Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for KazusNabycieWlasnosciNieruchomosci7


Show raw source

=====Kazus nr 7 z zakresu nabycia własności nieruchomości====
==nabycie nieruchomości od gminy bez przetargu==

((1)) Stan faktyczny
Gmina A zamierza sprzedać lokal użytkowy jako odrębną własność. Dotychczasowy dzierżawca (D) chce nabyć lokal, aby kontynuować w nim dotychczasową działalność. W związku z tym złożył w urzędzie gminy stosowną ofertę. Ponieważ oferta była dla gminy atrakcyjna, dnia 12.2.2009 r. gmina na mocy aktu notarialnego zbyła nieruchomość na rzecz D. K – konkurent D – chciałby przejąć lokal i uważa, że sprzedaż lokalu na rzecz D była nieważna z uwagi na brak przeprowadzenia stosownego postępowania poprzedzającego zbycie nieruchomości.
//Czy K ma rację?//

((1)) Rozwiązanie
K miałby rację, gdyby zbycie lokalu przez gminę wymagało wyłonienia kontrahenta w trybie przetargu. Zasadą jest, iż zbycie nieruchomości należących do zasobu gminnego wymaga przeprowadzenia przetargu ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UGospNier"}}). W tym wypadku przetarg nie został przeprowadzony. Należy więc ustalić, czy zbyta nieruchomość należała do zasobu gminnego (wówczas przetarg byłby konieczny) i - w razie pozytywnej odpowiedzi - czy nie zachodziły okoliczności wyłączające konieczność przeprowadzenia przetargu.

((2)) Gminny zasób nieruchomości
Do gminnego zasobu nieruchomości należą nieruchomości, które stanowią przedmiot własności gminy ({{pu przepis="art. 24 ust. 1 UGospNier"}}). Ponieważ ustawa nie rozróżnia, o jakie nieruchomości chodzi, mogą być to zarówno nieruchomości gruntowe, jak i budynkowe i lokalowe ({{pu przepis="art. 46 KC"}}). Lokal użytkowy dopóty, dopóki nie został skutecznie wyodrębniony, jest częścią składową nieruchomości, na której znajduje się budynek, w którym lokal się mieści ({{pu przepis="art. 48 KC"}}).
Lokal użytkowy wchodzi więc do gminnego zasobu nieruchomości i jego sprzedaż podlega reżimowi {{pu akt="UGospNier"}}.

((2)) Tryb zbycia (przetargowy lub bezprzetargowy)
Zbycie nieruchomości gminnej wymaga z zasady przetargu ({{pu przepis="art. 28 ust. 1 UGospNier"}}, {{pu przepis="art. 37 ust. 1 UGospNier"}}), chyba że zachodzi wyjątek określony w {{pu przepis="art. 37 ust. 2 UGospNier"}}.

((3)) zwolnienie ustawowe
{{pu przepis="Art. 37 ust. 2 pkt 1 UGospNier"}} w zw. z {{pu przepis="art. 34 ust. 1 pkt 3 UGospNier"}} przewiduje bezprzetargowy tryb zbycia, jeżeli nabywcą jest najemca lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Ponieważ nie chodzi w tym wypadku o lokal mieszkalny, lecz użytkowy a D jest jego dzierżawcą (a nie najemcą), wyjątek nie zachodzi.
Fakt, że chodzi o lokal użytkowy nie stałby na przeszkodzie w zbyciu bezprzetargowym, gdyby rada gminy podjęła uchwałę o przyznaniu pierwszeństwa w nabyciu na podstawie {{pu przepis="art. 34 ust. 6 UGospNier"}}. W stanie faktycznym brak jest jednak informacji o takim akcie prawnym.

((3)) zwolnienie fakultatywne
Nie zachodzi również zwolnienie od trybu fakultatywne na podstawie uchwały rady gminy stosownie do {{pu przepis="art. 37 ust. 4 UGospNier"}}.

((2)) Wynik
Brak jest więc podstaw do zwolnienia od przeprowadzenia przetargu.
Zarzut K jest słuszny. Umowa D i G jest nieważna ({{pu przepis="art. 58 § 1 KC"}} w zw. z {{pu przepis="art. 28 ust. 1 UGospNier"}} i {{pu przepis="art. 37 ust. 1 UGospNier"}}).
----
CategoryKazusyNabycieWlasnosciNieruchomosci CategoryGospodarkaKomunalna CategoryUmowaNajmu