Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony KazusDeliktyNr8CzescI


Wersja [14419]

Czas ostatniej edycji: 2011-06-25 16:55:19. Autor: PiotrZmyslony.
Dodane:
Następna podstawa odpowiedzialności (ogólna zasada), jaką tu należy rozważyć, to {{pu przepis="art. 429 KC"}}. Przepis ten konstruuje odpowiedzialność za samodzielnego wykonawcę. Samodzielnym wykonawcą jest osoba, której powierzono wykonanie czynności do samodzielnego działania, a więc osoba która nie podlega kierownictwu powierzającego i która nie ma obowiązku stosować się do zaleceń powierzającego mu czynność do wykonania. Niewątpliwie motorniczy nie jest samodzielnym wykonawcą, albowiem podlega wskazówkom przełożonych i ma obowiązek dostoswać się do ich poleceń. Wobec tego odpada także odpowiedzialność MZK z {{pu przepis="art. 429 KC"}}

Usunięte:
Następna podstawa odpowiedzialności (ogólna zasada), jaką tu należy rozważyć, to {{pu przepis="art. 429 KC"}}. Przepis ten konstruuje odpowiedzialność za samodzielnego wykonawcę. Samodzielnym wykonawcą jest osoba, której powierzono wykonanie czynności do samodzielnego działania, a więc osoba która nie podlega kierownictwu powierzającego i która nie ma obowiązku stosować się do zaleceń powierzającego mu czynność do wykonania. Niewątpliwie motorniczy nie jest samodzielnym wykonawcą, albowiem podlega wkszówkom przełożonych i ma obowiązek dostoswać się do ich poleceń. Wobec tego odpada także odpowiedzialność MZK z {{pu przepis="art. 429 KC"}}


Wersja [2911]

Czas edycji: 2008-07-07 12:11:45. Autor: MarcinKrzymuski
Dodane:
((1)) Roszczenie A wobec MZK z {{pu przepis="art. 430 KC"}}
W grę wchodzi więc odpowiedzialność za podwładnego na podstawie {{pu przepis="art. 430 KC"}}. Odpowiedzalność na podstawie tego przepisu jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka (RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 519).
Wg {{pu przepis="art. 430 KC"}} zwierzchnik ponosi odpowiedzialność za podwładnego, jeżeli spełnione są następujące przesłanki:
Podwładnym jest kto pozostaje w stosunku podporządkowania wobec zwierzchnika. Stosunek podporządkowania przejawia się w podleganiu kierownictwu zwierzchnika oraz obowiązku stosowania się do wskazówek zwierzchnika. Źródłem podporządkowania się może być umowa albo stosunek faktyczny, przy czym w tym pierwszym przypadku jest to zazwyczaj umowa o pracę. Motorniczy jest pracownikiem MZK. Zwierzchnikiem zaś jest przedsiębiorstwo jako takie (a nie np. organ czy bezpośrednio przełożony (majster), RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 518). Motorniczy jest więc podwładnym.
Prowadząc tramwaj z nadmierną szybkością motorniczy działał w sposób zawiniony, gdyż rażąco naruszył reguły staranności wynikające z {{pu przepis="art. 355 KC"}}. Brak jest jednocześnie okoliczności powodujących wyłączenie jego winy (niepoczytalność, {{pu przepis="art. 425 KC"}} albo wiek, {{pu przepis="art. 426 KC"}}).
Ta przesłanka zachodzi, gdy zachowanie powodujące wyrządzenie szkody pozostaje w funkcjonalnym związku z wykonywaniem powierzonej podwładnemu czynności (RadwanskiOlejniczakZobowiazaniaCzO, nb. 520 i 515). Spowodowanie wypadku podczas prowadzenia tramwaju, jest wyrządzeniem szkody przy wykonywaniu powierzonej motorniczemu czynności.

Usunięte:
((1)) Roszczenie A wobec MZK z art 430 KC
W grę wchodzi więc odpowiedzialność za podwładnego na podstawie {{pu przepis="art. 430 KC"}}. Odpowiedzalność na podstawie tego przepisu jest odpowiedzialnością na zasadzie ryzyka (Radwański/Olejniczak, nb. 519).
Wg art. 430 zwierzchnik ponosi odpowiedzialność za podwładnego, jeżeli spełnione są następujące przesłanki:
Podwładnym jest kto pozostaje w stosunku podporządkowania wobec zwierzchnika. Stosunek podporządkowania przejawia się w podleganiu kierownictwu zwierzchnika oraz obowiązku stosowania się do wskazówek zwierzchnika. Źródłem podporządkowania się może być umowa albo stosunek faktyczny, przy czym w tym pierwszym przypadku jest to zazwyczaj umowa o pracę. Motorniczy jest pracownikiem MZK. Zwierzchnikiem zaś jest przedsiębiorstwo jako takie (a nie np. organ czy bezpośrednio przełożony (majster), Radwański/Olejniczak, nb. 518). Motorniczy jest więc podwładnym.
Prowadząc tramwaj z nadmierną szybkością motorniczy działał w sposób zawiniony, gdyż rażąco naruszył reguły staranności wynikające z {{pu przepis="art. 355 KC"}}. Brak jest jednocześnie okoliczności powodujących wyłączenie jego winy (niepoczytalność, {{pu przepis="art. 425 KC"}} albo wiek, art, 426 KC).
Ta przesłanka zachodzi, gdy zachowanie powodujące wyrządzenie szkody pozostaje w funkcjonalnym związku z wykonywaniem powierzonej podwładnemu czynności (Radwański/Olejniczak, nb. 520 i 515). Spowodowanie wypadku podczas prowadzenia tramwaju, jest wyrządzeniem szkody przy wykonywaniu powierzonej motorniczemu czynności.


Wersja [2910]

Czas edycji: 2008-07-07 12:10:14. Autor: MarcinKrzymuski

Usunięte:
((2)) Podsatwa odpowiedzialności


Wersja [2909]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2008-07-07 12:09:53. Autor: MarcinKrzymuski.