Wersja [1174]
To jest stara wersja IntegracjaPrzepisow utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-02-22 07:27:17.
Integracja z portalem polskieustawy.com
czyli komfortowe włączanie do artykułu treści lub linków do aktualnych przepisów
W naszym wiki możliwe jest bardzo łatwe i komfortowe włączanie przepisów do artykułów. Możliwe jest zarówno włączanie samego tekstu przepisów jak też jedynie linków na zasoby portalu polskieustawy.com. Odbywa się to w następujący sposób:
- przez włączenie specjalnego "tagu" o następującej strukturze: {{pu przepis="art. numer skrót"}}, np. {{pu przepis="art. 353 KC"}}, lub
- podanie po prostu odpowiedniego skrótu "art. numer skrót", np. art. 353 KC w tekście artykułu;
W tym ostatnim wypadku system sam rozpozna okoliczność, że wprowadzony został przepis i zmieni skrót w odpowiedni "tag", taki jak podano w opcji pierwszej. W obydwu przypadkach konieczne jest jednak ścisłe przestrzeganie następującej konwencji nazewnictwa:
- Zasadniczo odniesienie do przepisu może składać się z trzech lub więcej części - oto przykłady:
art. 12 KC
art. 353 § 1 KC
W obydwu przykładach system rozpozna automatycznie zarówno numer jak i skrót do przepisu.
- W pierwszej części musi być podana cytowana jednostka redakcyjna ("art.", "Art.", również "artykuł" czy "§").
- W drugiej części podać należy precyzyjnie numer przepisu wg następującego schematu:
353 lub 353a lub 353(1) (z indeksem górnym, jak np. w KC)
- Ostatnim członem w odniesieniu musi być stosowany w portalu polskieustawy.com skrót do danego aktu prawnego. Podanie nieprawidłowego skrótu spowoduje zignorowanie odnośnika podczas zapisu albo wygenerowanie błędu (jeśli nieprawidłowy skrót został zamieszczony w tagu). Skrót danego aktu można znaleźć na stronie każdego aktu prawnego portalu http://www.polskieustawy.com w górnej części ekranu. Bardziej znane przykłady to: KC, KSH, KPC, KPA, PrEnerg.
- Pomiędzy numerem przepisu a skrótem możliwe jest zamieszczenie dodatkowych uwag, np. wskazówki na podjednostkę redakcyjną przepisu (§ czy ust.), jak podano w przykładzie w punkcie 1.
Zastosowanie tagu {{pu przepis="..."}} daje nieco więcej możliwości, niż generowanie automatyczne. Przez parametr "mode" możliwe jest sterowanie sposobem integracji przepisu. W chwili obecnej możliwe są następujące sposoby włączenia przepisu do treści artykułu:
- standardowo - jak wyżej - pojawia się link do pokazywanego dynamicznie tekstu przepisu w prawej części ekranu; efekt włączenia przepisu w taki (standardowy) sposób można zobaczyć na tym przykładzie: art. 14 KSHart. 14 KSH.
§ 1. Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług.
§ 2. W przypadku gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapitałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.
§ 3. Wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.
§ 4. Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego. - wyświetlanie stałe - możliwe jest włączenie przepisu w taki sposób, że jego treść wyświetlana jest na całą szerokość ekranu i to na stałe (nie jest konieczne kliknięcie na odnośnik, aby pokazać treść, co jest możliwe w następujący sposób: art. 222 KC.
§ 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.
§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń. - przez link do przepisu w taki sposób, że po kliknięciu na link treść przepisu pojawi się w nowym, małym oknie, a nie w treści artykułu, w następujący sposób: art. 44 PrEnerg
UWAGA: ponieważ przepis pojawia się w zupełnie nowym, niezależnym od pozostałego tekstu akapicie, nie warto używać w takim wypadku znaków przestankowych wokół tagu.
Ewentualne błędy w funkcjonowaniu odnośników lub też pytania co do stosowania przedstawionej powyżej funkcjonalności prosimy zgłaszać w komentarzach poniżej.
CategoryPomoc
Na tej stronie nie ma komentarzy