Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Kazus 18 z zakresu deliktów


A. STAN FAKTYCZNY
Na odbywających się dnia 3 września 2006 r. zajęciach sportowych w gimnazjum G uczennica U została uderzona przez koleżankę (A) piłką siatkową w prawą skroń. Nauczycielka nie widziała zdarzenia, gdyż w tym czasie zajęta była prowadzeniem dziennika. Pomimo tego, że U skarżyła się na bóle i zawroty głowy, nauczycielka wf nie odesłała jej ani do lekarza szkolnego ani do domu. Wobec tego U pojechała po lekcjach razem z mamą do neurologa, który również nie zaobserwował niepokojących objawów i nie zalecił żadnych dalszych zabiegów.
Skutkiem uderzenia było całkowite odklejenie siatkówki oka oraz zaćma. Skutki ujawniły się dopiero po dwóch tygodniach od zdarzenia. Operacje mające okazały się nieskuteczne. Obecnie U straciła całkowicie zdolność widzenia w oku.

Jakie roszczenia i wobec kogo przysługują U w tej sytuacji?

B. ROZWIĄZANIE
Przepisy: art. 417 § 1 KC
art. 417 KC
§ 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa.
§ 2. Jeżeli wykonywanie zadań z zakresu władzy publicznej zlecono, na podstawie porozumienia, jednostce samorządu terytorialnego albo innej osobie prawnej, solidarną odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę ponosi ich wykonawca oraz zlecająca je jednostka samorządu terytorialnego albo Skarb Państwa.
oraz art. 4172 KC
art. 4172 KC
Jeżeli przez zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej została wyrządzona szkoda na osobie, poszkodowany może żądać całkowitego lub częściowego jej naprawienia oraz zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, gdy okoliczności, a zwłaszcza niezdolność poszkodowanego do pracy lub jego ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności.

Zob. omówienie wyroku SA w Lublinie (sygn. akt: I ACa 187/10) w Rzeczpospolitej z dnia 10.6.2010.


CategoryKazusyDelikty
Na tej stronie nie ma komentarzy