Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [19441]

To jest stara wersja EUWTZamowieniaPubliczne utworzona przez MarcinKrzymuski, 2015-02-10 16:48:55.

 

EUWT a zamówienia publiczne


A. Uwagi ogólne
EUWT wprowadzone do porządków krajowych rozporządzeniem 1082/2006 (RozpWEEUWT, znowelizowanym w 2013 r.) oraz w Polsce ustawą o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (UEUWT) jest osobą prawną, mającą na celu ułatwianie i wspieranie współpracy terytorialnej (= współpracy transgranicznej, transnarodowej lub międzyregionalnej) między jego członkami.

B. Członkowie ugrupowania
Mogą być nimi podmioty wymienione enumeratywnie w art. 3 ust. 1 RozpWEEUWT. Są to podmioty publiczne, będące albo organizacjami państwa (państwa członkowskie, władze na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym) albo przedsiębiorstwa publiczne, podmioty prawa publicznego oraz te przedsiębiorstwa, którym powierzono realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym zgodnie z krajowym oraz unijnym prawem właściwym. Ugrupowanie może być utworzone także przez związki tych podmiotów.
Są to więc podmioty podlegające z reguły reżimowi zamówień publicznych.
Wątpliwości dotyczą jedynie przedsiębiorstw, które realizują usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym. Tymi mogą być bowiem zarówno przedsiębiorstwa zdominowane przez podmioty publiczne i w związku z tym podlegające regulacjom o zamówieniach publicznych jak również podmioty prywatne, którym na mocy szczególnego aktu powierzono realizację tego typu usług. Te ostatnie zwolnione są z obowiązku zachowania zasad prawa o zamówieniach publicznych, chyba że dysponują środkami publicznymi (por. art. 3 pkt 5 PrZamPubl
art. 3 PrZamPubl
1. Ustawę stosuje się do udzielania zamówień publicznych, zwanych dalej "zamówieniami", przez:
1) jednostki sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych;
2) inne, niż określone w pkt 1, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej;
3) inne, niż określone w pkt 1, osoby prawne, utworzone w szczególnym celu zaspokajania potrzeb o charakterze powszechnym niemających charakteru przemysłowego ani handlowego, jeżeli podmioty, o których mowa w tym przepisie oraz w pkt 1 i 2, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
d) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu nadzorczego lub zarządzającego;
3a) związki podmiotów, o których mowa w pkt 1 i 2, lub podmiotów, o których mowa w pkt 3;
4) inne niż określone w pkt 1-3a podmioty, jeżeli zamówienie jest udzielane w celu wykonywania jednego z rodzajów działalności, o której mowa w art. 132, a działalność ta jest wykonywana na podstawie praw szczególnych lub wyłącznych albo jeżeli podmioty, o których mowa w pkt 1-3a, pojedynczo lub wspólnie, bezpośrednio lub pośrednio przez inny podmiot wywierają na nie dominujący wpływ, w szczególności:
a) finansują je w ponad 50% lub
b) posiadają ponad połowę udziałów albo akcji, lub
c) posiadają ponad połowę głosów wynikających z udziałów albo akcji, lub
d) sprawują nadzór nad organem zarządzającym, lub
e) mają prawo do powoływania ponad połowy składu organu zarządzającego;
5) inne niż określone w pkt 1 i 2 podmioty, jeżeli łącznie zachodzą następujące okoliczności:
a) ponad 50% wartości udzielanego przez nie zamówienia jest finansowane ze środków publicznych lub przez podmioty, o których mowa w pkt 1-3a,
b) wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8,
c) przedmiotem zamówienia są roboty budowlane obejmujące wykonanie czynności w zakresie inżynierii lądowej lub wodnej, budowy szpitali, obiektów sportowych, rekreacyjnych lub wypoczynkowych, budynków szkolnych, budynków szkół wyższych lub budynków wykorzystywanych przez administrację publiczną lub usługi związane z takimi robotami budowlanymi;
6) (uchylony);
7) podmioty, z którymi zawarto umowę koncesji na roboty budowlane na podstawie ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o koncesji na roboty budowlane lub usługi (Dz. U. Nr 19, poz. 101), w zakresie, w jakim udzielają zamówienia w celu jej wykonania.
2. Prawami szczególnymi lub wyłącznymi w rozumieniu ust. 1 pkt 4 są prawa przyznane w drodze ustawy lub decyzji administracyjnej, polegające na zastrzeżeniu wykonywania określonej działalności dla jednego lub większej liczby podmiotów, jeżeli spełnienie określonych odrębnymi przepisami warunków uzyskania takich praw nie powoduje obowiązku ich przyznania.
3. Podmioty, o których mowa w ust. 1, przyznając środki finansowe na dofinansowanie projektu, mogą uzależnić ich przyznanie od zastosowania przy ich wydatkowaniu zasad równego traktowania, uczciwej konkurencji i przejrzystości.
).

C. Sytuacja prawna do czasu uchwalenia nowych dyrektyw
Prawo zamówień publicznych znajduje się aktualnie w fazie przełomowej. 26 lutego 2014 r. uchwalone zostały nowe dyrektywy zamówieniowe (zob.: DyrZamPubl, DyrZamPublKonc, DyrZamPublSekt). Państwa członkowskie są zobowiązane implementować je do 18 kwietnia 2016 r. Do czasu uchwalenia nowych regulacji krajowych znajdujemy się więc w sytuacji wymagającej analizy obowiązującego jeszcze stanu prawnego oraz spojrzenia już w nową perspektywę.
W obecnie obowiązujących dyrektywach EUWT nie jest wymienione explicite. Zostało bowiem wprowadzone dwa lata po uchwaleniu aktualnych dyrektyw. Należy więc zbadać prawo krajowe. Tutaj z kolei pojawia się problem, które prawo właściwe jest dla Ugrupowania, które działa wszakże ponad granicami państw członkowskich. Z kolei to pytanie wymaga sięgnięcia rozporządzenia o EUWT. Jednakże także i tutaj nastąpiła nowelizacja rozporządzeniem 1302/2013. Wprowadziła ona nowe możliwości w zakresie wyboru prawa właściwego dla funkcjonowania EUWT. To powoduje, iż należy mieć także na uwadze, czy ugrupowanie podlega dotychczasowym regulacjom, czy też już nowym, które pozwalają na elastyczny wybór prawa właściwego dla działalności EUWT.
1. EUWT podlegające rozporządzeniu 1082/2006 w wersji pierwotnej
W przypadku EUWT podlegających dotychczasowym zasadom (zob. art. 2 rozporządzenia 1302/2013) ugrupowanie podlega prawu państwa, w którym znajduje się jego siedziba statutowa (por. art. 2 ust. 1 zd. 2 RozpWEEUWT). Dokonując wskazania siedziby statutowej członkowie decydowali jednocześnie o tym, czy i ew. w jakim zakresie ugrupowanie podlega zamówieniom publicznym. Wszystkie EUWT współtworzone przez podmioty z Polski mają siedzibę na terenie Polski. Jest to konsekwencja stanowiska polskiego MSZ, które jak na razie dość sztywno podchodzi do opcji umiejscowienia ugrupowań z udziałem polskich członków poza terytorium Polski. EUWT mające siedzibę statutową w Polsce podlegają więc prawu polskiemu. Reperkusje tego opisał dokładniej Mariusz Motyka-Mojkowski w Analiza uwarunkowań prawnych polskiego obszaru projektu na potrzeby implementacji Strategii zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza oraz utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej na pograniczu polsko-czeskim, z siedzibą statutową w Rzeczypospolitej Polskiej, str. 22 i nast.

2. EUWT podlegające znowelizowanemu rozporządzeniu o EUWT
Te ugrupowania również mogą również podlegać prawu siedziby. Członkowie mogą jednak wskazać w konwencji "prawo krajowe państwa członkowskiego, w którym działają organy EUWT" (art. 8 ust. 2 lit. h) RozpWEEUWT) albo "właściwe prawo unijne i prawo krajowe bezpośrednio dotyczące działalności EUWT prowadzonej w ramach zadań wyszczególnionych w konwencji" (art. 8 ust. 2 lit. j) RozpWEEUWT). Nie jest jasne, czy te regulacje pozwalają wprost na wybór prawa właściwego, determinującego także zakres stosowania regulacji o zamówieniach publicznych. Z jednej strony wydaje się, że o to właśnie chodziło prawodawcy europejskiemu, który pragnął uelastycznienia prawa o ugrupowaniach. Z drugiej strony jeżeli taka była wola prawodawcy UE, to dlaczego w nowych dwóch dyrektywach znajdziemy szczególne przepisy o możliwościach wyboru prawa zamówień publicznych? Poza tym w części wstępnej rozporządzenia 1302/2013 znajduje się wskazówka, sugerująca, iż wskazanie prawa ma polegać wyłącznie na stworzeniu listy przepisów znajdujących zastosowanie do działalności EUWT. Przeczy temu zresztą brzmienie art. 2 ust. 1a RozpWEEUWT, który ma "ładunek" kolizyjnoprawny (por. KrzymuskiKubickiNVwZ2014, s. 1340).0
Wydaje się, że w chwili przyjmowania regulacji o EUWT nie było jeszcze przesądzone, jaką treść będą miały dyrektywy zamówieniowe. Szerokie brzmienie zaś regulacji o konwencji EUWT pozwala na objęcie wyborem prawa zarówno kwestii zamówień publicznych jak i innych (np. regulacje techniczne).
Skutkiem byłpby więc, iż od 22 czerwca 2014 r. członkowie EUWT mogą wskazać, jakiemu prawu zamówień publicznych będzie podlegać ich ugrupowanie.

D. Nowe dyrektywy zamówieniowe
W nowych dyrektywach znajdziemy dwa identycznie brzmiące przepisy dot. możliwości udzielenie zamówienia przez EUWT. Są to art. 39 ust. 5 DyrZamPubl oraz art. 57 ust. 5 DyrZamPublSekt.
1. Zasady wynikające z nowych regulacji
Zob. WspolneTransgraniczneUdzielenieZamowieniaPublicznego
a. Zakres zastosowania
(...)
b. Przesłanki skutecznego wyboru prawa
(...)
c. Skutki wyboru prawa właściwego
(...)
d. Zakres prawa właściwego
Regulacjom można poddać pod względem czasowym i merytorycznym pewnym ograniczeniom. Wybór prawa można bowiem zawęzić do ustalonego okresu, określonych rodzajów zamówień lub do jednego konkretnego zamówienia lub większej ich liczby.

2. Bezpośrednie stosowanie przepisów dyrektyw zamówieniowych
Czy są to przepisy, które można stosować bezpośrednio, nawet jeżeli nie zostaną implementowane na czas do porządku krajowego? Jeżeli tak, to już teraz istniejące ugrupowania mogłyby dokonać stosownych zmian w swoich konwencjach.
3. Wnioski
Spowoduje ułatwienie czy bez znaczenia?

E. Podsumowanie


CategoryEUWT CategoryZamowieniaPubliczne
Na tej stronie nie ma komentarzy