Wersja [14054]
To jest stara wersja ZmianyPE2011Taryfa utworzona przez WojciechLisiewicz, 2011-03-21 17:30:12.
Zmiany regulacji ciepłownictwa 2011 - taryfa
przepisy odrębne dla ciepłownictwa
Odrębny charakter działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych od pozostałych działów energetyki (elektroenergetyki i gazu) - w szczególności ze względu na istnienie zróżnicowanych, lokalnych rynków ogrzewnictwa lokalów i możliwości wzajemnej substytucji ciepła i innych jego nośników (gaz, węgiel, olej opałowy, pelety itd.) celowe jest uregulowanie cen ciepła systemowego w sposób inny, niż ma to miejsce w zakresie elektroenergetyki i gazu.
Celem regulacji nie powinno być "ułatwienie osiągania zysku" przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, ponieważ takich celów nie osiągną na rynku nigdy przedsiębiorstwa nieefektywne, niezdolne do konkurowania z innymi uczestnikami rynku, oferujące niekorzystne dla odbiorcy warunki zaopatrzenia w ciepło. Celem regulacji jest w tym zakresie zatem w pierwszej kolejności zapewnienie ochrony odbiorców przed nieuzasadnionym poziomem cen (uniknięcie tzw. renty monopolowej w sytuacji dominacji rynku przez dane przedsiębiorstwo), stworzenie przewidywalnych, możliwie zbliżonych do rynkowych warunków działalności gospodarczej sektora oraz promocja przyjaznych środowisku technologii i efektywności ekonomicznej działalności.
W związku z powyższym zaproponować należy następujące rozwiązania legislacyjne:
art. 55a
(1) Przedsiębiorstwo ciepłownicze ustala ceny usług oferowanych w poszczególnych zakresach działalności ciepłowniczej w taryfach., ma prawo stosować taryfę na wytwarzanie, przesył, dystrybucję lub obrót ciepłem, jeśli taryfa ta spełnia następujące warunki:
- w jej kalkulacji uwzględniono wyłącznie koszty uzasadnione objętej działalności (wytwarzanie, przesył, dystrybucja, obrót ciepłem) chyba, że przepisy niniejszego rozdziału przewidują inny sposób kalkulacji,
- eliminuje subsydiowanie skrośne,
- chroni odbiorcę
Przepis odnosi się do definicji przedsiębiorstwa ciepłowniczego, czyli do definicji sformułowanej w słowniczku art. 3 prawa energetycznego.
Na tej stronie nie ma komentarzy