Wiki source for EUWTTworzenie
====Tworzenie EUWT====
==ogólny schemat tworzenia EUWT==
((1)) UWAGI WSTĘPNE
Proces tworzenia EUWT nie należy do najbardziej skomplikowanych, lecz mała liczba istniejących EUWT (zwłaszcza z udziałem podmiotów z Polski) wskazuje na to, że nie jest to także postępowanie proste.
Poniższe wywody przybliżają tok czynności niezbędnych do powołania EUWT do życia.
((1)) PROCES TWORZENIA EUWT - PRAWO KRAJOWE (POLSKIE)
((2)) Krok. Podjęcie uchwały intencyjnej
Żaden z przepisów prawa nie nakłada na jednostki zamierzające uczestniczyć w EUWT obowiązku podjęcia uchwały intencyjnej. Jest to więc działanie wyłącznie fakultatywne, które może mieć jednak znaczenie taktyczne i polityczne. W toku dyskusji nad taką uchwałą warto bowiem już przeanalizować i ustalić stanowisko (potencjalnego) członka EUWT wobec siedziby, nazwy czy zakresu działania. Dyskusja na tym etapie może zaoszczędzić ewentualnej porażki przy podejmowaniu ostatecznej uchwały o członkostwie w EUWT.
Przykładami takich uchwał są np. uchwały podjęte przez samorządy województwa lubuskiego i wielkopolskiego w sprawie uczestnictwa w procesie tworzenia [[http://www.transoderana.eu/ EUWT TransOderana]] (vide np. [[http://archiwumbip.powiatgorzowski.pl/?a=2674 uchwała Nr 121/XVII/2012 Rady Powiatu Gorzowskiego z dnia 27 listopada 2012 r.]]).
((2)) Krok. Opracowanie dokumentów EUWT
Dokumenty EUWT, czyli [[EUWTKonwencja konwencja]] i [[EUWTStatut statut]], powinny być uzgodnione pomiędzy członkami już przed złożeniem wniosku u przystąpienie do EUWT (zob. np. {{pu przepis="art. 9 ust. 2 UEUWT"}}).
Statut ugrupowania zostaje przyjęty przez członków przyszłego ugrupowania w formie uchwały, która następnie podlega dołączeniu do wniosku o wyrażenie zgody na przystąpienie do ugrupowania oraz do zgłoszenia ugrupowania mającego statutową siedzibę w Polsce do rejestru (zob. niżej).
((2)) Krok. Podjęcie uchwał o członkostwie w EUWT
Po opracowaniu dokumentów (konwencji i statutu) konieczne jest podjęcie przez członków uchwał o przystąpieniu do EUWT (zob. {{pu przepis="art. 5 UEUWT"}}).
((3)) uchwały jednostek samorządu terytorialnego
W przypadku jednostek samorządu terytorialnego **uchwałę** podejmuje organ stanowiący tej jednostki (rada, sejmik). Wymagana jest przy tym bezwzględna większość głosów ustawowego składu organu. Przykładem takiej uchwały, już podjętej, jest [[http://www.bip.lubuskie.pl/system/obj/11941_186-12.pdf uchwała nr XXI/186/12 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 12 marca 2012 roku]] w sprawie podpisania Konwencji o utworzeniu ugrupowania o nazwie Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przyjęcia Statutu ugrupowania o nazwie Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej z ograniczoną odpowiedzialnością.). Warunkiem skuteczności takiej uchwały jest wskazanie, iż wejdzie ona w życie dopiero po uzyskaniu zgody właściwych organów. Wymóg takiego zapisu wynika z {{pu przepis="art. 5 ust. 2 UEUWT"}}. W pozostałym zakresie uchwała jednostek samorządu terytorialnego podlega ogólnemu reżimowi podejmowania uchwał przez organy stanowiące ({{pu przepis="art. 14 USamorzGm"}} i nast.).
Uchwała JST nie wymaga publikacji w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym (arg. ex {{pu przepis="art. 13 UOgłAktówNormat"}}).
((3)) decyzje innych podmiotów publicznych
Pozostałe podmioty publiczne, które mogą być członkami EUWT, podejmują natomiast **decyzję** o przystąpieniu. Termin decyzji należy tutaj rozumieć funkcjonalnie. Decyzje są bowiem podejmowane w sposób określony w przepisach wewnętrznych podmiotu publicznego (np. w statucie) (uzasadnienie projektu ustawy - Druk Sejmowy VI kadencji nr 893, s. 8). To akt ten określa więc w sposób wiążący formę decyzji (np. uchwała organu kolegialnego podmiotu publicznego (np. senatu szkoły wyższej).
Decyzja również może wejść w życie dopiero po uzyskaniu zgody właściwego organu na przystąpienie do ugrupowania ({{pu przepis="art. 5 ust. 2 UEUWT"}} w zw. z {{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}).
((2)) Krok. Wyrażenie zgody przez uprawnione organy
Niezbędnym warunkiem przystąpienia przez polskie podmioty publiczne do ugrupowania jest zgoda właściwego ministra. W ustawie o EUWT kompetencję do wyrażania zgody przyznano ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych. Do wyrażenia ugody niezbędne jest jednakże jeszcze dokonanie przezeń uzgodnień z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego ({{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}).
((3)) wniosek o wyrażenie zgody
**Każdy** z potencjalnych członków EUWT zwraca się do właściwego ministra z odpowiednim wnioskiem o wyrażenie zgody na członkostwo w ugrupowaniu. Wniosek powinien czynić zadość wymogom stawianym podaniom w {{pu przepis="art. 63 KPA"}} i nast. Do wniosku obowiązkowo należy dołączyć tekst uchwały (decyzji) oraz dokumentów EUWT (konwencji i statutu). Wniosek może być złożony przez każdego z przyszłych członków z osobna, jeżeli jest to uzasadnione odmiennościami (np. w zakresie zadań czy z uwagi na położenie lub inne szczególne uwarunkowania). Jeżeli da wszystkich przyszłych członków uzasadnienie uczestnictwa w EUWT jest takie samo, możliwe jest także złożenie przez wszystkich jednego wspólnego wniosku. W ten sposób termin na wydanie zgody rozpoczyna bieg w tym samym dniu wobec wszystkich uczestników.
((3)) decyzja o wyrażeniu zgody
Minister ma sześć miesiący na dokonanie uzgodnień i wydanie decyzji. Termin rozpoczyna swój bieg dopiero z chwilą otrzymania przez ministra spraw zagranicznych uchwały lub decyzji podmiotu publicznego o przystąpieniu do ugrupowania. Jest to termin nieprzekraczalny ({{pu przepis="art. 4 ust. 3 podust. 2 RozpWEEUWT"}}). Niewydanie decyzji w tym terminie skutkować będzie przyjęciem fikcji wyrażenia zgody (zob. EUWTReforma). Polska wyraziła negatywne stanowisko wobec tej propozycji - zob. [[http://www.mrr.gov.pl/fundusze/Fundusze_Europejskie_2014_2020/Negocjacje_2014_2020/Stanowiska_Rzadu_RP/Documents/stanowisko_rzadu_RP_EUWT_19.pdf Stanowisko Rządu RP]] z dnia 19 stycznia 2012 r.).
Zgoda ministra spraw zagranicznych jest wyrażana w formie decyzji administracyjnej ({{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}). Z brzmienia {{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}} ("wyraża zgodę") oraz postanowienia {{pu przepis="art. 4 ust. 3 RozpWEEUWT"}} ("państwo członkowskie udziela zgody (...) chyba że") wynika, że decyzja ministra ma charakter decyzji związanej a nie [[UznanieAdministracyjne uznaniowej]]. Decyzja negatywna powinna być uzasadniona ({{pu przepis="art. 4 ust. 3 zd. 2 RozpWEEUWT"}}). Rozstrzygnięcie niekorzystne podlega zaskarżeniu w postępowaniu administracyjnym. Z uwagi na to, iż decyzję wydaje minister, w rachubę wchodzi wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy ({{pu przepis="art. 127 § 3 KPA"}}). Po kolejnej negatywnej decyzji otwiera się droga do sądu administracyjnego ({{pu przepis="art. 3 § 2 pkt 1 PrPSA"}}).
((2)) Krok. Rejestracja EUWT
Kolejny krok wymaga dokonania rejestracji EUWT. Polska ustawa ogranicza się oczywiście do ugrupowań, które mają siedzibę statutową w Polsce ({{pu przepis="art. 8 ust. 1 UEUWT"}}). Rejestracja jest dla tych ugrupowań istotna dlatego, iż z momentem dokonania wpisu ugrupowanie nabywa osobowość prawną (({{pu przepis="art. 8 ust. 2 UEUWT"}}).
Zgłoszenia do rejestru dokonuje w imieniu ugrupowania osoba upoważniona przez członków do dokonywania czynności związanych z wpisaniem ugrupowania do rejestru ({{pu przepis="art. 9 ust. 1 UEUWT"}}). Dokumenty, które dołącza się do zgłoszenia, wymienione są w {{pu przepis="art. 9 ust. 2 UEUWT"}} oraz w § 5 [[http://www.ewt.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Documents/rozporzadzenie_MSZ_ws_rejestru_EUWT.pdf rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie sposobu prowadzenia Rejestru Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej]] (Dz.U. Nr 105, poz. 875). W przypadku, gdy są sporządzone w języku obcym, niezbędne jest dołączenie do **poświadczonego** tłumaczenia na język polski.
Wpis do rejestru, odmowa wpisu do rejestru, zmiany w rejestrze oraz wykreślenie ugrupowania z rejestru następują w drodze decyzji administracyjnej ({{pu przepis="art. 11 UEUWT"}}). Pozwala to na weryfikację decyzji w toku administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Odmowy wpisu dokonuje się m.in. wówczas, gdy zgłoszenie nie spełnia wymagań określonych ustawie lub rozporządzeniu i osoba upoważniona do dokonywania czynności związanych z wpisaniem ugrupowania do rejestru nie usunęła braków w terminie 14 dni od dnia wezwania przez ministra ({{pu przepis="art. 9 ust. 3 UEUWT"}}). Wezwanie ministra musi zawierać pouczenie o skutkach nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie. Brak pouczenia powoduje, iż niedochowanie terminu nie spowoduje odmowy wpisu.
Strukturę rejestru i formę jego prowadzenia określa wspomniane rozporządzenie ministra spraw zagranicznych z 2009 r.
Ugrupowania mające siedzibę za granicą podlegają wpisowi do odpowiednich rejestrów zgodnie z prawem danego państwa (zob. np. [[http://www.bravors.brandenburg.de/sixcms/detail.php?gsid=land_bb_bravors_01.c.44954.de Brandenburgische EVTZ-Zuständigkeitsverordnung]] z 22.11.2007 (GVBl. II S. 482) ze zm. albo [[http://www.sachsen-gesetze.de/shop/saechsgvbl/2008/1/read_pdf EVTZ-Zuständigkeitsverordnung Sachsen]] z dnia 2.1.2008 (GVBl. 2008 Nr. 1, S. 78 ze zm.)).
((2)) Krok. Ogłoszenie statutu i konwencji ugrupowania
Minister właściwy do spraw zagranicznych dokonuje ogłoszenia konwencji i statutu ugrupowania w **Monitorze Sądowym i Gospodarczym** ({{pu przepis="art. 13 UEUWT"}}). Dotychczas był to Monitor Polski B, który został zniesiony z dniem 1.1.2013 r. przez {{pu przepis="art. 12 pkt 2 URedukObowObywPrzeds"}}, który uchylił {{pu przepis="art. 11 UOgłAktówNormat"}}).
Ustawa nie wskazuje, czy publikacja dokumentów dotyczy wyłącznie ugrupowań mających siedzibę w Polsce. Przemawia to za przyjęciem, iż regulacja dotyczy także ugrupowań nie mających siedziby w Polsce, o ile ich członkami są podmioty publiczne z Polski. Przepis ten nie jest jednak kompatybilny z {{pu przepis="art. 5 ust. 1 RozpWEEUWT"}}. Z przepisu rozporządzenia 1082/2006 wynika bowiem, iż ogłoszenie powinno dotyczyć wyłącznie statutu. Ponadto obowiązek ten dotyczy wyłącznie ugrupowań, które mają siedzibę statutową w danym kraju. W razie konfliktu pomiędzy przepisem rozporządzenia i polskiej ustawy pierwszeństwo w stosowaniu będzie mieć - zgodnie z zasadą prymatu prawa unijnego - przepis rozporządzenia o EUWT (p{{pu akt="RozpWEEUWT"}}).
((1)) PROCES TWORZENIA EUWT - PRAWO EUROPEJSKIE
Po dokonaniu postępowania uregulowanego przepisami prawa krajowego, niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie krótkiego postępowania informacyjno-ogłoszeniowego na płaszczyźnie UE.
((2)) Informacja dla państw członkowskich i Komitetu Regionów
Członkowie informują przede wszystkim zainteresowane państwa (a więc głównie te, do których należą. gdy siedziba statutowa nie znajduje się na ich obszarze) o konwencji oraz o rejestracji lub opublikowaniu statutu ({{pu przepis="art. 5 ust. 1 zd. 3 RozpWEEUWT"}}). Taką samą informację przesyłają do Komitetu Regionów. Komitet stworzył na mocy decyzji z 8.6.2012 r. ([[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/SG%20Decision%20114_2012%20Register%20EGTC.pdf Decision No 0114/2012 on the Register of EGTC]]) [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Pages/welcome.aspx rejestr EUWT]].
((2)) Publikacja ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
Dalszym krokiem jest dokonanie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (seria C).
EUWT jest zobowiązane do wysłania do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wniosku o opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia informującego o utworzeniu EUWT ({{pu przepis="art. 5 ust. 2 RozpWEEUWT"}}). Wniosek składa EUWT (reprezentowane już przez jego dyrektora - zob. EUWTOrgany) w terminie dziesięciu dni roboczych od rejestracji lub opublikowania statutu EUWT w państwie siedziby statutowej (w zależności co nastąpi wcześniej). Ogłoszenie powinno zawierać szczegółowe dane dotyczące nazwy, celów, członków oraz siedziby statutowej EUWT. Formularz wniosku jest dostępny na [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/register%20forms/register%20form_pl.doc stronie Komitetu Regionów]]. Komitet Regionów przejął ponadto na siebie przeprowadzenie postępowania w celu publikacji informacji w Dz.Urz. UE seria C (pkt 5.2.-5.3. [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/SG%20Decision%20114_2012%20Register%20EGTC.pdf decyzji Komitetu z 8.6.2012]]).
((1)) FAZA PRZEDORGANIZACYJNA I ORGANIZACYJNA EUWT
W analogii do instytucji "przedspółki" (od podpisania statutu przez założycieli do chwili zawiązania spółki) czy też "spółki w organizacji", która powstaje z chwilą zawiązania spółki (podpisanie umowy spółki ({{pu przepis="art. 161 KSH"}}) lub objęcie akcji ({{pu przepis="art. 310 KSH"}})) do momentu rejestracji w KRS (w prawie polskim {{pu przepis="art. 11 KSH"}}; w prawie niemieckim np. Fastrich w: Baumbach/Hueck (red.), GmbHG, 2013, § 11 nb. 5) należy rozważyć istnienie //przedugrupowania// oraz EUWT w organizacji.
((2)) Potrzeba wyróżnienia form stadialnych ugrupowania
Proces tworzenia EUWT jest dość długi. W tym czasie może dojść do wielu zdarzeń związanych z działalnością już przyszłego EUWT (podjęcie zobowiązań np. w związku z nabyciem albo wynajęciem pomieszczeń dla siedziby, nabycie dóbr i usług związanych z tworzeniem ugrupowania itp.). Potrzebne jest więc przyjęcie formy, która zabezpiecza interesy osób trzecich dokonujących czynności prawnych z dopiero tworzącym się EUWT.
((2)) Właściwe prawo (statut)
Pierwszym zagadnieniem jest wskazanie prawa właściwego, na podstawie którego należy dokonywać oceny, czy i ewentualnie od kiedy mamy do czynienia z fazami "przedugrupowania" albo "EUWT w organizacji".
Z punktu prawa polskiego niezbędne będzie posłużenie się przepisami ustawy {{pu akt="PrPrywMiędz}} stosowanymi analogicznie. Przemawia za tym wniosek z {{pu przepis="§ 2 ust. 1 zd. 2 RozpWEEUWT"}}. Ponadto wg prawa polskiego EUWT są traktowane jak stowarzyszenia (więcej w [[EUWTCharakterPrawny osobnym opracowaniu]]). Prawo polskie będzie miało więc zastosowanie, gdy planowana siedziba EUWT będzie w Polsce ({{pu przepis="art. 17 ust. 1 PrPrywMiędz}} analog.). Prawu państwa przyszłej siedziby podlega także proces tworzenia osoby prawnej prawu ({{pu przepis="art. 17 ust. 3 PrPrywMiędz""}}).
Poniższe uwagi, poczynione na gruncie prawa polskiego, będą więc odnosić się do ugrupowań, których siedziba ma znajdować się w Polsce.
((2)) Koncepcja "przedugrupowania" i "EUWT w organizacji"
Dalej należy rozważyć, czy warto w ogóle dokonywać dywersyfikacji pomiędzy "przedugrupowaniem" i "EUWT w organizacji". W prawie polskim istnieje takie rozróżnienie. Spółka w organizacji jest już spółką (jest podmiotem praw i obowiązków cywilnoprawnych - KidybaKomentarzKSH, 2012, art. 11 uw. 1). Natomiast przedspółce tego przymiotu brak.
W tej chwili nie ma jednak podstaw, aby takiego rozróżnienia w dokonywać w kontekście tworzenia EUWT.
Najwcześniejszą czynnością, która na zewnątrz manifestuje zamiar utworzenia EUWT, jest podjęcie przez członków uchwały o przyjęciu statutu (uchwała wymieniona w {{pu przepis="art. 9 ust. 2 pkt 2 UEUWT"}}). Od tego momentu aż do chwili wpisania EUWT do stosownego rejestru i tym samym uzyskania osobowości EUWT mogłoby już podejmować czynności faktyczne (wybór organów) i prawne (upoważnienie do złożenia wniosku o wpis EUWT do rejestru, zawieranie umów z pracownikami, wynajmowanie biur, zakup sprzętu). Do tej fazy należałoby stosować odpowiednio przepis {{pu przepis="art. 11 KSH"}} i {{pu przepis="art. 161 KSH"}} (zwłaszcza, gdyby chodziło o EUWT z o.o., o którym mowa w {{pu przepis="art. 12 RozpWEEUWT"}}).
Gdyby jednak przyjąć koncepcję dwóch form przedorganizacyjnych, to o "przedugrupowaniu" można by mówić najwcześniej od chwili, kiedy co najmniej dwóch przyszłych członków z różnych krajów członkowskich podejmie uchwałę o przyjęciu statutu. Faza ta kończyłaby się z chwilą złożenia wniosku o rejestrację EUWT. Natomiast stadium "w organizacji" trwałoby od złożenia wniosku o rejestrację EUWT w państwie planowanej siedziby statutowej do momentu wpisania EUWT do odpowiedniego rejestru, tj. do chwili uzyskania osobowości prawnej przez ugrupowanie.
((1)) WNIOSKI
Postępowanie w celu utworzenia EUWT nie jest ani proste ani krótkotrwałe. Po wejściu w życie planowanych zmian (zob. [[osobne opracowanie EUWTReforma]]) usunięte zostaną niektóre przeszkody, lecz postępowanie wydłuży się choćby z uwagi na ustanowienie sześciomiesięcznego terminu dla władz krajowych na wydanie zgody na przystąpienie do ugrupowania. Czasochłonność tego postępowania wymusza posłużenie się formami stadialnymi w celu poprawienia ekonomiczności postępowania i skrócenia poszczególnych etapów.
----
CategoryEUWTZagadnieniaOgolne
==ogólny schemat tworzenia EUWT==
((1)) UWAGI WSTĘPNE
Proces tworzenia EUWT nie należy do najbardziej skomplikowanych, lecz mała liczba istniejących EUWT (zwłaszcza z udziałem podmiotów z Polski) wskazuje na to, że nie jest to także postępowanie proste.
Poniższe wywody przybliżają tok czynności niezbędnych do powołania EUWT do życia.
((1)) PROCES TWORZENIA EUWT - PRAWO KRAJOWE (POLSKIE)
((2)) Krok. Podjęcie uchwały intencyjnej
Żaden z przepisów prawa nie nakłada na jednostki zamierzające uczestniczyć w EUWT obowiązku podjęcia uchwały intencyjnej. Jest to więc działanie wyłącznie fakultatywne, które może mieć jednak znaczenie taktyczne i polityczne. W toku dyskusji nad taką uchwałą warto bowiem już przeanalizować i ustalić stanowisko (potencjalnego) członka EUWT wobec siedziby, nazwy czy zakresu działania. Dyskusja na tym etapie może zaoszczędzić ewentualnej porażki przy podejmowaniu ostatecznej uchwały o członkostwie w EUWT.
Przykładami takich uchwał są np. uchwały podjęte przez samorządy województwa lubuskiego i wielkopolskiego w sprawie uczestnictwa w procesie tworzenia [[http://www.transoderana.eu/ EUWT TransOderana]] (vide np. [[http://archiwumbip.powiatgorzowski.pl/?a=2674 uchwała Nr 121/XVII/2012 Rady Powiatu Gorzowskiego z dnia 27 listopada 2012 r.]]).
((2)) Krok. Opracowanie dokumentów EUWT
Dokumenty EUWT, czyli [[EUWTKonwencja konwencja]] i [[EUWTStatut statut]], powinny być uzgodnione pomiędzy członkami już przed złożeniem wniosku u przystąpienie do EUWT (zob. np. {{pu przepis="art. 9 ust. 2 UEUWT"}}).
Statut ugrupowania zostaje przyjęty przez członków przyszłego ugrupowania w formie uchwały, która następnie podlega dołączeniu do wniosku o wyrażenie zgody na przystąpienie do ugrupowania oraz do zgłoszenia ugrupowania mającego statutową siedzibę w Polsce do rejestru (zob. niżej).
((2)) Krok. Podjęcie uchwał o członkostwie w EUWT
Po opracowaniu dokumentów (konwencji i statutu) konieczne jest podjęcie przez członków uchwał o przystąpieniu do EUWT (zob. {{pu przepis="art. 5 UEUWT"}}).
((3)) uchwały jednostek samorządu terytorialnego
W przypadku jednostek samorządu terytorialnego **uchwałę** podejmuje organ stanowiący tej jednostki (rada, sejmik). Wymagana jest przy tym bezwzględna większość głosów ustawowego składu organu. Przykładem takiej uchwały, już podjętej, jest [[http://www.bip.lubuskie.pl/system/obj/11941_186-12.pdf uchwała nr XXI/186/12 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 12 marca 2012 roku]] w sprawie podpisania Konwencji o utworzeniu ugrupowania o nazwie Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej z ograniczoną odpowiedzialnością oraz przyjęcia Statutu ugrupowania o nazwie Środkowoeuropejski Korytarz Transportowy Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej z ograniczoną odpowiedzialnością.). Warunkiem skuteczności takiej uchwały jest wskazanie, iż wejdzie ona w życie dopiero po uzyskaniu zgody właściwych organów. Wymóg takiego zapisu wynika z {{pu przepis="art. 5 ust. 2 UEUWT"}}. W pozostałym zakresie uchwała jednostek samorządu terytorialnego podlega ogólnemu reżimowi podejmowania uchwał przez organy stanowiące ({{pu przepis="art. 14 USamorzGm"}} i nast.).
Uchwała JST nie wymaga publikacji w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym (arg. ex {{pu przepis="art. 13 UOgłAktówNormat"}}).
((3)) decyzje innych podmiotów publicznych
Pozostałe podmioty publiczne, które mogą być członkami EUWT, podejmują natomiast **decyzję** o przystąpieniu. Termin decyzji należy tutaj rozumieć funkcjonalnie. Decyzje są bowiem podejmowane w sposób określony w przepisach wewnętrznych podmiotu publicznego (np. w statucie) (uzasadnienie projektu ustawy - Druk Sejmowy VI kadencji nr 893, s. 8). To akt ten określa więc w sposób wiążący formę decyzji (np. uchwała organu kolegialnego podmiotu publicznego (np. senatu szkoły wyższej).
Decyzja również może wejść w życie dopiero po uzyskaniu zgody właściwego organu na przystąpienie do ugrupowania ({{pu przepis="art. 5 ust. 2 UEUWT"}} w zw. z {{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}).
((2)) Krok. Wyrażenie zgody przez uprawnione organy
Niezbędnym warunkiem przystąpienia przez polskie podmioty publiczne do ugrupowania jest zgoda właściwego ministra. W ustawie o EUWT kompetencję do wyrażania zgody przyznano ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych. Do wyrażenia ugody niezbędne jest jednakże jeszcze dokonanie przezeń uzgodnień z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw rozwoju regionalnego ({{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}).
((3)) wniosek o wyrażenie zgody
**Każdy** z potencjalnych członków EUWT zwraca się do właściwego ministra z odpowiednim wnioskiem o wyrażenie zgody na członkostwo w ugrupowaniu. Wniosek powinien czynić zadość wymogom stawianym podaniom w {{pu przepis="art. 63 KPA"}} i nast. Do wniosku obowiązkowo należy dołączyć tekst uchwały (decyzji) oraz dokumentów EUWT (konwencji i statutu). Wniosek może być złożony przez każdego z przyszłych członków z osobna, jeżeli jest to uzasadnione odmiennościami (np. w zakresie zadań czy z uwagi na położenie lub inne szczególne uwarunkowania). Jeżeli da wszystkich przyszłych członków uzasadnienie uczestnictwa w EUWT jest takie samo, możliwe jest także złożenie przez wszystkich jednego wspólnego wniosku. W ten sposób termin na wydanie zgody rozpoczyna bieg w tym samym dniu wobec wszystkich uczestników.
((3)) decyzja o wyrażeniu zgody
Minister ma sześć miesiący na dokonanie uzgodnień i wydanie decyzji. Termin rozpoczyna swój bieg dopiero z chwilą otrzymania przez ministra spraw zagranicznych uchwały lub decyzji podmiotu publicznego o przystąpieniu do ugrupowania. Jest to termin nieprzekraczalny ({{pu przepis="art. 4 ust. 3 podust. 2 RozpWEEUWT"}}). Niewydanie decyzji w tym terminie skutkować będzie przyjęciem fikcji wyrażenia zgody (zob. EUWTReforma). Polska wyraziła negatywne stanowisko wobec tej propozycji - zob. [[http://www.mrr.gov.pl/fundusze/Fundusze_Europejskie_2014_2020/Negocjacje_2014_2020/Stanowiska_Rzadu_RP/Documents/stanowisko_rzadu_RP_EUWT_19.pdf Stanowisko Rządu RP]] z dnia 19 stycznia 2012 r.).
Zgoda ministra spraw zagranicznych jest wyrażana w formie decyzji administracyjnej ({{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}}). Z brzmienia {{pu przepis="art. 6 ust. 1 UEUWT"}} ("wyraża zgodę") oraz postanowienia {{pu przepis="art. 4 ust. 3 RozpWEEUWT"}} ("państwo członkowskie udziela zgody (...) chyba że") wynika, że decyzja ministra ma charakter decyzji związanej a nie [[UznanieAdministracyjne uznaniowej]]. Decyzja negatywna powinna być uzasadniona ({{pu przepis="art. 4 ust. 3 zd. 2 RozpWEEUWT"}}). Rozstrzygnięcie niekorzystne podlega zaskarżeniu w postępowaniu administracyjnym. Z uwagi na to, iż decyzję wydaje minister, w rachubę wchodzi wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy ({{pu przepis="art. 127 § 3 KPA"}}). Po kolejnej negatywnej decyzji otwiera się droga do sądu administracyjnego ({{pu przepis="art. 3 § 2 pkt 1 PrPSA"}}).
((2)) Krok. Rejestracja EUWT
Kolejny krok wymaga dokonania rejestracji EUWT. Polska ustawa ogranicza się oczywiście do ugrupowań, które mają siedzibę statutową w Polsce ({{pu przepis="art. 8 ust. 1 UEUWT"}}). Rejestracja jest dla tych ugrupowań istotna dlatego, iż z momentem dokonania wpisu ugrupowanie nabywa osobowość prawną (({{pu przepis="art. 8 ust. 2 UEUWT"}}).
Zgłoszenia do rejestru dokonuje w imieniu ugrupowania osoba upoważniona przez członków do dokonywania czynności związanych z wpisaniem ugrupowania do rejestru ({{pu przepis="art. 9 ust. 1 UEUWT"}}). Dokumenty, które dołącza się do zgłoszenia, wymienione są w {{pu przepis="art. 9 ust. 2 UEUWT"}} oraz w § 5 [[http://www.ewt.gov.pl/WstepDoFunduszyEuropejskich/Documents/rozporzadzenie_MSZ_ws_rejestru_EUWT.pdf rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 17 czerwca 2009 r. w sprawie sposobu prowadzenia Rejestru Europejskich Ugrupowań Współpracy Terytorialnej]] (Dz.U. Nr 105, poz. 875). W przypadku, gdy są sporządzone w języku obcym, niezbędne jest dołączenie do **poświadczonego** tłumaczenia na język polski.
Wpis do rejestru, odmowa wpisu do rejestru, zmiany w rejestrze oraz wykreślenie ugrupowania z rejestru następują w drodze decyzji administracyjnej ({{pu przepis="art. 11 UEUWT"}}). Pozwala to na weryfikację decyzji w toku administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Odmowy wpisu dokonuje się m.in. wówczas, gdy zgłoszenie nie spełnia wymagań określonych ustawie lub rozporządzeniu i osoba upoważniona do dokonywania czynności związanych z wpisaniem ugrupowania do rejestru nie usunęła braków w terminie 14 dni od dnia wezwania przez ministra ({{pu przepis="art. 9 ust. 3 UEUWT"}}). Wezwanie ministra musi zawierać pouczenie o skutkach nieusunięcia braków w wyznaczonym terminie. Brak pouczenia powoduje, iż niedochowanie terminu nie spowoduje odmowy wpisu.
Strukturę rejestru i formę jego prowadzenia określa wspomniane rozporządzenie ministra spraw zagranicznych z 2009 r.
Ugrupowania mające siedzibę za granicą podlegają wpisowi do odpowiednich rejestrów zgodnie z prawem danego państwa (zob. np. [[http://www.bravors.brandenburg.de/sixcms/detail.php?gsid=land_bb_bravors_01.c.44954.de Brandenburgische EVTZ-Zuständigkeitsverordnung]] z 22.11.2007 (GVBl. II S. 482) ze zm. albo [[http://www.sachsen-gesetze.de/shop/saechsgvbl/2008/1/read_pdf EVTZ-Zuständigkeitsverordnung Sachsen]] z dnia 2.1.2008 (GVBl. 2008 Nr. 1, S. 78 ze zm.)).
((2)) Krok. Ogłoszenie statutu i konwencji ugrupowania
Minister właściwy do spraw zagranicznych dokonuje ogłoszenia konwencji i statutu ugrupowania w **Monitorze Sądowym i Gospodarczym** ({{pu przepis="art. 13 UEUWT"}}). Dotychczas był to Monitor Polski B, który został zniesiony z dniem 1.1.2013 r. przez {{pu przepis="art. 12 pkt 2 URedukObowObywPrzeds"}}, który uchylił {{pu przepis="art. 11 UOgłAktówNormat"}}).
Ustawa nie wskazuje, czy publikacja dokumentów dotyczy wyłącznie ugrupowań mających siedzibę w Polsce. Przemawia to za przyjęciem, iż regulacja dotyczy także ugrupowań nie mających siedziby w Polsce, o ile ich członkami są podmioty publiczne z Polski. Przepis ten nie jest jednak kompatybilny z {{pu przepis="art. 5 ust. 1 RozpWEEUWT"}}. Z przepisu rozporządzenia 1082/2006 wynika bowiem, iż ogłoszenie powinno dotyczyć wyłącznie statutu. Ponadto obowiązek ten dotyczy wyłącznie ugrupowań, które mają siedzibę statutową w danym kraju. W razie konfliktu pomiędzy przepisem rozporządzenia i polskiej ustawy pierwszeństwo w stosowaniu będzie mieć - zgodnie z zasadą prymatu prawa unijnego - przepis rozporządzenia o EUWT (p{{pu akt="RozpWEEUWT"}}).
((1)) PROCES TWORZENIA EUWT - PRAWO EUROPEJSKIE
Po dokonaniu postępowania uregulowanego przepisami prawa krajowego, niezbędne jest jeszcze przeprowadzenie krótkiego postępowania informacyjno-ogłoszeniowego na płaszczyźnie UE.
((2)) Informacja dla państw członkowskich i Komitetu Regionów
Członkowie informują przede wszystkim zainteresowane państwa (a więc głównie te, do których należą. gdy siedziba statutowa nie znajduje się na ich obszarze) o konwencji oraz o rejestracji lub opublikowaniu statutu ({{pu przepis="art. 5 ust. 1 zd. 3 RozpWEEUWT"}}). Taką samą informację przesyłają do Komitetu Regionów. Komitet stworzył na mocy decyzji z 8.6.2012 r. ([[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/SG%20Decision%20114_2012%20Register%20EGTC.pdf Decision No 0114/2012 on the Register of EGTC]]) [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Pages/welcome.aspx rejestr EUWT]].
((2)) Publikacja ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej
Dalszym krokiem jest dokonanie publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (seria C).
EUWT jest zobowiązane do wysłania do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich wniosku o opublikowanie w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenia informującego o utworzeniu EUWT ({{pu przepis="art. 5 ust. 2 RozpWEEUWT"}}). Wniosek składa EUWT (reprezentowane już przez jego dyrektora - zob. EUWTOrgany) w terminie dziesięciu dni roboczych od rejestracji lub opublikowania statutu EUWT w państwie siedziby statutowej (w zależności co nastąpi wcześniej). Ogłoszenie powinno zawierać szczegółowe dane dotyczące nazwy, celów, członków oraz siedziby statutowej EUWT. Formularz wniosku jest dostępny na [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/register%20forms/register%20form_pl.doc stronie Komitetu Regionów]]. Komitet Regionów przejął ponadto na siebie przeprowadzenie postępowania w celu publikacji informacji w Dz.Urz. UE seria C (pkt 5.2.-5.3. [[https://portal.cor.europa.eu/egtc/en-US/Register/Documents/SG%20Decision%20114_2012%20Register%20EGTC.pdf decyzji Komitetu z 8.6.2012]]).
((1)) FAZA PRZEDORGANIZACYJNA I ORGANIZACYJNA EUWT
W analogii do instytucji "przedspółki" (od podpisania statutu przez założycieli do chwili zawiązania spółki) czy też "spółki w organizacji", która powstaje z chwilą zawiązania spółki (podpisanie umowy spółki ({{pu przepis="art. 161 KSH"}}) lub objęcie akcji ({{pu przepis="art. 310 KSH"}})) do momentu rejestracji w KRS (w prawie polskim {{pu przepis="art. 11 KSH"}}; w prawie niemieckim np. Fastrich w: Baumbach/Hueck (red.), GmbHG, 2013, § 11 nb. 5) należy rozważyć istnienie //przedugrupowania// oraz EUWT w organizacji.
((2)) Potrzeba wyróżnienia form stadialnych ugrupowania
Proces tworzenia EUWT jest dość długi. W tym czasie może dojść do wielu zdarzeń związanych z działalnością już przyszłego EUWT (podjęcie zobowiązań np. w związku z nabyciem albo wynajęciem pomieszczeń dla siedziby, nabycie dóbr i usług związanych z tworzeniem ugrupowania itp.). Potrzebne jest więc przyjęcie formy, która zabezpiecza interesy osób trzecich dokonujących czynności prawnych z dopiero tworzącym się EUWT.
((2)) Właściwe prawo (statut)
Pierwszym zagadnieniem jest wskazanie prawa właściwego, na podstawie którego należy dokonywać oceny, czy i ewentualnie od kiedy mamy do czynienia z fazami "przedugrupowania" albo "EUWT w organizacji".
Z punktu prawa polskiego niezbędne będzie posłużenie się przepisami ustawy {{pu akt="PrPrywMiędz}} stosowanymi analogicznie. Przemawia za tym wniosek z {{pu przepis="§ 2 ust. 1 zd. 2 RozpWEEUWT"}}. Ponadto wg prawa polskiego EUWT są traktowane jak stowarzyszenia (więcej w [[EUWTCharakterPrawny osobnym opracowaniu]]). Prawo polskie będzie miało więc zastosowanie, gdy planowana siedziba EUWT będzie w Polsce ({{pu przepis="art. 17 ust. 1 PrPrywMiędz}} analog.). Prawu państwa przyszłej siedziby podlega także proces tworzenia osoby prawnej prawu ({{pu przepis="art. 17 ust. 3 PrPrywMiędz""}}).
Poniższe uwagi, poczynione na gruncie prawa polskiego, będą więc odnosić się do ugrupowań, których siedziba ma znajdować się w Polsce.
((2)) Koncepcja "przedugrupowania" i "EUWT w organizacji"
Dalej należy rozważyć, czy warto w ogóle dokonywać dywersyfikacji pomiędzy "przedugrupowaniem" i "EUWT w organizacji". W prawie polskim istnieje takie rozróżnienie. Spółka w organizacji jest już spółką (jest podmiotem praw i obowiązków cywilnoprawnych - KidybaKomentarzKSH, 2012, art. 11 uw. 1). Natomiast przedspółce tego przymiotu brak.
W tej chwili nie ma jednak podstaw, aby takiego rozróżnienia w dokonywać w kontekście tworzenia EUWT.
Najwcześniejszą czynnością, która na zewnątrz manifestuje zamiar utworzenia EUWT, jest podjęcie przez członków uchwały o przyjęciu statutu (uchwała wymieniona w {{pu przepis="art. 9 ust. 2 pkt 2 UEUWT"}}). Od tego momentu aż do chwili wpisania EUWT do stosownego rejestru i tym samym uzyskania osobowości EUWT mogłoby już podejmować czynności faktyczne (wybór organów) i prawne (upoważnienie do złożenia wniosku o wpis EUWT do rejestru, zawieranie umów z pracownikami, wynajmowanie biur, zakup sprzętu). Do tej fazy należałoby stosować odpowiednio przepis {{pu przepis="art. 11 KSH"}} i {{pu przepis="art. 161 KSH"}} (zwłaszcza, gdyby chodziło o EUWT z o.o., o którym mowa w {{pu przepis="art. 12 RozpWEEUWT"}}).
Gdyby jednak przyjąć koncepcję dwóch form przedorganizacyjnych, to o "przedugrupowaniu" można by mówić najwcześniej od chwili, kiedy co najmniej dwóch przyszłych członków z różnych krajów członkowskich podejmie uchwałę o przyjęciu statutu. Faza ta kończyłaby się z chwilą złożenia wniosku o rejestrację EUWT. Natomiast stadium "w organizacji" trwałoby od złożenia wniosku o rejestrację EUWT w państwie planowanej siedziby statutowej do momentu wpisania EUWT do odpowiedniego rejestru, tj. do chwili uzyskania osobowości prawnej przez ugrupowanie.
((1)) WNIOSKI
Postępowanie w celu utworzenia EUWT nie jest ani proste ani krótkotrwałe. Po wejściu w życie planowanych zmian (zob. [[osobne opracowanie EUWTReforma]]) usunięte zostaną niektóre przeszkody, lecz postępowanie wydłuży się choćby z uwagi na ustanowienie sześciomiesięcznego terminu dla władz krajowych na wydanie zgody na przystąpienie do ugrupowania. Czasochłonność tego postępowania wymusza posłużenie się formami stadialnymi w celu poprawienia ekonomiczności postępowania i skrócenia poszczególnych etapów.
----
CategoryEUWTZagadnieniaOgolne