Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17541]

To jest stara wersja Cieplownictwo utworzona przez WojciechLisiewicz, 2013-01-30 10:12:32.

 

Ciepłownictwo

dział portalu poświęcony tematyce prawnej branży ciepłowniczej

Regulacje prawne odgrywają w życiu przedsiębiorstw ciepłowniczych istotną rolę, ponieważ - w przeciwieństwie do Europy Zachodniej w Polsce ciepło sieciowe jest objęte ścisłą regulacją państwową. Regulacja ta sięga tak daleko, że obejmuje nawet kwestię kształtowania cen ciepła - zarówno na etapie jego produkcji jak i transportu do odbiorcy (taryfa dla ciepła).

Doświadczenie pokazuje, iż firmy aktywne w zakresie zarządzania regulacjami, w szczególności w zakresie taryfy, wykazują lepsze wyniki finansowe, niż przedsiębiorstwa potulnie realizujące wytyczne administracji państwowej przy stosowaniu obowiązującego prawa. Jednym z elementów profesjonalnego zarządzania regulacjami jest wyczerpująca baza informacyjna i wiedza o prawnych aspektach działalności przedsiębiorstwa. Niniejszy dział portalu ma na celu ułatwić dostęp i uporządkować informację i wiedzę prawną przydatną w branży ciepłowniczej.

A. Źródła prawa związane z ciepłownictwem
- podstawowy akt prawny - prawo energetyczne: PrEnerg;
- rozporządzenie taryfowe w najnowszym brzmieniu (alternatywne źródło) a tutaj w brzmieniu z 2006 roku


B. Opracowania tematyczne dla ciepłowników
- wskazówki praktyczne, jak zarządzać działalnością regulowaną z prawnego punktu widzenia;
- poszczególne problemy przy tworzeniu taryfy dla ciepła, w szczególności problematyka kalkulacji taryfy dla ciepła;
- centralne dla taryfy pojęcie kosztów uzasadnionych w rozumieniu art. 45 ust. 1 PrEnerg
art. 45 PrEnerg
1. Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 32 ust. 1; taryfy należy kalkulować w sposób zapewniający:
1) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliwami gazowymi i energią oraz magazynowania, skraplania lub regazyfikacji paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność;
1a) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie magazynowania paliw gazowych, w tym budowy, rozbudowy i modernizacji magazynów paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność w wysokości nie mniejszej niż stopa zwrotu na poziomie 6%;
2) pokrycie kosztów uzasadnionych ponoszonych przez operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych w związku z realizacją ich zadań;
3) ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
1a. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty, które wynikają z nakładów ponoszonych na przedsięwzięcia inwestycyjne podjęte przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w latach 1993-1998, służące poprawie ochrony środowiska i efektywności wytwarzania energii elektrycznej, w części, jaką zatwierdzi Prezes URE, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, o którym mowa w art. 49 ust. 1.
1b. Przepisów ust. 1a nie stosuje się od dnia powstania obowiązku uiszczania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
1c. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty pobierania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
2. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć i usług zmierzających do zmniejszenia zużycia paliw i energii u odbiorców, stanowiących ekonomiczne uzasadnienie uniknięcia budowy nowych źródeł energii i sieci.
3. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii.
4. Przedsiębiorstwa energetyczne różnicują ceny i stawki opłat określone w taryfach dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła dla różnych grup odbiorców wyłącznie ze względu na koszty uzasadnione spowodowane realizacją świadczenia, o ile przepisy nie stanowią inaczej.
5. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii kalkulują stawki opłat za usługi przesyłania lub dystrybucji w taki sposób, aby udział opłat stałych w łącznych opłatach za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji dla danej grupy odbiorców nie był większy niż ustalony przez Prezesa URE.
6. Taryfy dla energii elektrycznej powinny uwzględniać, w odniesieniu do odbiorców, skutki wprowadzenia opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
;
- wynikające z opracowań wspomnianych powyżej możliwości prawne przedsiębiorstwa ciepłowniczego wobec regulatora przy tworzeniu taryfy.
- wpływ aktualnych trendów w prawie na strategię przedsiębiorstwa ciepłowniczego

C. Zmiany w prawie w zakresie dot. ciepłownictwa

D. Perspektywy prawa europejskiego

E. Źródła nt. energetyki istotne dla ciepłowników
- orzecznictwo sądów i administracji
- literatura w temacie






CategoryCieplownictwo
Na tej stronie nie ma komentarzy