Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [1828]

To jest stara wersja ZmianyRegulacjiCieplownictwa2008 utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-04-07 15:32:09.

 

Zmiany w regulacji ciepłownictwa

przygotowywane w 2007/2008 roku

Daleko idące zmiany w prawie energetycznym przygotowywane są już od kilku lat. Początkowo przygotowania toczyły się pod kątem zupełnie nowej kodyfikacji całego prawa energetycznego - zarówno na szczeblu ministerialnym jak i w branży dyskutowano o zupełnie nowej ustawie, która uchyliłaby prawo energetyczne z 1997 roku. Obecne założenia (marzec 2008) są następujące:

A. Wejście w życie
IGCP szacuje, iż proces legislacyjny potrwa do 2009 roku - uchwała Sejmu być może w pierwszej połowie roku 2009 - wejście w życie zmian nastąpi zatem najwcześniej w drugiej połowie 2009 roku, bardziej prawdopodobny jest rok 2010.

B. Forma
Przewidywane zmiany nie odbędą się w formie zupełnie nowego prawa energetycznego - nastąpią one prawdopodobnie na bazie obowiązującego prawa energetycznego i będą dotyczyć - przynajmniej w zakresie konsultowanym z IGCP i PTEZ - daleko idących zmian w zakresie regulacji ciepłownictwa.

C. Najważniejsze założenia
Podstawowe założenia nowej regulacji ciepłownictwa w projektach przygotowywanych przez rząd i konsultowanych z branżą i regulatorem, to:
  • odrębne zasady regulacji dla ciepłownictwa w stosunku do elektroenergetyki i gazownictwa,
  • zmiana modelu regulacji z kosztowego na pułapowy (zachowanie cen poniżej poziomu referencyjnego = brak obowiązku zatwierdzania taryfy przez URE).

D. Elementy dyskutowane ale jeszcze nie ustalone ostatecznie
Ze względu na brak konkretnego tekstu przepisów nie można stwierdzić, na ile inne tematy nurtujące branżę znajdą się w ustawie. Są to na pewno:
  • dokładne reguły ustalania ceny referencyjnej,
  • precyzyjniejsze reguły ustalania uzasadnionego zwrotu z kapitału (art. 45 ust. 1 PrEnerg
    art. 45 PrEnerg
    1. Przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla paliw gazowych lub energii, stosownie do zakresu wykonywanej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 32 ust. 1; taryfy należy kalkulować w sposób zapewniający:
    1) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliwami gazowymi i energią oraz magazynowania, skraplania lub regazyfikacji paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność;
    1a) pokrycie kosztów uzasadnionych działalności gospodarczej przedsiębiorstw energetycznych w zakresie magazynowania paliw gazowych, w tym budowy, rozbudowy i modernizacji magazynów paliw gazowych, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność w wysokości nie mniejszej niż stopa zwrotu na poziomie 6%;
    2) pokrycie kosztów uzasadnionych ponoszonych przez operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych w związku z realizacją ich zadań;
    3) ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen i stawek opłat.
    1a. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem i dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty, które wynikają z nakładów ponoszonych na przedsięwzięcia inwestycyjne podjęte przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej w latach 1993-1998, służące poprawie ochrony środowiska i efektywności wytwarzania energii elektrycznej, w części, jaką zatwierdzi Prezes URE, z uwzględnieniem przychodów uzyskanych ze sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, o którym mowa w art. 49 ust. 1.
    1b. Przepisów ust. 1a nie stosuje się od dnia powstania obowiązku uiszczania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    1c. W kosztach działalności przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględnia się koszty pobierania opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    2. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć i usług zmierzających do zmniejszenia zużycia paliw i energii u odbiorców, stanowiących ekonomiczne uzasadnienie uniknięcia budowy nowych źródeł energii i sieci.
    3. Taryfy dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła mogą uwzględniać koszty współfinansowania przez przedsiębiorstwa energetyczne przedsięwzięć związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii.
    4. Przedsiębiorstwa energetyczne różnicują ceny i stawki opłat określone w taryfach dla paliw gazowych, energii elektrycznej i ciepła dla różnych grup odbiorców wyłącznie ze względu na koszty uzasadnione spowodowane realizacją świadczenia, o ile przepisy nie stanowią inaczej.
    5. Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii kalkulują stawki opłat za usługi przesyłania lub dystrybucji w taki sposób, aby udział opłat stałych w łącznych opłatach za świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji dla danej grupy odbiorców nie był większy niż ustalony przez Prezesa URE.
    6. Taryfy dla energii elektrycznej powinny uwzględniać, w odniesieniu do odbiorców, skutki wprowadzenia opłaty przejściowej, o której mowa w ustawie wymienionej w art. 9a ust. 8e.
    ),
  • itp.

E. Osoby kompetentne w zakresie energetyki w parlamencie
- poseł Andrzej Czerwiński
- poseł Paweł Poncyliusz

Kategorie:
CategoryPrawoEnergetyczne
Na tej stronie nie ma komentarzy