Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaWprowadzenieDoKPC


Show raw source

====Wprowadzenie mediacji do KPC====
==omówienie okoliczności towarzyszących procesowi wdrożenia mediacji do KPC==

((1)) Etapy nowelizacji
10 grudnia 2005 r. weszła w życie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?dzur=2005&dzup=1438 ustawa z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw]] przewidująca możliwość kierowania do [[Mediacja mediacji]] [[SprawaCywilna spraw cywilnych]]. Ustawa nowelizująca powstała w wyniku podjętych w 2003 r. prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości, w ramach prac zespołu problemowego do spraw [[SadownictwoPolubowneArbitraz sądownictwa polubownego]] pod kierownictwem prof. Feliksa Zedlera. W pracach Komisji uczestniczyli eksperci ze środowisk prawniczych i gospodarczych: Polskiego Stowarzyszenia Sądownictwa Polubownego, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (która przedstawiła własny projekt regulacji mediacji gospodarczej) i Business Centre Club. Projekt ustawy został skierowany do Sejmu 20.8.2004 r., gdzie prace nad nim prowadziła m.in. podkomisja nadzwyczajna pod przewodnictwem prof. Jerzego Młynarczyka. Ustawa została uchwalona przez Sejm w dniu 30.6.2005 r., a po wniesieniu poprawek przez Senat na posiedzeniu w dniu 15.7.005 r., Sejm przyjął ustawę z 28.7.2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie w 3 miesiące od dnia ogłoszenia.

((1)) Zadośćuczynienie zaleceniom zawartym w rekomendacjach Rady Europy
Ustawa jest realizacją zaleceń zawartych w rekomendacjach Rady Europy, a ponadto spełnia wymogi [[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/pl/com/2004/com2004_0718pl01.pdf Projektu Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej w sprawie niektórych aspektów mediacji cywilnych i gospodarczych z 22.10.2004 r.]], który zawiera zobowiązanie Krajów Członkowskich Unii Europejskiej do wprowadzenia instytucji [[Mediacja mediacji]] w sprawach cywilnych i handlowych do ich systemów prawnych do dnia 1.9.2007 r.

((1)) Mediacja a postępowanie pojednawcze
Wprowadzenie [[Mediacja mediacji]] do Kodeku postępowania cywilnego nie spowodowało naruszenia dotychczasowych zasad dotyczących postępowania pojednawczego ({{pu przepis="art. 184 KPC"}} - {{pu przepis="art. 186 KPC"}}), ani ugody sądowej. Ustawodawca postanowił jednak zlikwidować instytucję posiedzenia pojednawczego w postępowaniu odrębnym w sprawach o rozwód i separację (nowe brzmienie {{pu przepis="art. 436 KPC"}}, uchylenie dotychczasowych {{pu przepis="art. 437 KPC"}} i {{pu przepis="art. 438 KPC"}}), które nie zdawało egzaminu i prowadziło jedynie do przewlekłości postępowania. W jego miejsce przewidziano możliwość skierowania stron do [[Mediacja mediacji]], jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa (zob. {{pu przepis="art. 436 § 1 KPC"}}).

((1)) Literatura
1. [[MorekEP2006 R. Morek, Mediacja w przepisach o postępowaniu cywilnym, karnym, w sprawach nieletnich oraz przed sądami administracyjnymi – zasadnicze podobieństwa i różnice]], Dodatek do EP 2006, nr 11,
2. [[KrzysztonMediacjaWPolskiejRzeczywistosci D. Krzysztoń (red.), Konferencja naukowa: „Mediacja w polskiej rzeczywistości”]], Łódź 2003,
3. [[BienkowskaPoradnikMediatora E. Bieńkowska, Poradnik Mediatora]], Warszawa 1999,
4. [[PieckowskiMediacjaWSprawachCywilnych S. Pieckowski, Mediacja w sprawach cywilnych]], Warszawa 2006.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych