Wersja [11682]
To jest stara wersja ZawarcieUmowy utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-04-06 13:41:22.
Zawarcie umowy
tryby zawarcia umowy cywilnoprawnej
Zawarcie umowy może nastąpić w dwojaki sposób: na mocy porozumienia stron albo na skutek innych szczególnych trybów.
Zawarcie umowy w drodze porozumienia stron może nastąpić na trzy sposoby:
- przez ofertę i jej przyjęcie (art. 66 i nast. KCart. 66 KC),
§ 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.
§ 2. Jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia. - przez rokowania (art. 72 KCart. 72 KC) albo
§ 1. Jeżeli strony prowadzą negocjacje w celu zawarcia oznaczonej umowy, umowa zostaje zawarta, gdy strony dojdą do porozumienia co do wszystkich jej postanowień, które były przedmiotem negocjacji.
§ 2. Strona, która rozpoczęła lub prowadziła negocjacje z naruszeniem dobrych obyczajów, w szczególności bez zamiaru zawarcia umowy, jest obowiązana do naprawienia szkody, jaką druga strona poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy. - przez aukcję lub przetarg (art. 701 i nast. KCart. 701 KC).
§ 1. Umowa może być zawarta w drodze aukcji albo przetargu.
§ 2. W ogłoszeniu aukcji albo przetargu należy określić czas, miejsce, przedmiot oraz warunki aukcji albo przetargu albo wskazać sposób udostępnienia tych warunków.
§ 3. Ogłoszenie, a także warunki aukcji albo przetargu mogą być zmienione lub odwołane tylko wtedy, gdy zastrzeżono to w ich treści.
§ 4. Organizator od chwili udostępnienia warunków, a oferent od chwili złożenia oferty zgodnie z ogłoszeniem aukcji albo przetargu są obowiązani postępować zgodnie z postanowieniami ogłoszenia, a także warunków aukcji albo przetargu.
Do trybów szczególnych zaliczamy natomiast:
- orzeczenie sądu (art. 64 KCart. 64 KCw zw. z art. 1047 KPC
Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie.art. 1047 KPC),
§ 1. Jeżeli dłużnik jest obowiązany do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, prawomocne orzeczenie sądu zobowiązujące do złożenia oświadczenia zastępuje oświadczenie dłużnika.
§ 2. Jeżeli złożenie oświadczenia woli jest uzależnione od świadczenia wzajemnego wierzyciela, skutek wymieniony w paragrafie poprzedzającym powstaje dopiero z chwilą prawomocnego nadania orzeczeniu klauzuli wykonalności. - przystąpienie do umowy adhezyjnej albo
- postępowanie wg reguł określonych w ustawie - Prawo zamówień publicznych z dnia 29 stycznia 2004, (Dz.U. z 2004 roku, Nr 19, poz. 177).
* * *
Sytuacje, które wymagają szczególnego omówienia: zawarcie umowy za pośrednictwem aukcji internetowych (AukcjeInternetowe) i inne.
CategoryCzynnoscPrawna CategoryZobowiazaniaUmowne
Na tej stronie nie ma komentarzy