Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [11802]

To jest stara wersja UmowaSprzedazy utworzona przez MarcinKrzymuski, 2010-04-23 14:18:50.

 

Umowa sprzedaży

art. 535 i nast. KC

A. ESSENTIALIA NEGOTII

1. Obowiązki sprzedawcy wg art. 535 KC
art. 535 KC
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Do podstawowych obowiązków sprzedawcy należy:
  1. przeniesienie własności rzeczy na nabywcę,
  2. wydanie rzeczy nabywcy.

a. przeniesienie własności
Przeniesienie własności rzeczy ruchomej następuje wg zasad opisanych w dokumencie: UmowneNabycieWlasnosciRzeczyRuchomej.
Natomiast przeniesienie własności nieruchomości zostało opisane w dokumencie: NabycieWlasnosciNieruchomosciCzynnoscPrawna.
Własność może być zastrzeżona do czasu zapłaty całości ceny (zob. art. 589 KC
art. 589 KC
Jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym.
- zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej). Podobnie przejście własności pod warunkiem zawieszającym ma miejsce w przypadku sprzedaży na próbę lub w celu zbadania rzeczy przez kupującego (art. 592 KC
art. 592 KC
§ 1. Sprzedaż na próbę albo z zastrzeżeniem zbadania rzeczy przez kupującego poczytuje się w razie wątpliwości za zawartą pod warunkiem zawieszającym, że kupujący uzna przedmiot sprzedaży za dobry. W braku oznaczenia w umowie terminu próby lub zbadania rzeczy sprzedawca może wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin.
§ 2. Jeżeli kupujący rzecz odebrał i nie złożył oświadczenia przed upływem umówionego przez strony lub wyznaczonego przez sprzedawcę terminu, uważa się, że uznał przedmiot sprzedaży za dobry.
).
Przedmiotem świadczenia sprzedawcy mogą być: rzeczy (przedmioty materialne) ale także energia (art. 555), prawa majątkowe (art. 509 i nast. oraz art. 555), zespoły rzeczy i praw (przedsiębiorstwo (art. 551), spadek (art. 1052 w zw. z art. 922).

b. wydanie rzeczy
Wydanie rzeczy polega na ustanowieniu posiadania nabywcy. Sposoby wydania rzeczy opisane został tutaj: NabyciePosiadania.

2. Obowiązki kupującego wg art. 535 KC
art. 535 KC
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Kupujący jest z kolei zobowiązany do:
  1. odebrania rzeczy i
  2. zapłacenia sprzedawcy ceny.

a. odebranie rzeczy
Odebranie rzeczy jest skorelowane z wydaniem rzeczy przez sprzedawcę (zob. wyżej A.1.b.) i polega na ustanowieniu posiadania na rzecz nabywcy.

b. zapłata ceny
Przedmiot świadczenia kupującego jest cena, czyli wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę (art. 3 ust. 1 pkt 1 UCen
art. 3 UCen
1. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) cena - wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym,
2) cena jednostkowa towaru (usługi) - cenę ustaloną za jednostkę określonego towaru (usługi), którego ilość lub liczba jest wyrażona w jednostkach miar, w rozumieniu przepisów o miarach,
3) charakterystyka jakościowa towaru (usługi) - właściwości (cechy), skład, parametry techniczne towaru (usługi) oraz jego zgodność z określoną normą lub innym dokumentem normatywnym w rozumieniu odrębnych przepisów,
4) kształtowanie cen - uzgadnianie cen między stronami umowy lub ich ustalanie w trybie art. 4, 5 i 8,
5) (uchylony),
6) marża handlowa - różnicę między ceną płaconą przez kupującego a ceną uprzednio zapłaconą przez przedsiębiorcę, wynikającą z kosztów i zysku przedsiębiorcy; marża handlowa może być wyrażona kwotowo lub w procentach,
7) cena urzędowa i marża handlowa urzędowa - cenę i marżę handlową ustaloną w rozporządzeniu wydanym przez właściwy organ administracji rządowej lub w uchwale wydanej przez organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego,
8) przedsiębiorca - podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178, z 2000 r. Nr 86, poz. 958 i Nr 114, poz. 1193 oraz z 2001 r. Nr 49, poz. 509 i Nr 67, poz. 679), a także osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
9) towar - rzecz, jak również energię oraz prawa majątkowe zbywalne,
10) usługa – czynność świadczoną odpłatnie, wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej;
11) (uchylony).
2. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) cenie - rozumie się przez to również stawkę taryfową,
2) marży handlowej - rozumie się przez to także prowizję,
3) organie nadzoru - rozumie się przez to organ Inspekcji Handlowej, Inspekcji Skupu i Przetwórstwa Artykułów Rolnych, Inspekcji Farmaceutycznej, Inspekcji Sanitarnej lub Inspekcji Weterynaryjnej.
). Sposoby ustalania ceny i jej rodzaje regulują art. 536 - 541 KC.
Ponieważ obowiązek ceny stanowi świadczenie pieniężne, podlega wszelkim regułom mającym zastosowanie do tego typu świadczeń.
Jeżeli cena ma być płatna w ratach, wówczas umowa sprzedaży ma szczególną postać "sprzedaży na raty" (art. 583 KC
art. 583 KC
§ 1. Sprzedażą na raty jest dokonana w zakresie działalności przedsiębiorstwa sprzedaż rzeczy ruchomej osobie fizycznej za cenę płatną w określonych ratach, jeżeli według umowy rzecz ma być kupującemu wydana przed całkowitym zapłaceniem ceny.
§ 2. Wystawienie przez kupującego weksli na pokrycie lub zabezpieczenie ceny kupna nie wyłącza stosowania przepisów rozdziału niniejszego.
), o ile zachowane są inne przesłanki tego przepisu.

B. DODATKOWE ZASTRZEŻENIA UMOWNE (ACCIDENTALIA NEGOTII)
W umowie sprzedaży mogą być zawarte dodatkowe zastrzeżenia umowne. Mogą być to np.:
  • prawo odkupu (art. 593 KC
    art. 593 KC
    § 1. Prawo odkupu może być zastrzeżone na czas nie przenoszący lat pięciu; termin dłuższy ulega skróceniu do lat pięciu.
    § 2. Prawo odkupu wykonywa się przez oświadczenie sprzedawcy złożone kupującemu. Jeżeli zawarcie umowy sprzedaży wymagało zachowania szczególnej formy, oświadczenie o wykonaniu prawa odkupu powinno być złożone w tej samej formie.
    i nast.),
  • postanowienia odnośnie kosztów wydania i odebrania rzeczy (art. 547 KC
    art. 547 KC
    § 1. Jeżeli ani z umowy, ani z zarządzeń określających cenę nie wynika, kogo obciążają koszty wydania i odebrania rzeczy, sprzedawca ponosi koszty wydania, w szczególności koszty zmierzenia lub zważenia, opakowania, ubezpieczenia za czas przewozu i koszty przesłania rzeczy, a koszty odebrania ponosi kupujący.
    § 2. Jeżeli rzecz ma być przesłana do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, koszty ubezpieczenia i przesłania ponosi kupujący.
    § 3. Koszty nie wymienione w paragrafach poprzedzających ponoszą obie strony po połowie.
    ) itp.

CategoryUmowaSprzedazy
Na tej stronie nie ma komentarzy