Wersja [17312]
To jest stara wersja KogeneracjaNiemieckiePE utworzona przez WojciechLisiewicz, 2012-11-29 10:13:58.
Kogeneracja w Niemczech
regulacja wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu w niemieckim prawie
strona dopiero w trakcie opracowania
A. Ramy regulacyjne
B. System wsparcia
Mechanizm wsparcia wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest w niemieckim prawie oparty o przedstawione poniżej w szczegółach prawa i obowiązki uczestników rynku energii.
1. Obowiązek przyłączenia, odbioru i wynagrodzenia energii elektrycznej, § 4 KWKG
2. Dodatek do ceny energii elektrycznej, § 5 KWKG
3. Dopłaty do rozbudowy sieci ciepłowniczej, § 5a KWKG
2. Dodatek do ceny energii elektrycznej, § 5 KWKG
3. Dopłaty do rozbudowy sieci ciepłowniczej, § 5a KWKG
Należy jednak pamiętać, że w Niemczech nie ma w przepisach prawa energetycznego jakiegokolwiek obowiązku odbioru ciepła oraz nie istnieje - nawet w zalążku - zasada TPA w ciepłownictwie. Oznacza to, że przedsiębiorstwa ciepłownicze konkurują z innymi metodami ogrzewania, ale nie konkurują co do zasady między sobą. Systemy ciepłownicze funkcjonują zatem albo w taki sposób, iż zarówno wytwarzanie jak i sieć ciepłownicza znajdują się w rękach jednego podmiotu albo współpraca wytwórcy i przedsiębiorstwa sieciowego bazują na wynegocjowanych warunkach umownych a nie na administracyjnie wyznaczonych regułach.
W kontekście wsparcia i funkcjonowania kogeneracji istotne jest również to, jak prawo traktuje rynek ciepła. Wskazane powyżej regulacje mają tak samo istotny wpływ na warunki sprzedaży ciepła na lokalnym rynku. Również w prawie niemieckim pojawia się pytanie, czy i na ile sieci ciepłownicze
- generują monopole
- powinny być uregulowane na podobnych zasadach, jak sieci elektroenergetyczne i gazownicze (zasada TPA)
W tym zakresie w ostatnim czasie w Niemczech pojawiło się sporo nowych aspektów. Istotny jest w tym zakresie raport urzędu antymonopolowego z 23 sierpnia 2012 roku. W raporcie stwierdzono, że
- konkurencja na niemieckim rynku ciepła wprawdzie nie funkcjonuje optymalnie, ale
- rozwiązanie problemu przy pomocy instrumentów TPA (dostępu do sieci podmiotów trzecich) oraz swobody wyboru sprzedawcy ciepła ze względów technicznych i ekonomicznych nie jest żadnym rozwiązaniem.
CategoryKogeneracja
Na tej stronie nie ma komentarzy