Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [3650]

To jest stara wersja AktAdministracyjnyWadliwosc utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-09-04 13:48:02.

 

Wadliwość aktu administracyjnego


Koniecznym jest teraz ustalenie, jakie są konsekwencje braku którejkolwiek z przesłanek aktu. W Polsce nie przyjęła się mianowicie teoria, że każda wadliwość aktu powoduje jego nieważnośc. Obowiązuje natomiast koncepcja gradacji wad, zgodnie z którą wady aktu administracyjnego klasyfikuje się bądź jako nieistotne oraz takie, które powodują jedynie jego wzruszalność (oraz poprzez jego uchylenie lub zmianę) bądź pociągają za sobą nieważność aktu. Odpowiednio do tego w doktrynie i orzecznictwie wyróżnia się:


II. Wadliwość istotna

W przypadku wystąpienia wady istotnej możliwe jest wznowienie postępowania, uchylenie lub zmiana aktu bądź stwierdzenie nieważności. Rozróżnia się tym samym wzruszalność aktu administracyjnego (=możliwość zmiany lub uchylenia) oraz jego nieważność. Przyczyny wzruszalności nie zostały jasno wyliczone. Natomiast przyczyny nieważności aktu administracyjnego (a dokładnie decyzji) wymienione są w art. 156 § 1 KPA
art. 156 KPA
§ 1. Organ administracji publicznej stwierdza nieważność decyzji, która:
1) wydana została z naruszeniem przepisów o właściwości,
2) wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa,
3) dotyczy sprawy już poprzednio rozstrzygniętej inną decyzją ostateczną,
4) została skierowana do osoby nie będącej stroną w sprawie,
5) była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,
6) w razie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą,
7) zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
§ 2. Nie stwierdza się nieważności decyzji z przyczyn wymienionych w § 1 pkt 1, 3, 4 i 7, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzja wywołała nieodwracalne skutki prawne.
(czytać!). Przyjąć więc można, że pozostałe wady, te które powodują możliwość wznowienia postępowania (art. 145 i art. 145a KPA
art. 145a KPA
§ 1. Można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją , umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego została wydana decyzja.
§ 2. W sytuacji określonej w § 1 skargę o wznowienie wnosi się w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
) oraz te, które nie są wadami nieistotnymi oraz nie powodują nieważności aktu, będą skutkowały wzruszalnością aktu administracyjnego.

Tryb uchylania aktów obarczonych wadami istotnymi będzie przedmiotem wykładu z postępowania administracyjnego.

III. Domniemanie prawidłowości aktu administracyjnego

Ponieważ akt administracyjny jet czynnością władczą państwa, uznaje się, że akt administracyjny uważa się za ważny - i tym samym obowiązujący - dopóty, dopóki nie zostanie uchylony przez uprawniony do tego organ. Oznacza to, że adresat mimo wszystko powinien podporządkować się aktowi administracyjnemu. Nie ma jednakże takiego obowiązku, z tym że jeżeli się podporządkuje, to czyni to własne ryzyko, co z kolei oznacza, że gdyby organ odwoławczy oraz sąd nie podzielili jego zapatrywania co do nieważności lub wzruszalności aktu, poniesienie konsekwencje prawne swego nieposłuszeństwa.
Na tej stronie nie ma komentarzy