Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony KazusDeliktyNr3Odpowiedz1


Wersja [14395]

Czas ostatniej edycji: 2011-06-14 16:48:17. Autor: PiotrZmyslony. [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
Niezależnie od zwrotu kosztów pogrzebu i wypłacenia renty, sąd może sprawcę zobowiązać także do wypłacenia najbliższym członkom rodziny stosownego odszkodowania. Warunkiem jest tu **znaczne** pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci członka rodziny. Znaczne pogorszenie następuje np. wówczas, gdy zmarły był jednym pracującym w rodzinie i jedyną osobą utrzymującą rodzinę. Stosowne jest takie odszkodowanie, które w znacznej części niweluje pogorszenie się sytuacji. Nie musi natomiast w pełni pokrywać różnicy w standardzie życia przed wypadkiem i po wypadku, gdyż zgon osoby, jest częścią kolei życia i każda rodzina musi się liczyć z takim wypadkiem.

Usunięte:
Niezależnie od zwrotu kosztów pogrzebu i wypłacenia renty, sąd może sprawcę zobowiązać także do wypłacenia najbliższym członkom rodziny stosownego odszkodowania. Warunkiem jest tu **znaczne** pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci członka rodziny. Znaczne pogorszenie następuje np. wówczas, gdy zmarły był jednym pracującym w rodzinie i jedyną osobą utrzymującą rodzinę. Stosowne jest takie odszkodowanie, które w znacznej części niweluje pogorszenie się sytuacji. Nie musi natomiast w pełni pokrywać różnicy w standardzie życia przed wypadkiem i po wypadku, gdyż zgon osoby, jest częścią kolei życia i każda rodziny musi się liczyć z takim wypadkiem.


Wersja [2928]

Czas edycji: 2008-07-07 12:40:03. Autor: MarcinKrzymuski [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
Pomiędzy zdarzeniem sprawczym a szkodą musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy w sensie adekwatnej przyczynowości ({{pu przepis="art. 361 § 1 KC"}}). Można uznać w tej sytuacji, iż zarówno zgon ofiary wypadku oraz wynikające stąd trudności w zaopatrzeniu rodziny ofiary są normalnym następstwem wypadku drogowego.
Jeżeli zmarły dobrowolnie pomagał przed śmiercią innym osobom bliskim (np. rodzicom), osoby te mogą domagać się renty wyliczonej w ten sam sposób jak powyżej. Warunkiem jest tu jednak to, że taka renta czyniłaby zadość zasadom współżycia społecznego. Oznacza to, że sąd zasądzi rentą tylko wówczas, gdy istnieją okoliczności przemawiające za //moralnym zobowiązaniem sprawcy wypadku do płacenia takiej renty//. Okolicznościami takimi mogą być m.in. niedostatek, w jaki popadłyby te osoby gdyby nie pomoc zmarłego a później renta wypłacana przez sprawcę.
Niezależnie od zwrotu kosztów pogrzebu i wypłacenia renty, sąd może sprawcę zobowiązać także do wypłacenia najbliższym członkom rodziny stosownego odszkodowania. Warunkiem jest tu **znaczne** pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci członka rodziny. Znaczne pogorszenie następuje np. wówczas, gdy zmarły był jednym pracującym w rodzinie i jedyną osobą utrzymującą rodzinę. Stosowne jest takie odszkodowanie, które w znacznej części niweluje pogorszenie się sytuacji. Nie musi natomiast w pełni pokrywać różnicy w standardzie życia przed wypadkiem i po wypadku, gdyż zgon osoby, jest częścią kolei życia i każda rodziny musi się liczyć z takim wypadkiem.

Usunięte:
Pomiędzy zdarzeniem sprawczym a szkodą musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy w sensie adekwatnej przyczynowości. Można uznać w tej sytuacji, iż zarówno zgon ofiary wypadku oraz wynikające stąd trudności w zaopatrzeniu rodziny ofiary są normalnym następstwem wypadku drogowego.
Jeżeli zmarły dobrowolnie pomagał przed śmiercią innym osobom bliskim (np. rodzicom), osoby te mogą domagać się renty wyliczonej w ten sam sposób jak w pkt 2 (nb.). Warunkiem jest tu jednak to, że taka renta czyniłaby zadość zasadom współżycia społecznego. Oznacza to, że sąd zasądzi rentą tylko wówczas, gdy istnieją okoliczności przemawiające za moralnym zobowiązaniem sprawcy wypadku do płacenia takiej renty. Okolicznościami takimi mogą być m.in. niedostatek, w jaki popadłyby te osoby gdyby nie pomoc zmarłego a później renta wypłacana przez sprawcę.
Niezależnie od zwrotu kosztów pogrzebu i wypłacenia renty, sąd może sprawcę zobowiązać także do wypłacenia najbliższym członkom rodziny stosownego odszkodowania. Warunkiem jest tu znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej po śmierci członka rodziny. Znaczne pogorszenie następuje np. wówczas, gdy zmarły był jednym pracującym w rodzinie i jedyną osobą utrzymującą rodzinę. Stosowne jest takie odszkodowanie, które w znacznej części niweluje pogorszenie się sytuacji. Nie musi natomiast w pełni pokrywać różnicy w standardzie życia przed wypadkiem i po wypadku, gdyż zgon osoby, jest częścią kolei życia i każda rodziny musi się liczyć z takim wypadkiem.


Wersja [2927]

Czas edycji: 2008-07-07 12:37:43. Autor: MarcinKrzymuski [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
Zdarzeniem sprawczym jest ruch mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Zgodnie z panującym obecnie przekonaniem uznaje się, iż pojazd jest w ruchu od chwili uruchomienia silnika aż do momentu ukończenia jazdy w następstwie osiągnięcia miejsca przeznaczenia lub wskutek planowej przerwy w podróży (RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 567; Safjan w: PietrzykowskiKomentarzKC, art. 436 nb. 12). Ponieważ w tym wypadku samochód uczestniczył w ruchu drogowym należy uznać, iż znajdował się w ruchu.

Usunięte:
Zdarzeniem sprawczym jest ruch mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Zgodnie z panującym obecnie przekonaniem uznaje się, iż pojazd jest w ruchu od chwili uruchomienia silnika aż do momentu ukończenia jazdy w następstwie osiągnięcia miejsca przeznaczenia lub wskutek planowej przerwy w podróży (RadwańskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 567; Safjan w : PietrzykowskiKomentarzKC, art. 436 nb. 12). Ponieważ w tym wypadku samochód uczestniczył w ruchu drogowym należy uznać, iż znajdował się w ruchu.


Wersja [2926]

Czas edycji: 2008-07-07 12:37:02. Autor: MarcinKrzymuski [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
((1)) Roszczenia o odszkodowanie
((2)) Podstawa odpowiedzialności
((3)) Szkoda
((3)) Zdarzenie
((3)) Związek przyczynowo-skutkowy
((2)) Zakres odpowiedzialności
((3)) Zwrot kosztów pogrzebu
((3)) Renta dla dzieci zmarłego
((3)) Renta dla innych osób bliskich
((3)) Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej
((3)) Odpowiedź
((2)) Wynik

Usunięte:
((1)) Podstawa odpowiedzialności
((2)) Szkoda
((2)) Zdarzenie
((2)) Związek przyczynowo-skutkowy
((1)) Zakres odpowiedzialności
((2)) Zwrot kosztów pogrzebu
((2)) Renta dla dzieci zmarłego
((2)) Renta dla innych osób bliskich
((2)) Odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej
((2)) Odpowiedź
((1)) Wynik ostateczny


Wersja [2925]

Czas edycji: 2008-07-07 12:35:51. Autor: MarcinKrzymuski [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
Zgodnie z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}} w związku z {{pu przepis="art. 435 KC"}} samoistny posiadacz pojazdu mechanicznego ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną ruchem środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, a więc warunkiem odpowiedzialności nie jest wina kierowcy. Wystarczające jest to, że na skutek ruchu pojazdu mechanicznego doszło do zdarzenia wywołującego szkodę na osobie lub w mieniu.
((1)) Roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę
Od 3 sierpnia 2008 r. możliwe będzie dochodzenie zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez osoby najbliższe. Nowelą z dnia 30 maja 2008 r. wprowadzony zostanie do {{pu przepis="art. 446 KC"}} nowy § 4, na mocy którego sąd będzie mógł także "przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę".

Usunięte:
Zgodnie z {{pu przepis="art. 436 § 1 zd. 1 KC"}} w związku z art. 435 samoistny posiadacz pojazdu mechanicznego ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną ruchem środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jest to odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, a więc warunkiem odpowiedzialności nie jest wina kierowcy. Wystarczające jest to, że na skutek ruchu pojazdu mechanicznego doszło do zdarzenia wywołującego szkodę na osobie lub w mieniu.


Wersja [2900]

Czas edycji: 2008-07-07 10:17:08. Autor: MarcinKrzymuski [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]
Dodane:
==odpowiedź na pytanie 1==

Usunięte:
==odpowiedź na pytani 1==


Wersja [2899]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2008-07-07 10:16:49. Autor: MarcinKrzymuski. [poprawa literówki, "rodziny" na "rodzina"]