Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kazusy nr 3 z czynów niedozwolonych


A. Stan faktyczny
Sprawca S prowadząc samochód należący do A uderzył nim na przejściu dla pieszych w przechodnia P powodując jego śmierć na miejscu. Zmarły pozostawił małżonkę oraz dwoje małoletnich dzieci. W chwili śmierci pozostawał w stosunku pracy.
1.Czy małżonka i dzieci mogą domagać się odszkodowania lub zadośćuczynienia, w jakim zakresie, od kogo oraz na jakiej podstawie?

2.Jak zmieniłaby się ocena powyższej sytuacji, gdyby wypadek spowodował kierowca autobusu MPK prowadzący autobus liniowy?

3.Jak zmieniłaby się ocena powyższej sytuacji, gdyby P zginął w zderzeniu samochodów spowodowanym w sposób zawiniony przez S, będąc pasażerem drugiego samochodu, należącego do B?


B. Odpowiedź na pytanie 1
Zob. KazusDeliktyNr3Odpowiedz1

C. Odpowiedź na pytanie 2
Zob. KazusDeliktyNr3Odpowiedz2

D. Odpowiedź na pytanie 3
Odpowiedź znajduje się w art. 436 § 2 zd 2 KC
art. 436 KC
§ 1. Odpowiedzialność przewidzianą w artykule poprzedzającym ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek komunikacji w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny.
§ 2. W razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody wymienione osoby mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych. Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności.
.

CategoryKazusyDelikty CategoryOdpowiedzialnoscCywilnaZaWypadkiDrogowe
Na tej stronie nie ma komentarzy