Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony RoszczenieUstanowienieSluzebnosciOsobistej


Wersja [8177]

Czas ostatniej edycji: 2009-04-01 15:49:32. Autor: JacekLubecki.
Dodane:
((1)) Podstawa prawna
((1)) Pozostałe przesłanki
Poza tym muszą wystąpić okoliczności opisane w art. 145 uzasadniające powstanie służebności drogi koniecznej, tzn. brak odpowiedniego dostępu nieruchomości władnącej do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Przesłanki te opisano bliżej w [[SluzebnosciGruntowe skrypcie dot. służebności gruntowych]], w części dotyczącej [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]] z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Nie ma tu natomiast miejsca dla przesłanki wynikającej z {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}} (trwałe i obiektywne zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej), gdyż jest to warunek charakterystyczny tylko dla [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowej]].
Z orzecznictwa SN wynika ponadto, iż przepis {{pu przepis="art. 146 KC"}} jest aktualny, tylko wówczas, gdy nie można ustanowić [[SluzebnosciGruntowe służebności gruntowej]] drogi koniecznej, a więc w wypadku, gdy właściciel nieruchomości nie chce lub nie może wystąpić o ustanowienie drogi w trybie {{pu przepis="art. 145 KC"}} (tak SN w postanowieniu z 28.5.1971 r., III CRN 109/71, LEX nr 6937). Mamy więc do czynienia z subsydiarnością [[RoszczenieCywilnoprawne roszczenia]].

Usunięte:
Poza tym muszą wystąpić okoliczności opisane w art. 145 uzasadniające powstanie służebności drogi koniecznej, tzn. brak odpowiedniego dostępu nieruchomości władnącej do drogi publicznej lub należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich. Przesłanki te opisano bliżej w [[SluzebnosciGruntowe skrypcie dot. służebności gruntowych]], w części dotyczącej roszczenia z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Nie ma tu natomiast miejsca dla przesłanki wynikającej z {{pu przepis="art. 285 § 2 KC"}} (trwałe i obiektywne zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej), gdyż jest to warunek charakterystyczny tylko dla służebności gruntowej.
Z orzecznictwa SN wynika ponadto, iż przepis {{pu przepis="art. 146 KC"}} jest aktualny, tylko wówczas, gdy nie można ustanowić służebności gruntowej drogi koniecznej, a więc w wypadku, gdy właściciel nieruchomości nie chce lub nie może wystąpić o ustanowienie drogi w trybie {{pu przepis="art. 145 KC"}} (tak SN w postanowieniu z 28.5.1971 r., III CRN 109/71, LEX nr 6937). Mamy więc do czynienia z subsydiarnością roszczenia.


Wersja [8176]

Czas edycji: 2009-04-01 15:46:01. Autor: JacekLubecki
Dodane:
[[PodstawaPrawnaRoszczenia Podstawą prawną żądania]] tej treści jest {{pu przepis="art. 146 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Wynika z niego, iż ustanowienia służebności drogi koniecznej jako służebności osobistej może domagać się samoistny posiadacz nieruchomości władnącej. Jest nim, zgodnie z {{pu przepis="art. 336 KC"}}, ta osoba, która włada nieruchomością jak właściciel.

Usunięte:
Podstawą prawną żądania tej treści jest {{pu przepis="art. 146 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Wynika z niego, iż ustanowienia służebności drogi koniecznej jako służebności osobistej może domagać się samoistny posiadacz nieruchomości władnącej. Jest nim, zgodnie z {{pu przepis="art. 336 KC"}}, ta osoba, która włada nieruchomością jak właściciel.


Wersja [5925]

Czas edycji: 2009-01-18 16:56:06. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
Podstawą prawną żądania tej treści jest {{pu przepis="art. 146 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Wynika z niego, iż ustanowienia służebności drogi koniecznej jako służebności osobistej może domagać się samoistny posiadacz nieruchomości władnącej. Jest nim, zgodnie z {{pu przepis="art. 336 KC"}}, ta osoba, która włada nieruchomością jak właściciel.
----
CategorySluzebnosci CategoryRoszczeniaPrawnorzeczowe

Usunięte:
Podstawą prawną żądania tej treści jest art. 146 w zw. z {{pu przepis="art. 145 KC"}}. Wynika z niego, iż ustanowienia służebności drogi koniecznej jako służebności osobistej może domagać się samoistny posiadacz nieruchomości władnącej. Jest nim, zgodnie z {{pu przepis="art. 336 KC"}}, ta osoba, która włada nieruchomością jak właściciel.


Wersja [5912]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2009-01-18 16:45:20. Autor: MarcinKrzymuski.