Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for ZakladanieSpolkiGminnej


Show raw source

====Proces zakładania spółki przez gminę====
==przepisy i szczególne wymogi związane z tworzeniem spółki z udziałem jednostki samorządu terytorialnego==

>>**Istotne przepisy:**
- {{pu akt="UGospKomunal"}},
- {{pu akt="KSH"}},
- {{pu akt="UWynagrOsKierPodmiotPr"}},
- {{pu akt="UPartnPublPrywat"}}>> Zakładanie spółek gminnych nie różni się wielce od zakładania spółki przez inne podmioty. Niemniej jednak istnieją szczególne okoliczności o jakich trzeba pamiętać, gdy jednym lub jedynym udziałowcem jest gmina.

((1)) Postępowanie w celu wyłonienia partnera do spółki
Jeżeli gmina ma być tylko współudziałowcem (niezależnie od wielkości jej udziału), winna wyszukać odpowiedniego partnera. Zasadniczo wybór partnera, z którym zawiązana zostanie przez gminę spółka, nie podlega regułom prawa zamówień publicznych, albowiem nie chodzi w tym wypadku o umowy dostawy, usługowe ani tym bardziej o roboty budowlane, nawet jeżeli spółka gminna miałaby potem zajmować się realizacją tego typu świadczeń na rzecz gminy.
Wyjątkiem od tej tezy są regulacje {{pu akt="UPartnPublPrywat"}}, zgodnie z którymi do wyboru partnera prywatnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy – Prawo zamówień publicznych z określonymi w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym wyjątkami ({{pu przepis="art. 4 UPartnPublPrywat"}}).
Należy jednak rozważyć, czy dokonanie wyboru partnera przy zastosowaniu przepisów o zamówieniach publicznych mogło skutkować zwolnieniem spółki zawiązanej przez miasto i partnera z ubiegania się o udzielenie zamówienia w sytuacji, gdy spółka miałaby prowadzić czynności, dla których wymagane jest przeprowadzenie postępowania zamówieniowego. Chodzi więc o sytuacje, aby utworzenie spółki a następnie udzielenie jej zamówienia publicznego nastąpiło //uno actu//, bez konieczności przeprowadzenia dodatkowej – czasochłonnej – procedury. Biorąc pod uwagą surowe w tym względzie orzecznictwo TSUE, należy wyjść z założenia, iż takie uproszczenie nie zostałoby przez ETS zaakceptowane.

((1)) Założenie spółki
Na etapie samego już zakładania spółki należy pamiętać o następujących decyzjach co do:
- formy spółki,
- treści umowy spółki (zwłaszcza w zakresie jej organów),
- szczególnych wymogach wynikających z ustaw samorządowych.

((2)) Forma spółki
{{pu przepis="Art. 2 UGospKomunal"}} zezwala na prowadzenie gospodarki komunalnej m.in. w formie spółki prawa handlowego. Jak wynika z {{pu przepis="art. 1 § 2 KSH"}} spółkami handlowymi są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Z {{pu przepis="art. 9 UGospKomunal"}} wynika jednakże ograniczenie dopuszczalnych form do sp. z o.o. i sp. akcyjnej, a więc spółek kapitałowych. Istnieją poglądy (zob. Banasiński, Ustawa o gospodarce komunalnej. Komentarz, LEX 2005, art. 2 uw. 2), iż {{pu przepis="art. 9 UGospKomunal"}} nie zawęża stosowania {{pu przepis="art. 2 UGospKomunal"}} i nie stoi na przeszkodzie tworzenia innych form. Pogląd ten jest reprezentowany w sposób odosobniony (pogląd przeciwny do Banasińskiego prezentowany jest m.in. w opracowaniu pt.: "Wykonywanie zadań własnych przez jednostki samorządu terytorialnego...", S. 2).

((2)) Treść umowy spółki
W przypadku opracowywania umowy spółki z udziałem gminy, trzeba zwrócić uwagę na następujące okoliczności:
- w spółkach tych obligatoryjnie powołuje się radę nadzorczą, której kadencja wynosi 3 lata ({{pu przepis="art. 10a UGospKomunal"}}),
- rada nadzorcza dokonuje wyboru prezesa i członków zarządu spółki ({{pu przepis="art. 10a ust. 6 UGospKomunal"}}),
- rada nadzorcza ustala wynagrodzenie członków zarządu - oprócz prezesa (z tej racji, iż dokonuje ich wyboru);
- wynagrodzenie dla **członków rady nadzorczej** ustala zgromadzenie wspólników ({{pu przepis="art. 6 ust. 2 UWynagrOsKierPodmiotPr"}} w zw. z {{pu przepis="art. 2 pkt 7 UWynagrOsKierPodmiotPr"}} i {{pu przepis="art. 1 pkt 6 UWynagrOsKierPodmiotPr"}});
- wynagrodzenie **prezesa zarządu** ustala zgromadzenie wspólników ({{pu przepis="art. 6 ust. 2 UWynagrOsKierPodmiotPr"}} w zw. z {{pu przepis="art. 2 pkt 1 UWynagrOsKierPodmiotPr"}} i {{pu przepis="art. 1 pkt 6 UWynagrOsKierPodmiotPr"}}).

((2)) Etap założenia spółki
Szczególne uwarunkowania wynikające z uczestnictwa w spółce jednostki samorządu terytorialnego (j.s.t.) wynikają z konieczności podjęcia uchwały organu stanowiącego j.s.t. o utworzeniu spółki ({{pu przepis="art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. f USamorzGm"}}).
Oświadczenie woli o założeniu spółki składa, zgodnie z {{pu przepis="art. 46 USamorzGm"}} prezydent za kontrasygnatą głównego księgowego.
O etapach zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czytaj w [[ZalozenieSpolki osobnym opracowaniu]].
------
CategoryArtykuly CategoryGospodarkaKomunalna CategoryPrawoSpolek ZarzadSpolki