Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [924]

To jest stara wersja SpoldzielczeWlasnosciowePrawoDoLokalu utworzona przez MarcinKrzymuski, 2008-01-24 15:24:56.

 

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

s.w.p.l. po zmianach z dnia 31.7.2007 r.

Przydatne ustawy:
  • ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (USpółdzMieszk),
  • ustawa z dnia 14.6.2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
    Własnościowe prawo do lokalu może dotyczyć zarówno lokalu mieszkalnego jak i lokalu o innym przeznaczeniu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe (art. 244 § 1 KC, art. 172 ust. 1 zd. 2 USpółdzMieszk) ustanawiane na nieruchomości stanowiącej własność albo współwłasność spółdzielni mieszkaniowej. Uprawnia ono do używania lokalu (art. 171 ust. 1). Uprawniony może ponadto swobodnie sowim prawem rozporządzać.

1.Ustanowienie s.w.p.l.
Od dnia 31.7.2007 r. spółdzielnia mieszkaniowa nie może ustanawiać spółdzielczych własnościowych praw do lokali, ani praw do miejsc postojowych położonych w budynkach wybudowanych na gruncie, do którego spółdzielni przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego.
Może jedynie na pisemne żądanie członka spółdzielni, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego położonego w budynku wybudowanym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego, zawrzeć umowę o przekształcenie przysługującego mu prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (art. 7 ust. 1 i 2 ZmUSpółdzMieszk_2007a).

2. Wygaśnięcie s.w.p.l.
Wygaśnięcie prawa może nastąpić na skutek zrzeczenia się albo konfuzji (art. 246 i 247 KC). Obowiązujący wcześniej przepis art. 178 USpółdzMieszk mówiący o tym, że s.w.p.l. wygasa, gdy z upływem 6 miesięcy od dnia ustania członkostwa z innych przyczyn niż śmierć członka, został uznany za niezgodny z Konstytucją i następnie uchylony. Obecnie więc utrata członkostwa w spółdzielni nie powoduje utraty prawa własnościowego.
S.w.p.l. wygasa także w sytuacji, gdy zostanie przekształcone w prawo odrębnej własność lokalu wg art. 1714 USpółdzMieszk. Przekształcenie s.w.p.l. w odrębną własność może nastąpić na mocy czynności prawnej albo ex lege. W pierwszym wypadku niezbędny jest pisemny wniosek członka lub osoby niebędącej członkiem spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spółdzielnia jest wówczas zobowiązana zawrzeć umowę przeniesienia własności lokalu pod określonymi w art. 1714 ust. 1 USpółdzMieszk warunkami. Przekształcenie s.w.p.l. w prawo odrębnej własności lokalu następuje natomiast z mocy prawa, gdy w toku likwidacji, postępowania upadłościowego albo postępowania egzekucyjnego z nieruchomości spółdzielni, nabywcą budynku albo udziału w budynku nie będzie spółdzielnia mieszkaniowa (art. 1718 ust. 1 USpółdzMieszk).
Przekształcenie s.w.p.l. w prawo lokatorskie nie jest natomiast możliwe.

3. Rozporządzanie s.w.p.l.
Zgodnie z art. 172 ust. 1 zd. 1 USpółdzMieszk jest prawem zbywalnym, przechodzi na spadkobierców i podlega egzekucji.
Posiadacz własnościowego prawa może więc nim swobodnie rozporządzać. Może na przykład wynająć mieszkanie lub oddać je do bezpłatnego używania. Własnościowe prawo można także zbyć (sprzedać, darować, zamienić).
Zbycie s.w.p.l. jest możliwe, jeżeli jednocześnie zbyty zostanie wkład budowlany wniesiony do spółdzielni (art. 172 ust. 3 USpółdzMieszk). Umowa zbycia wymaga zachowania formy aktu notarialnego (art. 172 ust. 4 zd. 1 USpółdzMieszk). Zbycie może dotyczyć całego prawa albo jego części ułamkowej (art. 172 ust. 6 zd. 1 USpółdzMieszk). Nie jest natomiast dopuszczalne zbycie prawa do części lokalu, np. do jednego pokoju (art. 172 ust. 5 USpółdzMieszk). Nabywca s.w.p.l. nie musi być członkiem spółdzielni – przepis art. 172 ust. 2 USpółdzMieszk przewidujący taki warunek został również uznany za niezgodny z Konstytucją.

4.Inne zagadnienia
Do dziedziczenia s.w.p.l. oraz egzekucji z s.w.p.l. stosuje się odpowiednio przepisy o nieruchomościach.
Do ochrony s.w.p.l. stosuje się, zgodnie z art. 251 KC, przepisy o ochronie własności, a więc art. 222 i nast. KC.

CategoryPrawaRzeczoweOgraniczone
Na tej stronie nie ma komentarzy
Valid XHTML :: Valid CSS: :: Powered by WikkaWiki