Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for UstanowienieOdrebnejWlasnosciLokaluSpoldzielczego


Show raw source

====Ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielczego====
==ustanowienie odrębnej własności lokalu wg ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych==

Zasady ustanawiania odrębnej własności lokali wg ustawy o własności lokali zostały przedstawione **[[UstanowienieOdrebnejWlasnosciLokalu osobno]]**.
Podobne zasady dotyczą powstania odrębnej własności lokalu wg przepisów prawa spółdzielczego. W tym wypadku też jest bowiem konieczne istnienie samodzielnego lokalu w roz. {{pu przepis="art. 2 UWłasnLokali"}}, akt ustanawiający odrębną własność lokalu oraz wpis do KW. W kwestiach nieuregulowanych przez przepisy USpółdzMieszk stosuje się przepisy UWłasnLokali (zob. {{pu przepis="art. 27 ust. 1 USpółdzMieszk"}}).

((1)) Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych
Ta regulacja wymaga spełnienia następujących warunków:
1) istnienia [[SamodzielnyLokal samodzielnego lokalu]] w rozumieniu art. 2 tejże ustawy,
1) aktu kreującego odrębną własność (tu będą różnice w stosunku do ustawy o własności lokali) oraz
1) [[WpisOdrebnejWlasnosciLokaluDoKsiegiWieczystej wpisu odrębnej własności do księgi wieczystej]].
Więcej na temat wszystkich tych przesłanek zob w dokumencie: UstanowienieOdrebnejWlasnosciLokaluSpoldzielczego.
Zob. także schemat [[http://80.237.160.189/taris/?root=2212 Taris(R)]]


((1)) Samodzielny lokal
Pojęcie samodzielnego lokalu w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych przedstawiono bliżej w skrypcie pt. SamodzielnyLokal w pkt A.2.

((1)) Akt ustanowienia odrębnej własności lokalu
Na mocy przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zdarzeniem kreującym odrębną własność lokalu jest umowa. Może być to umowa o budowę lokalu w roz. {{pu przepis="art. 18 USpółdzMieszk"}} albo umowy o przekształcenie istniejącego prawa lokatorskiego albo własnościowego w prawo odrębnej własności (zob. odpowiednio {{pu przepis="art. 12 USpółdzMieszk"}} i {{pu przepis="art. 17(14) USpółdzMieszk"}}).

((2)) Umowa o budowę wg {{pu przepis="art. 18 USpółdzMieszk"}}
Pierwszy z typów umów zbliżony jest nieco do umowy deweloperskiej w rozumieniu {{pu przepis="art. 9 UWłasnLokali"}}, wymaga bowiem zawarcia dwóch umów – najpierw zobowiązującej do wybudowania lokalu i ustanowienia odrębnej własności lokalu i później drugiej – o ustanowieniu odrębnej własności.

((3)) członkostwo w spółdzielni
Zgodnie z brzmieniem ustawy, umowy tego typu są zawierane jedynie z członkami spółdzielni.

((3)) umowa zobowiązująca
Inna nieco w por. do {{pu przepis="art. 9 UWłasnLokali"}} jest treść tej umowy (zob. art. 18 zd. 1 ust. 1 pkt 1 - 5 USpółdzMieszk). Ważne jest też, aby zauważyć że ta umowa zobowiązująca do wybudowania lokalu wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności ({{pu przepis="art. 73 § 1 KC"}}).
Zgodnie z {{pu przepis="art. 19 ust. 1 USpółdzMieszk"}} z chwilą zawarcia tej umowy powstaje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu, zwane w ustawie "ekspektatywą odrębnej własności lokalu". [[EkspektatywaPrawa Ekspektatywa]] odrębnej własności lokalu stanowi prawo majątkowe, wobec czego jest zbywalna (wraz z wkładem budowlanym albo jego wniesioną częścią) oraz dziedziczna. Podlega także egzekucji ({{pu przepis="art. 19 ust. 1 zd. 2 USpółdzMieszk"}}). Jest to przykład ustawowej regulacji ekspektatywy (oczekiwania prawnego). Takiej regulacji brak jest w {{pu akt="UWłasnLokali"}}, choć postuluje się od dawna jej wprowadzenie.

((3)) umowa o ustanowieniu odrębnej własności
Natomiast umowa o ustanowieniu odrębnej własności podlega już tym samym wymogom, co umowa, o której jest mowa w {{pu przepis="art. 8 UWłasnLokali"}}. Ta druga wymaga więc formy aktu notarialnego ({{pu przepis="art. 7 ust. 2 UWłasnLokali"}}).

((2)) Przekształcenie prawa spółdzielczego w prawo odrębnej własności
Oba pozostałe typy umów podlegają osobnym regulacjom - {{pu przepis="art. 12 USpółdzMieszk"}} i {{pu przepis="art. 17(14) USpółdzMieszk"}}. Ten temat budzi najwięcej emocji z uwagi na liczne próby tzw. "uwłaszczenia spółdzielców". Wielokrotnie też ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych była przedmiotem badań Trybunału Konstytucyjnego. Stąd też temat ten zasługuje na [[PrzeksztalceniePrawSpoldzielczychWOdrebnaWlasnoscLokalu osobną i dogłębniejszą analizę]].

((1)) Wpis do księgi wieczystej
Także i w przypadku USpółdzMieszk dla powstania odrębnej własności lokalu konieczne jest dokonanie [[WpisOdrebnejWlasnosciLokaluDoKsiegiWieczystej wpisu prawa do księgi wieczystej]] ({{pu przepis="art. 27 ust. 1 USpółdzMieszk"}} w zw. z {{pu przepis="art. 7 ust. 2 UWłasnLokali"}}).
----
CategoryNabycieWlasnosciNieruchomosci CategoryWlasnoscLokali