Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [17297]

To jest stara wersja NiemieckiePECywilneNPE utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-11-24 16:09:37.

 

Reguły cywilnoprawne wobec nielegalnego poboru energii

w prawie niemieckim


A. Odpowiedzialność kontraktowa
Jeśli nielegalnego poboru energii (NPE) dokonuje podmiot, który jest partnerem umownym przedsiębiorstwa energetycznego, proceder taki jest oczywiście naruszeniem obowiązków umownych wynikających z umowy o dostawę energii (umowa ze sprzedawcą energii) oraz z umowy o przyłączenie do sieci i o korzystanie z przyłącza (umowa z operatorem sieci). W takich przypadkach możliwe jest powołanie się na typowe sankcje odpowiedzialności kontraktowej uregulowanej w niemieckim prawie przede wszystkim w § 280 BGB. Sankcją przepisu jest roszczenie odszkodowawcze, które podmiot poszkodowany może podnieść wobec drugiej strony umowy.

Zgodnie z § 280 ust. 1 BGB roszczenie odszkodowawcze jest możliwe, jeśli spełnione są następujące przesłanki:
  • strony łączy zobowiązaniowy stosunek prawny (z reguły umowa zobowiązaniowa),
  • dłużnik naruszył obowiązek wynikający z umowy,
  • wierzyciel poniósł w wyniku naruszenia obowiązków przez dłużnika szkodę,
  • dłużnik ponosi odpowiedzialność za naruszenie obowiązku umownego, czyli z reguły ponosi winę; należy jednak zaznaczyć, że brzmienie § 280 ust. 1 zd. 2 BGB wskazuje na domniemanie winy dłużnika, który to musi wykazać, iż winy nie ponosi, jeśli nie chce ponosić odpowiedzialności.

Zastosowanie i doniosłość praktyczną ogólnych reguł odpowiedzialności kontraktowej na mocy wskazanego wyżej przepisu wobec NPE należy jednak oceniać z jednej strony w kontekście przepisów szczególnych prawa energetycznego oraz wynikających z nich uprawnień przedsiębiorstwa energetycznego, z drugiej strony z uwzględnieniem trudności udowodnienia konkretnego zakresu poniesionych przez przedsiębiorstwo szkód. Bowiem ilość pobranej energii częstokroć nie jest możliwa do ustalenia a wykrycie i udowodnienie odbiorcy NPE jest bardzo trudne. W związku z powyższym znacznie częściej przedsiębiorstwo energetyczne sięga - jeśli w ogóle - do instrumentów wynikających z rozporządzeń regulujących zasady zaopatrzenia w energię (StromGVV, GasGVV, AVBFernwärmeV). W przypadku konieczności podniesienia roszczeń o zapłatę jakichkolwiek odszkodowań, najprościej jest sięgać do opisanych w kontekście wymienionych przepisów kar umownych (§ 10 StromGVV/GasGVV; § 23 AVBFernwärmeV).

Jeśli zakres poniesionej szkody przewyższa wysokością możliwe kary umowne i jest możliwy do udowodnienia, odszkodowanie na mocy § 280 BGB jest oczywiście możliwe.

B. Odpowiedzialność deliktowa
W przypadkach, w których NPE nie jest wynikiem działań strony umowy przyłączeniowej czy o dostawę energii, odpowiedzialność kontraktowa wszelkiego rodzaju jest co do zasady wykluczona. Jest to wprawdzie przypadek rzadki, ponieważ jakikolwiek pobór energii w obiekcie podłączonym do sieci zazwyczaj powoduje konkludentne zawarcie umowy (por. np. § 2 ust. 2 StromGVV/GasGVV). Jednak w przypadku pobrania energii w sposób zupełnie nietypowy, np. poza przewidzianymi przyłączami czy poza obiektem podłączonym do sieci przez podmiot nie posiadający jakiegokolwiek tytułu prawnego do korzystania z danego obiektu, możliwość taka przynajmniej teoretycznie istnieje.

Brak stosunku umownego między podmiotem dokonującego NPE a przedsiębiorstwem energetycznym wyklucza zatem wszelkie możliwości wynikające z odpowiedzialności kontraktowej (§ 280 BGB itp.) oraz kar umownych na mocy szczególnych przepisów prawa energetycznego. Poza fizycznymi uniemożliwieniem poboru energii, które nie ma związku z prawnym wymiarem problemu, możliwe jest ewentualnie podniesienie roszczeń wynikających z odpowiedzialności deliktowej, uregulowanej w niemieckim prawie w §§ 823 i nast. BGB.
1. Roszczenie odszkodowawcze na mocy § 823 ust. 1 BGB
Niemieckie prawo czynów niedozwolonych w swym podstawowym zapisie, w § 823 ust. 1 BGB, konstytuuje odpowiedzialność deliktową - odmiennie, niż ma to miejsce w polskim prawie - nie o zupełnie otwartą klauzulę generalną, której jedyną granicą byłoby poniesienie szkody, a o określony katalog pozycji prawnych, których naruszenie (o ile prowadzi do powstania szkody) może rodzić roszczenia odszkodowawcze. Konkretne prawa tudzież pozycje prawne, które mogą na mocy § 823 ust. 1 BGB rodzić roszczenia odszkodowawcze, to:
  • życie,
  • integralność cielesna,
  • zdrowie,
  • wolność,
  • własność.
NPE mogłoby być postrzegane wobec powyższego katalogu jedynie w kategoriach prawa własności, przy czym przedmiotem własności mogą być wyłącznie rzeczy (por. § 903 BGB) w rozumieniu § 90 BGB. Ponieważ energia (elektryczna, gaz ziemny jako nośnik energii, ciepło) jest przedmiotem, który nie jest rzeczą w rozumieniu § 90 BGB. Stąd też NPE nie może być naruszeniem prawa własności.
Katalog pozycji prawnych chronionych w § 823 ust. 1 BGB nie jest jednak katalogiem zamkniętym. Poza uprawnieniami wskazanymi powyżej roszczenie odszkodowawcze może powstać również wtedy, gdy naruszono "inne prawo" (niem.: sonstiges Recht) w rozumieniu tego przepisu. Pod pojęciem takiego "innego prawa" rozumie się powszechnie takie pozycje prawne, jak:
  • ograniczone prawa rzeczowe,
  • prawa własności przemysłowej (patenty, prawo autorskie itp.),
  • dobre imię,
  • prawo do funkcjonującego przedsiębiorstwa.
Pod pojęciem "innego prawa" nie kryje się każda możliwa pozycja prawna. Innym prawem nie jest w szczególności majątek jako taki czy dowolna należność. Wspólne cechy "innych praw" w rozumieniu przepisu to ich z reguły absolutny charakter i możliwość (porównywalnego z prawem własności) wydzielenia tego prawa przy pomocy wyłączności na możliwość używania danego przedmiotu oraz wykluczenia innych podmiotów od korzystania z dobrodziejstw tego przedmiotu (Schwartz/Wandt, Gesetzliche Schuldverhältnisse, Monachium 2009, § 16, nb. 36 (str. 275), § 16, nb. 13 (str. 263).).
(por. też tutaj)

- "inne prawo"? § 823 ust. 1 BGB

C. § 823 ust. 2 BGB

- § 248c StGB = ustawa mająca na celu ochronę przed szkodą


D. § 812 ust. 1 zd. 1 alt. 2 BGB
"Eingriffskondiktion"



CategoryNPE
Na tej stronie nie ma komentarzy