Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony RoszczenieZniesienieSluzebnosciGruntowej


Wersja [11260]

Czas ostatniej edycji: 2010-01-17 22:59:01. Autor: MarcinKrzymuski.
Dodane:
((2)) Roszczenie z {{pu przepis="art. 295 KC"}}

Usunięte:
((2)) Roszczenie z {{pu przepis="art. 285 KC"}}


Wersja [8199]

Czas edycji: 2009-04-01 16:55:58. Autor: JacekLubecki

Brak różnic

Wersja [8198]

Czas edycji: 2009-04-01 16:55:39. Autor: JacekLubecki
Dodane:
Zniesienie [[Sluzebnosci służebności]] bez wynagrodzenia może nastąpić także na podstawie {{pu przepis="art. 19 UScalWymianaGrunt"}} oraz {{pu przepis="art. 105 ust. 5 UGospNier"}}. W tym wypadku chodzi jednak o [[PublicznePrawoPodmiotowe publiczne prawo podmiotowe]] (roszczenie publicznoprawne), a nie [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia cywilnoprawne]].

Usunięte:
Zniesienie [[Sluzebnosci służebności]] bez wynagrodzenia może nastąpić także na podstawie {{pu przepis="art. 19 UScalWymianaGrunt"}} oraz {{pu przepis="art. 105 ust. 5 UGospNier"}}. W tym wypadku chodzi jednak o publiczne prawo podmiotowe (roszczenie publicznoprawne), a nie [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia cywilnoprawne]].


Wersja [8197]

Czas edycji: 2009-04-01 16:54:42. Autor: JacekLubecki
Dodane:
((2)) Roszczenie z {{pu przepis="art. 285 KC"}}
Zniesienie [[Sluzebnosci służebności]] bez obowiązku wypłacenia właścicielowi nieruchomości władnącej odpowiedniego wynagrodzenia jest możliwe, gdy [[Sluzebnosci służebność]] ta utraciła już dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie ({{pu przepis="art. 295 KC"}}). Chodzi w tym wypadku o taki stan rzeczy, kiedy dalsze istnienie [[Sluzebnosci służebności]] nie może już obiektywnie wpływać na zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej części, {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}} (Skowrońska-Bocian w: PietrzykowskiKomentarzKC, wyd. 4, art. 295 nb. 1).
Uprawnienie i zobowiązanie jest analogiczne jak w przypadku [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] z {{pu przepis="art. 294 KC"}}, zob. wyżej.
Zniesienie [[Sluzebnosci służebności]] bez wynagrodzenia może nastąpić także na podstawie {{pu przepis="art. 19 UScalWymianaGrunt"}} oraz {{pu przepis="art. 105 ust. 5 UGospNier"}}. W tym wypadku chodzi jednak o publiczne prawo podmiotowe (roszczenie publicznoprawne), a nie [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia cywilnoprawne]].

Usunięte:
Zniesienie służebności bez obowiązku wypłacenia właścicielowi nieruchomości władnącej odpowiedniego wynagrodzenia jest możliwe, gdy służebność ta utraciła już dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie ({{pu przepis="art. 295 KC"}}). Chodzi w tym wypadku o taki stan rzeczy, kiedy dalsze istnienie służebności nie może już obiektywnie wpływać na zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej części, {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}} (Skowrońska-Bocian w: PietrzykowskiKomentarzKC, wyd. 4, art. 295 nb. 1).
Uprawnienie i zobowiązanie jest analogiczne jak w przypadku roszczenia z {{pu przepis="art. 294 KC"}}, zob. wyżej.
Zniesienie służebności bez wynagrodzenia może nastąpić także na podstawie {{pu przepis="art. 19 UScalWymianaGrunt"}} oraz {{pu przepis="art. 105 ust. 5 UGospNier"}}. W tym wypadku chodzi jednak o publiczne prawo podmiotowe (roszczenie publicznoprawne), a nie roszczenia cywilnoprawne.


Wersja [8196]

Czas edycji: 2009-04-01 16:50:39. Autor: JacekLubecki
Dodane:
((1)) Podstawa prawna roszczenia
[[PodstawaPrawnaRoszczenia Podstawy roszczeń]] o zniesienie [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowej]] wynikają z {{pu przepis="art. 294 KC"}} i {{pu przepis="art. 295 KC"}}.
((1)) Zniesienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem - {{pu przepis="art. 294 KC"}}
Przesłanką tego [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] (z {{pu przepis="art. 294 KC"}}) jest w pierwszym rzędzie zmiana stosunków prowadzące do tego, iż [[Sluzebnosci służebność]] stała się dla właściciela nieruchomości obciążonej szczególnie uciążliwa. Nadto trzeba ustalić, czy służebność jest nadal konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
((2)) Zmiana stosunków
W pierwszej kolejności musi więc dojść do **zmiany stosunków**, pod którą należy rozumieć zarówno zmianę okoliczności związanych z wykonywaniem konkretnej [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowej]], jak i ogólną zmianę stosunków społeczno-gospodarczych (tak SN ostatnio w wyroku z 10.2.1998, II CKN 606/97, niepubl. (LEX nr 78420)).
((2)) Szczególna uciążliwość
Na skutek zmiany stosunków [[Sluzebnosci służebność]] powinna stać się **szczególnie uciążliwa** dla właściciela nieruchomości obciążonej. Ma to miejsce w sytuacji niewspółmiernego do zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej (zob. {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}}) ograniczenia możliwości z korzystania z nieruchomości obciążonej zgodnie z jej gospodarczym przeznaczeniem.
((2)) Brak konieczności służebności do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej
//Condicio sine qua non// uwzględnienia [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] jest także brak konieczności [[Sluzebnosci służebności]] do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej, co wymaga wykazania, iż [[Sluzebnosci służebność]] nie ma znaczenia dla obiektywnego i trwałego zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej.
((2)) Legitymacja stron
**Uprawnionym** do żądania zniesienia [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowej]] jest właściciel oraz [[UzytkowanieWieczyste użytkownik wieczysty]] nieruchomości obciążonej (zob. uchwała SN z 22.10.1968 r., III CZP 98/68, opubl. w OSNC z 1969 r., nr 11, poz. 188). Legitymacja do podniesienia [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] zależy więc od ustalenia nabycia własności (albo [[UzytkowanieWieczyste użytkowania wieczystego]]) oraz skuteczności ustanowienia na jego gruncie przedmiotowej [[Sluzebnosci służebności]].
**Zobowiązanym** w tym [[StosunekPrawny stosunku prawnym]] jest uprawniony z tytułu [[Sluzebnosci służebności]], która miałaby zostać zniesiona, tzn. właściciel nieruchomości władnącej. Sprawdzić należy więc posiadanie przez niego jego tytułu własności gruntu oraz skutecznego ustanowienia [[Sluzebnosci służebności]].
((1)) Zniesienie służebności gruntowej bez wynagrodzenia

Usunięte:
Podstawy roszczeń o zniesienie służebności wynikają z {{pu przepis="art. 294 KC"}} i {{pu przepis="art. 295 KC"}}.
((2)) Zniesienie służebności gruntowej za wynagrodzeniem
Przesłanką tego roszczenia (z {{pu przepis="art. 294 KC"}}) jest w pierwszym rzędzie zmiana stosunków prowadzące do tego, iż służebność stała się dla właściciela nieruchomości obciążonej szczególnie uciążliwa. Nadto trzeba ustalić, czy służebność jest nadal konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej.
W pierwszej kolejności musi więc dojść do **zmiany stosunków**, pod którą należy rozumieć zarówno zmianę okoliczności związanych z wykonywaniem konkretnej służebności gruntowej, jak i ogólną zmianę stosunków społeczno-gospodarczych (tak SN ostatnio w wyroku z 10.2.1998, II CKN 606/97, niepubl. (LEX nr 78420)).
Na skutek zmiany stosunków służebności powinna stać się **szczególnie uciążliwa** dla właściciela nieruchomości obciążonej. Ma to miejsce w sytuacji niewspółmiernego do zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej (zob. {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}}) ograniczenia możliwości z korzystania z nieruchomości obciążonej zgodnie z jej gospodarczym przeznaczeniem.
//Condicio sine qua non// uwzględnienia roszczenia jest także brak konieczności służebności do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej, co wymaga wykazania, iż służebność nie ma znaczenia dla obiektywnego i trwałego zwiększenia użyteczności nieruchomości władnącej.
**Uprawnionym** do żądania zniesienia służebności gruntowej jest właściciel oraz użytkownik wieczysty nieruchomości obciążonej (zob. uchwała SN z 22.10.1968 r., III CZP 98/68, opubl. w OSNC z 1969 r., nr 11, poz. 188). Legitymacja do podniesienia roszczenia zależy więc od ustalenia nabycia własności (albo użytkowania wieczystego) oraz skuteczności ustanowienia na jego gruncie przedmiotowej służebności.
**Zobowiązanym** w tym stosunku prawnym jest uprawniony z tytułu służebności, która miałaby zostać zniesiona, tzn. właściciel nieruchomości władnącej. Sprawdzić należy więc posiadanie przez niego jego tytułu własności gruntu oraz skutecznego ustanowienia służebności.
((2)) Zniesienie służebności gruntowej bez wynagrodzenia


Wersja [5929]

Czas edycji: 2009-01-18 16:57:35. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
----
CategorySluzebnosci CategoryRoszczeniaPrawnorzeczowe


Wersja [5883]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2009-01-18 15:44:02. Autor: MarcinKrzymuski.