Lit.: Jankowski, Edukacja Prawnicza 2006
autor: Bartłomiej Jankowski
tytuł: Charakter i istota mediacji w stosunkach handlowych (sprawozdanie z wykładu)
miejsce publikacji: sprawozdanie z wykładu zamieszczono w Seminarium EP - "Mediacje i negocjacje prawnicze", Edukacja Prawnicza 2006
dostępność: w całości na stronie internetowej
strony: 14-15
cytowane przepisy:
- art. 125 KCart. 125 KC, art. 917 KC
§ 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
§ 2. (uchylony).art. 917 KC, art. 918 KC
Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.art. 918 KC.
§ 1. Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie byłyby powstały, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.
§ 2. Nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów co do roszczeń, których ugoda dotyczy, chyba że została zawarta w złej wierze.
CategoryMediacjaWSprawachCywilnychLiteratura CategoryLiteraturaPortalu CategoryEdukacjaPrawniczaArtykuly
Na tej stronie nie ma komentarzy