Wersja [7046]
To jest stara wersja MediacjaRolaSadow utworzona przez JacekLubecki, 2009-03-03 15:24:07.
Rola sądów w postępowaniu mediacyjnym
przedstawienie ogólnych informacji na temat roli sądów w popularyzacji postępowania mediacyjnego
A. Obowiazek informowania stron
Znaczna jest rola sądów w początkowej fazie wprowadzania mediacji. Wydaje się, że powinny przy wykorzystaniu swojego autorytetu informować strony, na czym polega istota mediacji, a także, jakie są jej zalety i ewentualne korzyści dla stron. Ich zadaniem jest również ocena każdej sprawy pod względem celowości skierowania do mediacji.
B. Dążenie do ugodowego załatwienia spraw
Jak wynika z art. 10 KPC
art. 10 KPC
W sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.
dążenie do ugodowego załatwienia spraw cywilnych jest jedną z podstawowych funkcji sądu. Przewodniczący winien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron (art. 223 § 1 KPCW sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.
art. 223 KPC
§ 1. Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowa ugody zawartej przed sądem powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Niemożność podpisania sąd stwierdzi w protokole.
§ 2. Przepis art. 203 § 4 stosuje się odpowiednio.
). Tymczasem realizacja tych zasad w praktyce wywołuje istotne wątpliwości, o czym świadczy następująca wypowiedź:§ 1. Przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Osnowa ugody zawartej przed sądem powinna być wciągnięta do protokołu rozprawy i stwierdzona podpisami stron. Niemożność podpisania sąd stwierdzi w protokole.
§ 2. Przepis art. 203 § 4 stosuje się odpowiednio.
„Konia z rzędem temu, kto mając zawodowo do czynienia z salą sądową mógłby potwierdzić, że nakłanianie stron do polubownego rozwiązania sporu jest regułą. Wręcz przeciwnie. Prowadzenie rozprawy w opisany sposób jest tylko teorią. Uchybienie „obowiązkowi mediacyjnemu” nie może stać się zarzutem apelacyjnym lub kasacyjnym, dlatego sędziowie generalnie unikają sięgania do tego bardzo skutecznego środka.”
C. Statystyka sądowa
Statystyka sądowa jest tak skonstruowana, że sprawa ugodowa w żaden sposób nie wpływa pozytywnie na statystykę sędziego. Ponadto negatywnie ocenić należy fakt, iż w Polsce sędziowie wciąż nie są szkoleni w zakresie polubownego rozstrzygania sporów.
D. Literatura
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych
Na tej stronie nie ma komentarzy