Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [8823]

To jest stara wersja SchematWygasniecieRoszczenia utworzona przez MarcinKrzymuski, 2009-04-26 23:07:03.

 

Schemat: Wygaśnięcie roszczenia cywilnoprawnego


Roszczenie cywilnoprawne może wygasnąć w całości lub częściowo.
Może także prowadzić do zaspokojenia wierzyciela albo nie.

A. Wygaśnięcie roszczenia z zaspokojeniem wierzyciela
Wg RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO (nb. 827) istnieją następujące przyczyny wygaśnięcia zobowiązania prowadzące jednocześnie do zaspokojenia wierzyciela:
  1. spełnienie świadczenia:
    • normalna sytuacja oraz
    • zobowiązanie przemienne (alternativa obligatio) - art. 365 KC
      art. 365 KC
      § 1. Jeżeli dłużnik jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), wybór świadczenia należy do dłużnika, chyba że z czynności prawnej, z ustawy lub z okoliczności wynika, iż uprawnionym do wyboru jest wierzyciel lub osoba trzecia.
      § 2. Wyboru dokonywa się przez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Jeżeli uprawnionym do wyboru jest dłużnik, może on dokonać wyboru także przez spełnienie świadczenia.
      § 3. Jeżeli strona uprawniona do wyboru świadczenia wyboru tego nie dokona, druga strona może jej wyznaczyć w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu uprawnienie do dokonania wyboru przechodzi na stronę drugą.
      ,
  2. surogaty spełnienia:
    • świadczenie w miejsce wypełnienia (datio in solutum) - art. 453 KC
      art. 453 KC
      Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży.
      ,
    • upoważnienie przemienne (facultas alternativa),
    • odnowienie (nowacja) - art. 506 KC
      art. 506 KC
      § 1. Jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).
      § 2. W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.
      ,
    • potrącenie - art. 498 KC
      art. 498 KC
      § 1. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
      § 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej.
      i nast. oraz
    • złożenie do depozytu sądowego (art. 470 KC
      art. 470 KC
      Ważne złożenie do depozytu sądowego ma takie same skutki jak spełnienie świadczenia i zobowiązuje wierzyciela do zwrotu dłużnikowi kosztów złożenia.
      ).

B. Wygaśnięcie roszczenia bez zaspokojenia wierzyciela
Okolicznościami powodującemi wygaśnięcie roszczenia bez zaspokojenia wierzyciela są wg RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO (nb. 855) następujące zdarzenia:
  1. czynności prawne
  2. zdarzenia faktyczne:
    • ziszczenie się warunku,
    • upływ terminu,
    • śmierć dłużnika lub wierzyciela (w przypadku zobowiązaćć ściśle osobistych),
    • konfuzja,
    • niemożliwość świadczenia,
  3. orzeczenia sądu:
    • rozwiązanie umowy przez sąd wg art. 3571 KC
      art. 3571 KC
      Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym.
      .

CategorySchematy
Na tej stronie nie ma komentarzy