Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18806]

To jest stara wersja EUWTZamowieniaPubliczne utworzona przez MarcinKrzymuski, 2014-05-26 10:27:05.

 

EUWT a zamówienia publiczne


A. Uwagi ogólne
EUWT wprowadzone do porządków krajowych rozporządzeniem 1082/2006 () oraz w Polsce ustawą o europejskim ugrupowaniu współpracy terytorialnej (UEUWT) jest osobą prawną prawa europejskiego, mającą na celu ułatwianie i wspieranie współpracy terytorialnej (= współpracy transgranicznej, transnarodowej lub międzyregionalnej) między jego członkami.
Więcej na temat samego EUWT - zob. tutaj.

B. Członkowie ugrupowania
Mogą być nimi podmioty wymienione enumeratywnie w art. 3 ust. 1 RozpWEEUWT. Są to podmioty publiczne, będące albo organizacjami państwa (państwa członkowskie, władze na szczeblu krajowym, regionalnym lub lokalnym) albo przedsiębiorstwa publiczne, podmioty prawa publicznego oraz przedsiębiorstwa oraz te przedsiębiorstwa, którym powierzono realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym zgodnie z krajowym oraz unijnym prawem właściwym. Ugrupowanie może być utworzone także przez związki tych podmiotów.
Są to więc podmioty podlegające z reguły reżimowi zamówień publicznych.
Wątpliwości dotyczą jedynie przedsiębiorstw, które realizują usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym. Tymi mogą być bowiem zarówno przedsiębiorstwa zdominowane przez podmioty publiczne i w związku z tym podlegające regulacjom o zamówieniach publicznych jak również podmioty prywatne, którym na mocy szczególnego aktu powierzono realizację tego typu usług. Te ostatnie zwolnione są z obowiązku zachowania zasad prawa o zamówieniach publicznych.

C. EUWT a zamówienia publiczne
Prawo zamówień publicznych znajduje się aktualnie w fazie przełomowej. 26 lutego 2014 r. uchwalone zostały nowe dyrektywy zamówieniowe. Państwa członkowskie są zobowiązane implementować je do 18 kwietnia 2016 r. Do czasu uchwalenia nowych regulacji krajowych znajdujemy się więc w sytuacji wymagającej analizy obowiązującego jeszcze stanu prawnego oraz spojrzenia już w nową perspektywę.

1. Sytuacja prawna do czasu uchwalenia nowych dyrektyw
W obecnie obowiązujących dyrektywach EUWT nie jest wymienione explicite. Zostało bowiem wprowadzone dwa lata po uchwaleniu aktualnych dyrektyw. Również w polskim porządku prawnym nie znajdziemy przepisów o EUWT dotyczących jego znaczenia w sferze zamówień publicznych. Dla ustalenia więc, czy EUWT podlega prawu zamówień publicznych i - ewentualnie - któremu - stosować należy więc ogólne reguły. Z kolei pytanie o prawo właściwe dla EUWT wymaga sięgnięcia do znowelizowanego w grudniu 2013 r. rozporządzenia o EUWT. Także i tutaj nowelizacja na mocy rozporządzenia 1302/2013 wprowadziła nowe możliwości w zakresie wyboru prawa właściwego dla funkcjonowania EUWT. To powoduje, iż aktualny stan prawny należy rozważyć z wielu perspektyw.

a. Prawo właściwe


((3) EUWT jako podmiot podlegający zamówieniom publicznym wg prawa polskiego
W przypadku EUWT podlegających dotychczasowym zasadom (zob. art. 2 rozporządzenia 1302/2013) ugrupowanie podlega prawu państwa, w którym znajduje się jego siedziba statutowa (por. art. 2 ust. 1 zd. 2 RozpWEEUWT).
Na ten temat Mariusz Motyka-Mojkowski w Analiza uwarunkowań prawnych polskiego obszaru projektu na potrzeby implementacji Strategii zintegrowanej współpracy czesko-polskiego pogranicza oraz utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej na pograniczu polsko-czeskim, z siedzibą statutową w Rzeczypospolitej Polskiej, str. 22.




CategoryEUWT CategoryZamowieniaPubliczne
Na tej stronie nie ma komentarzy