Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for MediacjaOgolneUwagi


Show raw source

====Mediacja - uwagi ogólne====
==przedstawienie ogólnych informacji związanych z tematem mediacji==

//A dispute is a problem to be solved, not a combat to be won//
(Spór jest problemem, który należy rozwiązać, a nie walką którą trzeba wygrać)
Abraham Lincoln, July 1850

((1)) Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów (ADR)
[[Mediacja Mediacja]] stanowi podstawową i najbardziej znaną metodę rozwiązywania sporów, na określenie których zbiorczo używa się akronimu [[ADR]] (z ang. //Alternative Dispute Resolution//). Co więcej, jest ona powszechnie uznawana jako //„królowa ADR”//. Pod pojęciem [[ADR ADR]] zwykło się rozumieć szereg różnych metod, polegających na rozwiązywaniu konfliktu przez strony, alternatywnych w stosunku do postępowania sądowego.

((1)) Wprowadzenie mediacji do KPC - zarys
Instytucja [[Mediacja mediacji]] została wprowadzona do Kodeksu postępowania cywilnego na podstawie nowelizującej go [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?dzur=2005&dzup=1438 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego]], która weszła w życie 10 grudnia 2005 r. Jest to wyrazem wzrastającej tendencji do instytucjonalizacji [[Mediacja mediacji]] oraz ujmowania jej w ramy prawne.

((1)) Istota mediacji
Istotą [[Mediacja mediacji]] jest stworzenie warunków do pojednania stron przy ścisłym zaangażowaniu ich własnego działania. Charakterystyczny dla niej jest udział bezstronnej osoby trzeciej, która obowiązana jest zachować w tajemnicy wszelkie fakty i okoliczności, o których dowiedziała się podczas jej prowadzenia. W odróżnieniu od sędziego i arbitra mediator nie rozstrzyga sporu. Jego zadaniem jest ułatwienie komunikacji między stronami. [[Mediacja Mediacja]] ma charakter dobrowolny zarówno co do udziału w niej, jak i akceptacji jej rezultatu. Może odbywać się na podstawie [[MediacjaNaPodstawieUmowy umowy o mediację]] lub [[MediacjaNaPodstawiePostanowieniaSadu postanowienia sądu]].

((1)) Uregulowanie w KPC
Ustawodawca umiejscowił [[Mediacja mediację]] w dziale II dotyczącym postępowania przed sądem pierwszej instancji w {{pu przepis="art. 183(1) KPC"}} do {{pu przepis="art. 183(15) KPC"}}. Poza powyższymi przepisami w Kodeksie postępowania cywilnego znajdziemy również przepisy szczególne, odnoszące się wyłącznie do [[Mediacja mediacji]] w sprawach rodzinnych (por. {{pu przepis="art. 436 KPC"}}, {{pu przepis="art. 445(2) KPC"}} oraz {{pu przepis="art. 570(2) KPC"}}).

((1)) Literatura
1. [[GmurzynskaPPUW2004 E. Gmurzyńska, Mediacje – czy nowa metoda rozstrzygania sporów w systemie sądów powszechnych? Uwagi krytyczne na temat mediacji w systemie amerykańskim]], PP UW nr 2 czerwiec 2004,
2. [[SwiezakTanskiAlternatywneMetodyRozwiazywaniaSporow R. Świeżak, M.Tański, Alternatywne metody rozwiązywania sporów. Przegląd zagadnień]], Warszawa 2003.
----
CategoryMediacjaWSprawachCywilnych