Protokół zmian strony Poreczenie
Dodane:
Istotę umowy poręczenia wyraża przepis {{pu przepis="art. 876 § 1 KC"}}. Wynika z niego, iż jest to forma osobistego zabezpieczenia się przez osobę trzecią na wypadek niewykonania zobowiązania określonego w umowie poręczenia przez dłużnika.
Usunięte:
Dodane:
Umowa poręczenia jest umową nazwaną (zob. {{pu przepis="art. 876 KC"}} i nast.), konsensualną, akcesoryjną, kauzalną i dwustronną. Jest to umowa z reguły nieodpłatna. Umowa poręczenia nie jest [[UmowyWzajemne umową wzajemną]], nawet jeżeli ustalono odpłatność poręczenia. Odpowiedzialność poręczyciela jest równorzędna z odpowiedzialnością dłużnika. Oznacza to, iż nie są potrzebne inne kroki do tego, aby wierzytelność ze stosunku poręczenia stała się wymagalna (inaczej jest w Niemczech, gdzie wymagana jest tzw. Vorausklage, zob. [[http://www.gesetze-im-internet.de/bgb/__771.html § 771 BGB]])
Usunięte:
Dodane:
Umowa poręczenia jest umową nazwaną (zob. {{pu przepis="art. 876 KC"}} i nast.), konsensualną, akcesoryjną, kauzalną i dwustronną. Jest to umowa z reguły nieodpłatna. Umowa poręczenia nie jest umową wzajemną, nawet jeżeli ustalono odpłatność poręczenia. Odpowiedzialność poręczyciela jest równorzędna z odpowiedzialnością dłużnika. Oznacza to, iż nie są potrzebne inne kroki do tego, aby wierzytelność ze stosunku poręczenia stała się wymagalna (inaczej jest w Niemczech, gdzie wymagana jest tzw. Vorausklage, zob. [[http://www.gesetze-im-internet.de/bgb/__771.html § 771 BGB]])
Usunięte:
Dodane:
Istotę umowy poręczenia wyraża przepis {{pu przepis="art. 876 § 1 KC"}}. Wynika z niego, iż jet to osobiste zabezpieczenie przez osobę trzecią wykonania określonego zobowiązania przez dłużnika.