Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaWprowadzenieDoSystemuPolskiegoPrawa


Show raw source

====Wprowadzenie mediacji do systemu polskiego prawa====

((1)) Uwagi ogólne
Przyjmując, że mediacja wywodzi się ze stosunków należących do domeny prawa cywilnego, należy stwierdzić, iż wprowadzenie tej instytucji do systemu polskiego prawa przebiegało w sposób – pod pewnymi względami - nietypowy. O ile w wielu krajach dopiero z biegiem czasu – m.in. dzięki skuteczności w zakresie rozwiązywania sporów cywilnych – mediacja znajdowała zastosowanie w innych dziedzinach, to w Polsce najwcześniej trafiła do sądów karnych, rodzinnych i administracyjnych, a dopiero od niedawna znalazła swoje miejsce w ramach postępowania cywilnego.

((1)) Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych
Termin „mediacja” został wprowadzony po raz pierwszy do systemu polskiego prawa w art. 10 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z 23 maja 1991 r., w myśl którego, jeżeli strona, która wszczęła spór, podtrzymuje zgłoszone żądanie, prowadzony jest on przez strony z udziałem osoby dającej gwarancje bezstronności, zwanej mediatorem.

((1)) Kodeks postepowania karnego
Poszukiwanie alternatywnych, w stosunku do sądowych, metod rozwiązywania sporu zaowocowało wprowadzeniem instytucji mediacji do polskiego Kodeksu postępowania karnego z 1997 r. Zasadność wcielenia mediacji do tej dziedziny prawa została poprzedzona eksperymentalnymi mediacjami w sprawach nieletnich w wybranych sądach rodzinnych, w wyniku których aż w 90% spraw doszło do zawarcia porozumienia. Początkowo można ją było prowadzić tylko w toku postępowania przygotowawczego oraz w postępowaniu sądowym, przy wstępnej kontroli oskarżenia. Dopiero ustawą z 10 stycznia 2003 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego niektórych innych ustaw dotychczasowy {{pu przepis="art. 320 KPK"}} zastąpiono {{pu przepis="art. 23a KPK"}}, dopuszczając jednocześnie prowadzenie mediacji na każdym etapie postępowania. Omawiana instytucja znalazła również oparcie w wydanym na podstawie {{pu przepis="art. 23a KPK"}} Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 13.6.2003 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych.

((1)) Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich
W sprawach nieletnich szczegółowe ramy postępowania mediacyjnego zostały nakreślone w ustawie z 15 września 2000 r. o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 18.5.2001 r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach nieletnich.

((1)) Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Następnym krokiem w kierunku upowszechniania mediacji w Polsce było włączenie mediacji w ramy postępowania sądowoadministracyjnego ustawą z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

((1)) Kodeks postępowania cywilnego
Wreszcie, 10 grudnia 2005 r. weszła w życie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?dzur=2005&dzup=1438 ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw]] przewidująca możliwość kierowania do mediacji spraw cywilnych. Ustawa nowelizująca powstała w wyniku podjętych w 2003 r. prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, w ramach prac zespołu problemowego do spraw sądownictwa polubownego pod kierownictwem prof. Feliksa Zedlera. W pracach Komisji uczestniczyli eksperci ze środowisk prawniczych i gospodarczych: Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (która przedstawiła własny projekt regulacji mediacji gospodarczej) i Business Centre Club. Projekt ustawy został skierowany do Sejmu 20.8.2004 r., gdzie prace nad nim prowadziła m.in. podkomisja nadzwyczajna pod przewodnictwem prof. Jerzego Młynarczyka. Ustawa została uchwalona przez Sejm w dniu 30.6.2005 r., a po wniesieniu poprawek przez Senat na posiedzeniu w dniu 15.7.005 r., Sejm przyjął ustawę z 28.7.2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w 3 miesiące od dnia ogłoszenia.

----
CategoryMediacja