Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaPozycjaRolaMediatora


Show raw source

====Pozycja i rola mediatora====
==ogólne uwagi na temat pozycji i roli mediatora w postępowaniu mediacyjnym==

((1)) Pozycja i rola mediatora - zarys
Powszechnie przyjmuje się, że rola mediatora w [[Mediacja mediacji]] //„jest nie do przecenienia”//, a od jego umiejętności i wiedzy w dużej mierze zależy powodzenie postępowania. Mediator jest centralną postacią procesu [[Mediacja mediacji]]. Należy jednak pamiętać, że nie ma on żadnych uprawnień władczych. Nie rozstrzyga sporu. Jego zadanie, jako neutralnej osoby trzeciej, polega przede wszystkim na ułatwieniu porozumiewania się stron i doprowadzeniu do zawarcia [[UgodaMediacyjna ugody]], a to, w jaki sposób ten cel zostanie zrealizowany, zależy zarówno od jego walorów osobistych jak i obranej przez niego techniki mediacyjnej. Ze względu na to, niezwykle ważne są cechy oraz przygotowanie zawodowe, jakie powinna spełniać taka osoba. Bez wątpienia powinna być to osoba uczciwa, bezstronna, odpowiedzialna, a także znająca techniki komunikacji interpersonalnej i dysponująca umiejętnościami z zakresu negocjacji. Wśród samych mediatorów utarło się powiedzenie:

//„Mediatorze, jeśli zauważysz, że często pouczasz ludzi lub grozisz im, jeśli chcesz ich „na siłę” przekonywać do tego, co tobie wydaje się najlepsze i jeśli nie potrafisz się zmienić – zrezygnuj z działalności mediatora.”//

((1)) Obawy w trakcie prac legislacyjnych
W toku prac legislacyjnych pojawiły się liczne głosy dotyczące konieczności określenia szczególnych [[MediacjaKwalifikacjeMediatora kwalifikacji]], które powinien spełniać mediator (m.in. wykazanie przejścia przez określone szkolenia czy posiadanie wyższego wykształcenia), ostatecznie jednak zwyciężyła niechęć do tworzenia barier dostępu do kolejnego zawodu i poszanowanie konstytucyjnej zasady wolności wykonywania zawodu.

((1)) Literatura
1. [[CebulaMediator2005 R. Cebula, Mediacje w polskim prawie cywilnym]], Mediator 2005, nr 3,
2. [[HurynTemidium2005 V. Huryn, Mediacja w świetle ostatniej nowelizacji Kodeksu Postępowania Cywilnego]], Dodatek specjalny do Tem. 2005, nr 4.

----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych