Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [14059]

To jest stara wersja ZmianyPE2011Taryfa utworzona przez WojciechLisiewicz, 2011-03-22 10:30:48.

 

Zmiany regulacji ciepłownictwa 2011 - taryfa

przepisy odrębne dla ciepłownictwa

Odrębny charakter działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych od pozostałych działów energetyki (elektroenergetyki i gazu) - w szczególności ze względu na istnienie zróżnicowanych, lokalnych rynków ogrzewnictwa lokalów i możliwości wzajemnej substytucji ciepła i innych jego nośników (gaz, węgiel, olej opałowy, pelety itd.) celowe jest uregulowanie cen ciepła systemowego w sposób inny, niż ma to miejsce w zakresie elektroenergetyki i gazu.

Celem regulacji nie powinno być "ułatwienie osiągania zysku" przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, ponieważ takich celów nie osiągną w warunkach rynkowych nigdy przedsiębiorstwa nieefektywne, niezdolne do konkurowania z innymi uczestnikami rynku, oferujące niekorzystne dla odbiorcy warunki zaopatrzenia. Celem regulacji jest w tym zakresie zatem w pierwszej kolejności zapewnienie ochrony odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen (uniknięcie tzw. renty monopolowej, jeśli dane przedsiębiorstwo posiada na lokalnym rynku pozycję dominującą), stworzenie przewidywalnych, możliwie zbliżonych do rynkowych warunków działalności gospodarczej sektora oraz promocja przyjaznych środowisku technologii i efektywności ekonomicznej działalności.

W związku z powyższym zaproponować należy następujące rozwiązania legislacyjne:


art. 55a
(1) Przedsiębiorstwo ciepłownicze ustala ceny usług oferowanych w poszczególnych zakresach działalności ciepłowniczej w taryfach.
(2) Prawną podstawą do pobierania opłat Wyłącznie taryfa sporządzona zgodnie z przepisami art. 55a i nast. oraz z przepisami wykonawczymi wydanymi na postawie ust. prawem jest podstawą do pobierania opłat za ciepło dostarczane do odbiorcy.Taryfa , ma prawo stosować taryfę na wytwarzanie, przesył, dystrybucję lub obrót ciepłem, jeśli taryfa ta spełnia następujące warunki:
  1. w jej kalkulacji uwzględniono wyłącznie koszty uzasadnione objętej działalności (wytwarzanie, przesył, dystrybucja, obrót ciepłem) chyba, że przepisy niniejszego rozdziału przewidują inny sposób kalkulacji,
  2. eliminuje subsydiowanie skrośne,
  3. chroni odbiorcę
 



Przepis ten o charakterze ogólnym odpowiada co do zasady dotychczasowemu i wobec elektroenergetyki oraz gazu nie zmienianemu art. 45 PE. Ma on na celu ustalenie podstawowych mechanizmów regulacji w ciepłownictwie, które czyni on w sposób nieco wyraźniejszy, niż dotychczasowa regulacja. Wyraźnie

Zamierzonym jest natomiast brak regulacji szczególnej wobec art. 44 PE, ponieważ ewidencja księgowa przedsiębiorstwa powinna na każdym etapie jego działalności dawać możliwość skontrolowania, czy kalkulacje stosowane przez przedsiębiorstwo czy to wobec taryfy czy to w celu stwierdzenia przekroczenia cen referencyjnych itp. są wykonane prawidłowo. Stąd też również przedsiębiorstwa tworzące taryfę wg reguł uproszczonych muszą być zobowiązane do ewidencji kosztów wg art. 44 PE.


Przepis odnosi się do definicji przedsiębiorstwa ciepłowniczego, czyli do definicji sformułowanej w słowniczku art. 3 prawa energetycznego.
Na tej stronie nie ma komentarzy