Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for PorozumienieOPodnoszeniuKwalifikacjiZawodowych


Show raw source

====Porozumienie o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych====
=={{pu przepis="art. 103(5) KP"}} ==

((1)) STAN FAKTYCZNY
Lekarz odbywa staż w NZOZ. Pracodawca przedstawia porozumienie o podnoszeniu kwalifikacji, z którego wynika, iż:
1) pracodawca zobowiązuje się do udzielenie dni wolnych w celu umożliwienia uczestnictwa w kursach i stażach,
1) pracownik zobowiązuje się do przepracowania trzech lat po uzyskaniu specjalizacji,
1) w razie zakończenia stosunku pracy przez pracownika albo z przyczyn leżących po stronie pracownika, pracownik zobowiązuje się do zwrotu kosztów nieobecności.
Jako koszty porozumienia określa "koszty płac ta dni wykorzystanej nieobecności w pracy z powodu urlopu szkoleniowego w związku z uczestnictwem w kursach specjalizacyjnych i stażach kierunkowych".

((1)) PYTANIA
Zostały zadane następujące pytania:
1) Czy taka umowa jest skuteczna?
1) Czy pracownik jest zobowiązany do podpisania umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych?
1) Jakie są konsekwencje odmowy podpisania takiego porozumienia?
1) Jakie są konsekwencje odmowy przepracowania uzgodnionego czasu po podniesieniu kwalifikacji zawodowych?

((2)) Odpowiedź na pytanie 1
Porozumienie w przedłożonej treści narusza {{pu przepis="art. 103(4) § 2 KP"}} albowiem kształtuje obowiązki pracownika mniej korzystnie niż {{pu przepis="art. 103(1) KP"}} i nast. Omawiane porozumienie nakłada bowiem obowiązek zwrotu wynagrodzenia za urlop szkoleniowych i dni zwolnienia od pracy, które to świadczenia są z mocy {{pu przepis="art. 103(1) § 2 KP"}} świadczeniami obowiązkowymi pracodawcy. Strony nie mogą więc umówić się o zwrot tych kwot (Skoczyński, Komentarz do {{pu przepis="art. 103(4) KP"}}, 2011, uw. 4).
Skutkiem tego jest nieważność umowy ({{pu przepis="art. 18 § 2 KP"}}).

((2)) Odpowiedź na pytanie 2
Umowa o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych jest postanowieniem dodatkowym do umowy o pracę, niezależnym od umowy o pracę w tym znaczeniu, iż nie jest niezbędnym elementem umowy o pracę (Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 103(1), art. 103(2), art. 103(3), art. 103(4), art. 103(5), art. 103(6) Kodeksu pracy, 2012, uw. 4).
Pracownik nie jest zobowiązany do podpisania porozumienia, jeżeli nie zamierza dokształcać się lub wprawdzie ma zamiar podnoszenia kwalifikacji, lecz nie zamierza uzyskiwać od pracodawcy świadczeń dodatkowych wymienionych w {{pu przepis="art. 103(3) KP"}}.
Porozumienie to jest obowiązkowe jedynie w wypadku, gdy pracodawca zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po zdobyciu kwalifikacji zawodowych ({{pu przepis="art. 103(4) § 3 KP"}}).

((2)) Odpowiedź na pytanie 3
Pracownik, który odmówi podpisania umowy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, zachowuje prawo do:
1) podnoszenia kwalifikacji (zob. {{pu przepis="art. 103(1) § 1 KP"}}),
1) płatnego urlopu szkoleniowego ({{pu przepis="art. 103(1) § 2 pkt 1 KP"}} w zw. z {{pu przepis="art. 103(2) KP"}} i {{pu przepis="art. 103(1) § 3 KP"}}),
1) płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy w celu przybycia i odbycia zajęć **obowiązkowych** ({{pu przepis="art. 103(1) § 2 pkt 1 KP"}} i {{pu przepis="art. 103(1) § 3 KP"}}).

W tej sytuacji - niezależnie od tego czy pracownik realizuje szkolenia czy nie - pracodawca nie ma prawa do zwrotu jakichkolwiek wydatków. Z {{pu przepis="art. 103(3) KP"}} wynika bowiem, że pracownik nie może zostać zobowiązany do zwrotu wynagrodzenia, które otrzymał za czas urlopów szkoleniowych albo zwolnienia od pracy (Skoczyński, Komentarz do {{pu przepis="art. 103(5) KP"}}, 2011, uw. 1).

((2)) Odpowiedź na pytanie 4
Jeżeli pracownik zobowiąże się do odpracowania określonego czasu, a pracodawca nie poniesie kosztów dodatkowych szkolenia, to pracodawca nie dysponuje żadnymi sankcjami wobec pracownika, aby przymusić go do wywiązania się z tego zobowiązania" (Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 103(1), art. 103(2), art. 103(3), art. 103(4), art. 103(5), art. 103(6) Kodeksu pracy, 2012, uw. 3).
W tej sytuacji odmowa przez pracownika odpracowania nie jest obciążona sankcjami, albowiem zapisy o obowiązku świadczeń pracodawcy są nieważne z mocy {{pu przepis="art. 18 § 2 KP"}}.
----
CategoryPrawoPracy CategoryOpiniePrawne CategoryProjektyPublikacjiMK