteczne, jeżeli nie został w nim oznaczony termin, w ciągu którego można ubiegać się o nagrodę.
§ 2. Ocena, czy i które dzieło lub czynność zasługuje na nagrodę, należy do przyrzekającego, chyba że w przyrzeczeniu nagrody inaczej zastrzeżono.
§ 3. Przyrzekający nagrodę nabywa własność nagrodzonego dzieła tylko wtedy, gdy to zastrzegł w przyrzeczeniu. W wypadku takim nabycie własności następuje z chwilą wypłacenia nagrody. Przepis ten stosuje się również do nabycia praw autorskich albo praw wynalazczych.
(nabycie pochodne na podstawie jednostronnej czynności prawnej).

CategoryKazusyNabycieWlasnosciRuchomosci
Na tej stronie nie ma komentarzy