Interpretacja indywidualna, 10.12.2013, IBPBI/2/423-1136/13/PC
rodzaj interpretacji: interpretacja indywidualna
data wydania: 10 grudnia 2013 r.
sygnatura: IBPBI/2/423-1136/13/PC
publikacja: sip.mf.gov.pl
teza:
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), uzupełnionym 21 listopada 2013 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 27 września 2013 r. (data wpływu do tut. Organu 30 sierpnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe.
uzasadnienie:
W dniu 30 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Organu wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 8 listopada 2013 r. Znak: IBPBI/2/423-1136/13/PC wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 21 listopada 2013 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest ugrupowaniem działającym na podstawie Rozporządzenia nr ... Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 5 lipca 2006 r. w sprawie europejskiego ugrupowania współpracy terytorialnej (EUWT) (Dz.U. UE. L. 06. 210. 19), oraz ustawy z 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (Dz.U. z 2008 r. Nr 218 poz. 1390 ze zm.). W sprawach nieuregulowanych ww. przepisami do Wnioskodawcy stosuje się odpowiednio przepisy prawa polskiego, a w szczególności ustawę z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79 poz. 855, ze zm.). Ugrupowanie zgodnie z decyzją nr 1/2013 z 25 lutego 2013 r. zostało wpisane do Rejestru Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej prowadzonego przez Ministra Spraw Zagranicznych. Z dniem wpisu do rejestru ugrupowanie nabyło również osobowość prawną.
Zgodnie ze Statutem Ugrupowanie zostało powołane dla ułatwiania i upowszechniania współpracy transgranicznej, transnarodowej i międzyregionalnej między jego członkami, w celu wzmocnienia spójności ekonomicznej i społecznej, w szczególności poprzez realizację projektów lub programów współpracy terytorialnej z następującymi celami: ułatwiania codziennego życia obywateli obszaru Ugrupowania, utworzenia transgranicznej spójności na poziomie całego obszaru, realizacji projektów w celu wspólnego strategicznego rozwoju.
Dla realizacji celów Ugrupowanie realizuje następujące zadania:
- identyfikacja, promocja i wdrażanie programów, projektów i wspólnych imprez współpracy terytorialnej w następujących dziedzinach głównych: transport, gospodarka, ruch turystyczny, energetyka z ukierunkowaniem na odnawialne źródła energii;
- identyfikacja, promocja i wdrażanie programów, projektów i wspólnych imprez współpracy terytorialnej w następujących dziedzinach dodatkowych: kultura, środowisko naturalne, kapitał ludzki, edukacja wraz ze ścisłą współpracą w dziedzinie szkół wyższych, współpraca instytucji publicznych, także w sprawach realizowania wymiany osób i doświadczeń w ramach staży międzynarodowych, sport;
- identyfikacja, promocja i wdrażanie programów, projektów i wspólnych imprez współpracy terytorialnej w dziedzinach, o których mowa w Rozporządzeniu ..., tj. wspieranie przedsiębiorczości (w szczególności rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw oraz handlu transgranicznego), wspieranie i poprawa wspólnej ochrony zasobów naturalnych i wspólnego zarządzania nimi, jak również zapobiegania zagrożeniom naturalnym i technologicznym, wspieranie i poprawa wspólnej ochrony dziedzictwa kulturowego, wspieranie powiązań pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi, zmniejszanie izolacji poprzez poprawę dostępu do usług i sieci transportowych, informacyjnych i komunikacyjnych, a także transgranicznych systemów i urządzeń dostaw wody i energii oraz zagospodarowania odpadów, wspieranie współpracy i tworzenie sieci podmiotów działających na obszarze Ugrupowania celem efektywniejszego wykorzystania wspólnej infrastruktury w takich sektorach, jak ochrona zdrowia, kultura, turystyka i edukacja, promowanie współpracy, w tym prawnej i administracyjnej, pomiędzy obywatelami i instytucjami na obszarze Ugrupowania.
Ugrupowanie zgodnie z Statutem może prowadzić działalność gospodarczą. Dochody z tej działalności mogą być przeznaczane wyłącznie na realizację celów statutowych i zadań Ugrupowania i nie mogą być przeznaczane do podziału między jego członków.
Podczas realizacji celów Ugrupowania, poprzez zadania określone w statucie, może zdarzyć się sytuacja, że jednostka otrzyma środki (dochody) na jego realizację, nie mieszczące się w zwolnieniu w podatku dochodowym od osób prawnych. Dodatkowo zgodnie z Statutem Ugrupowanie może prowadzić działalność gospodarczą i w przyszłości osiągać z niej dochody. Tak osiągnięte dochody planuje przeznaczyć na wkłady własne realizowanych zadań statutowych oraz wydatkować na wydatki związane bezpośrednio z utrzymaniem i prowadzeniem Ugrupowania (jako koszty funkcjonowania podatnika, służące bezpośrednio realizacji celów statutowych).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy dochód osiągnięty przez Ugrupowanie będzie korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zdaniem Wnioskodawcy, z dniem wpisu do właściwego rejestru, zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z 7 listopada 2008 r. o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnym (Dz.U. z 2008 r. Nr 218 poz. 1390 ze zm.) Ugrupowanie nabyło osobowość prawną. Tak więc jako osoba prawna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.). Jednocześnie Ugrupowania nie zostały wymienione przez ustawodawcę w treści art. 6 ust. 1 i 2 oraz ust. 2 ww. ustawy jako podmiot, który zwolniony jest od podatku. Zatem Ugrupowania, tak jak inne podmioty posiadające osobowość prawną podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w tej ustawie. Oznacza to, że Ugrupowania ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Bez znaczenia pozostaje zatem, czy dochód osiągnięty jest przez Ugrupowanie z działalności statutowej, czy też z działalności gospodarczej i czy przychody osiągane z tych źródeł mają charakter trwały, czy sporadyczny.
Jednocześnie, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.
Jednocześnie art. 17 ust. 1b cyt. ustawy wprowadza zastrzeżenie, iż zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony oraz - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie (tj. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy). Z przywołanego przepisu wynika, że dla zwolnienia podatnika z podatku konieczne jest spełnienie dwóch warunków:
- jego celem musi być działalność wymieniona w tym przepisie, przy czym statut może przewidywać również inne cele działalności oraz cele statutowe organizacji, które mają uprawniać do zwolnienia, nie muszą być głównymi celami jej działalności,
- uzyskane dochody muszą być przeznaczone wyłącznie na cele tej preferowanej przez ustawodawcę działalności statutowej.
Jeśli chodzi o rozumienie „celów statutowych” to należy mieć na uwadze, że nie tylko bezpośrednie prowadzenie takiej działalności przez daną organizację uprawnia do zwolnienia, lecz także jej wspieranie, o ile wynika to z jej statutu przewidującego występowanie tej organizacji w funkcji podmiotu wspierającego.
W świetle powyższego i przedstawionego stanu faktycznego (winno być zdarzenia przyszłego) cele Ugrupowania realizowane, poprzez wyznaczone w Statucie zadania (metody realizacji celów) częściowo mieszczą się w zakresie celów statutowych korzystających ze zwolnienia w podatku dochodowym. Jednocześnie przekazanie dochodów na realizację celów statutowych poprzez przeznaczenie i wydatkowanie dochodu na wydatki związane bezpośrednio z utrzymaniem i prowadzeniem Ugrupowania (jako koszty funkcjonowania podatnika, służące bezpośrednio realizacji celów statutowych Ugrupowania), jak i potencjalne finansowanie wkładu własnego z dochodu osiągniętego z realizacji zadań statutowych dotyczyć będzie wyłączenie projektów służących realizacji lub wspieraniu działalności określonej w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, osiągnięte dochody będą korzystały z zwolnienia zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
orzeczenie:
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
zastrzeżenie:
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
pouczenie:
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
CategoryInterpretacjePodatkowe CategoryEUWTOrzecznictwo
Na tej stronie nie ma komentarzy