Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for TransgranicznyPlanTransportowy


Show raw source

====Transgraniczny plan transportowy====
==wspólny plan transportowy ==

((1)) TŁO ANALIZY
Niniejszy dokument stanowi fragment większej analizy możliwości i barier dla [[TransgranicznyPublicznyTransportZbiorowy transgranicznego publicznego transportu zbiorowego]]. Dotyczy możliwości intensyfikacji i większej synchronizacji usług przewozowych realizowanych w różnych krajach lecz na obszarze przygranicznym w celu lepszego zaspokojenia potrzeb przewozowych występujących na tym obszarze.
W [[TransgranicznyPublicznyTransportZbiorowy artykule nadrzędnym]] wskazano już, iż jedną z przeszkód dla efektywnego transportu publicznego jest brak synchronizacji przewozów, konieczność wprowadzenia przesiadek na stacjach granicznych. Wynika to nie tylko z barier technicznych (odmienne standardy dla pojazdów) ale także z problemów związanych z planowaniem przewozów po obu stronach granicy jednocześnie. W tym miejscu zbadane zostaną bliżej możliwości wspólnego planowania przewozów lub wykorzystania innych instrumentów dla lepszej koordynacji usług.

((1)) PLANOWANIE TRANSPORTU PUBLICZNEGO
W pierwszej kolejności zarysowane zostaną możliwości stworzenia wspólnych aktów planowania przewozów. Wymaga to najpierw skrótowego przedstawienia podstawowych narzędzi planistycznych w Polsce i w państwach sąsiednich. Na razie ograniczymy się do państw członkowskich UE.

((2)) Polska
Zob. opracowanie pt. [[PlanZrownowazonegoRozwojuPublicznegoTransportuZbiorowego Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego]].

((2)) Niemcy
W Niemczech planowanie transportu zbiorowego należy do kompetencji krajów związkowych (§ 8 PBefG ) oraz organów wskazanych w ustawach krajów związkowych. Instrumentem planowania tzw. plan transportu lokalnego (Nahverkehrsplan). Inaczej niż w Polsce nie ma on jednak charakteru normy prawnej ani aktu administracyjnego. Nie powoduje zatem związania podmiotów zewnętrznych a tylko sferą administracji (keine verbindliche Außenwirkung).

((2)) Czechy
W Republice Czeskiej planowanie transportu odbywa się przy pomocy...

((2)) Słowacja
Odpowiednikiem polskich regulacji jest...

((2)) Ukraina

((2)) Białoruś

((2)) Rosja


((1)) MOŻLIWOŚCI WSPÓLNEGO UCHWALENIA PLANU TRANSPORTOWEGO
Posiłkując się wynikami badań w zakresie wspólnych transgranicznych działań na obszarze zagospodarowania przestrzennego można wysnuć wniosek, iż nie jest obecnie możliwe uchwalenie wspólnego transportowego dla obszaru transgranicznego przez jeden wspólny podmiot ze skutkiem bezpośredniego obowiązywania. Plan transportowy stanowi w Polsce akt prawa miejscowego ({{pu przepis="art. 9 ust. 3 UPTZ"}}). Zawiera więc normy prawa powszechnie obowiązującego ({{pu przepis="art. 87 ust. 2 Konstytucja"}}). Do jego uchwalenia wymagane jest zatem szczególne upoważnienie polegające na przyznaniu uprawnień o charakterze władczym. Zasada suwerenności, wyrażona w Polsce w {{pu przepis="Art. 4 Konstytucja"}}, upoważnia wyłącznie przedstawicieli Narodu do stanowienia prawa powszechnie obowiązującego. Zagraniczne jednostki samorządu terytorialnego nie posiadają zatem możliwości władczego stanowienia prawa na terytorium Polski.

Natomiast utworzenie wspólnego - transgranicznego - podmiotu wyposażonego w uprawnienia stanowienia prawa jest z obecnego stanu prawa polskiego trudne do wyobrażenia. W Polsce brak jest regulacji podobnej do obowiązującej w Niemczech (Art. 24 ust. 1 GG), na mocy której dopuszczalne jest przekazanie uprawnień władczych na podmiot transgraniczny. {{pu przepis="Art. 90 Konstytucja"}} nie da się tutaj zastosować. Przepis ten pozwala jedynie na przekazanie podstawie umowy międzynarodowej kompetencji organów władzy __państwowej__ . Ta ostatnia przesłanka powoduje, że poza zakresem przedmiotowym zastosowania tego przepisu zostały postawione kompetencje organów władzy samorządowej. Samorządy sprawują nie sprawują władzy państwowej. Stanowią obok niej jedną z dwóch form władzy publicznej. Już z tego powodu nie da się aktualnie wyposażyć EUWT w uprawnienia władcze niezbędne dla uchwalenia jednego planu transportowego dla całego obszaru przygranicznego.

Poza tym plan uchwalony przez EUWT musiałaby być merytorycznie i funkcjonalnie odpowiednikiem planów przewidzianych prawie krajowym jednostek przygranicznych. Pytanie: czy obecnie da się postawić znak równości pomiędzy polskim planem transportowym a planami państw sąsiednich?

Dalsze przeszkody mogłyby również istnieć w warstwie technicznej (legenda, skala, zakres itp.) ustalonej w każdym państwie z osobna.

Pewnym rozwiązaniem mogłoby być uchwalenie planu wg wymogów merytorycznych i formalnych jednego porządku prawnego i jego akceptacja
poddanie planów wybranemu porządkowi prawnemu. Wybór prawa w zakresie administracyjnych procedur i wymagań nie jest w tej chwili jednak możliwy. Nawet regulacje RozpWEEUWT nie pozwalają na tego typu zabiegi. Zmiany w tym zakresie planuje wprowadzić Luksemburg w ramach swojej prezydencji w UE.

((1)) MOŻLIWOŚCI WSPÓLNEGO PRZYGOTOWANIA PROJEKTU PLANU TRANSPORTOWEGO
Obecnie natomiast nie powinno być większych problemów z przygotowaniem wspólnego projektu planu transportowego, który następnie zostałby przyjęty przez właściwe organy w postępowaniu prowadzonym stosownie do przepisów krajowych. Przygotowanie wspólnego projektu mogłoby nastąpić, choć niekoniecznie, we wspólnym ośrodku, którym mogłoby być np. [[EUWT]].

((1)) WNIOSKI
(...)
----
CategoryPublicznyTransportZbiorowy CategoryPrawoObce CategoryMiedzynarodowePrawoAdministracyjne