Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for WspolwlasnoscRoszczenia


Show raw source

====Roszczenia związane ze współwłasnością====
==roszczenia w razie istnienia współwłasności w częściach ułamkowych==

[[RoszczenieCywilnoprawne Roszczenia]] wynikające z {{pu przepis="art. 195 KC"}} i nast. można podzielić - w zależności od podmiotu, wobec którego są kierowane - na:
- roszczenia pomiędzy współwłaścicielami oraz
- roszczenia kierowane wobec osób trzecich.

((1)) Roszczenia pomiędzy współwłaścicielami
[[RoszczenieCywilnoprawne Roszczenia]] jakie mogą zgłaszać współwłaściciele pomiędzy sobą dotyczą:
- [[RoszczeniaDopuszczenieDoWspolposiadania dopuszczenia do współposiadania]] albo
- [[RoszczenieZniesienieWspowlasnosci zniesienia współwłasności]] albo
- [[RoszczenieWynagrodzenieZarzadRzeczaWspolna wynagrodzenia za sprawowanie zarządu rzeczą wspólną]].

((1)) Roszczenia współwłaściciela wobec osób trzecich
Tutaj przepisy o współwłasności ({{pu przepis="art. 195 KC"}} i nast.) nie ustanawiają szczególnych [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń]], wobec czego w grę wchodzą ogólne przepisy o ochronie własności.
Roszczeniami tymi są głównie [[RoszczenieWindykacyjne roszczenia windykacyjne]] ({{pu przepis="art. 222 § 1 KC"}}) i [[RoszczenieNegatoryjne roszczenia negatoryjne]] ({{pu przepis="art. 222 § 2 KC"}}). Oprócz nich należą tu takie [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] jak:
- żądanie ustanowienia służebności gruntowej,
- rozgraniczenia nieruchomości,
- uzgodnienia stanu prawnego ujawnionego w księdze wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym wg {{pu przepis="art. 10 UKsWieczHip"}} (GniewekPrawoRzeczowe (2003) nb. 431).
Można tu także zakwalifikować [[RoszczeniaOdszkodowawcze roszczenie odszkodowawcze]] (np. {{pu przepis="art. 415 KC"}} i nast.), pod warunkiem jednak, iż [[SzkodaCywilnoprawna szkoda]] nie polega na utracie rzeczy, ale np. zniszczeniu jej [[CzescSkladowa części składowych]]. Utrata rzeczy jest bowiem przeciwieństwem zachowania w rozum. {{pu przepis="art. 209 KC"}} i w takim wypadku żądanie zmierzające do “zachowania wspólnego prawa” byłoby bezprzedmiotowe (zob. wyrok SN z 9.6.1998 r., II CKN 792/97, opubl. w OSNC z 1999 r. Nr 1, poz. 15).

Ważny jest {{pu przepis="art. 209 KC"}}, który uprawnia każdego współwłaściciela do podnoszenia roszczeń zachowawczych. Przepis ten zawiera więc jedynie upoważnienie dla każdego współwłaściciela do występowania – także w imieniu innego współwłaściciela – przeciwko osobie trzeciej, nie stanowi natomiast samodzielnej [[PodstawaPrawnaRoszczenia podstawy roszczenia]]. Przepis ten wobec tego należy uwzględniać badając przesłankę podmiotową "uprawnienie do zgłoszenia roszczenia" w roszczeniach, które zmierzają do zachowania wspólnego prawa.

Uprawnienie do zgłaszania roszczeń zachowawczych ma charakter czynności [[ZwyklyZarzad zwykłego zarządu]] w rozum. {{pu przepis="art. 201 KC"}}. Uprawnienie jednego z współwłaścicieli do dochodzenia tych [[RoszczenieCywilnoprawne roszczeń]] istnieje więc dlatego, że inni współwłaściciele mający większość udziałów nie zgłaszają sprzeciwu (zob. {{pu przepis="art. 201 zd. 1 KC"}}) albo dlatego, że współwłaściciel legitymuje się tzw. upoważnieniem sądowym ({{pu przepis="art. 201 zd. 2 KC"}}). W tym drugim wypadku nawet jeżeli większość współwłaścicieli nie zgadza się na dokonanie czynności (dochodzenie roszczenia zachowawczego), sąd może – na wniosek współwłaściciela – udzielić mu upoważnienia do dokonania tej czynności.
----
CategoryWspolwlasnosc CategoryRoszczeniaPrawnorzeczowe CategorySkrypty