Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Lit.: Doliwa, Monitor Prawniczy 1999


autor: Doliwa Adam
tytuł: Charakter wyboru świadczenia w zobowiązaniu przemiennym
czasopismo: Monitor Prawniczy 7/1999
str.: nieznane
dostępność: strona Monitora Prawniczego częściowo dostępny
język: polski

streszczenie wg wydawcy:
Autor w niniejszym opracowaniu omawia wnikliwie charakter uprawnienia do konkretyzacji świadczenia w zobowiązaniu przemiennym oraz wiążacą się z tym problematykę m.in. kręgu osób uprawnionych do wyboru jednego ze świadczeń przemiennych, a także związku art. 365 KC
art. 365 KC
§ 1. Jeżeli dłużnik jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), wybór świadczenia należy do dłużnika, chyba że z czynności prawnej, z ustawy lub z okoliczności wynika, iż uprawnionym do wyboru jest wierzyciel lub osoba trzecia.
§ 2. Wyboru dokonywa się przez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Jeżeli uprawnionym do wyboru jest dłużnik, może on dokonać wyboru także przez spełnienie świadczenia.
§ 3. Jeżeli strona uprawniona do wyboru świadczenia wyboru tego nie dokona, druga strona może jej wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu uprawnienie do dokonania wyboru przechodzi na stronę drugą.
z art. 798 KPC
art. 798 KPC
Jeżeli dłużnikowi przysługuje wybór między świadczeniami, które ma spełnić, a wyboru jeszcze nie dokonał, komornik, wszczynając egzekucję celem spełnienia tych świadczeń, na wniosek wierzyciela wyznaczy dłużnikowi odpowiedni termin do dokonania wyboru. Po bezskutecznym upływie tego terminu wierzyciel wybierze świadczenie, które ma być spełnione.
normującego kwestię wyboru świadczenia sformułowanego w tytule egzekucyjnym w sposób przemienny.

CategoryMonitorPrawniczyArtykuly CategoryArtykulyCytowane CategoryPCLiteratura
Na tej stronie nie ma komentarzy