Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wersja [18103]

To jest stara wersja EUWTFinansowanie utworzona przez MarcinKrzymuski, 2013-06-08 16:06:22.

 

Finansowanie działalności EUWT

możliwości finansowania działalności EUWT z uwzględnieniem nowych form finansowania po 2014

A. WSTĘP
W niniejszym opracowaniu zajmuję się kwestią pozyskiwania środków na sfinansowanie działalności operacyjnej EUWT.
Innym zagadnieniem jest możliwość wykorzystania formy prawnej EUWT dla zarządzania transgranicznymi projektami (zob. więcej w osobnym opracowaniu "EUWT jako instytucja w programach UE").

B. EUWT JAKO BENEFICJENT ŚRODKÓW Z FUNDUSZY UE
EUWT - jako struktura o europejskiej proweniencji - wydaje się być przede wszystkim predestynowana do pozyskiwania środków Unijnych. W tej sytuacji EUWT występowałoby jako beneficjent funduszy.
1. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Podstawowym funduszem, do którego aplikują EUWT jest Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. "EFRR ma na celu wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej poprzez korygowanie dysproporcji między jej regionami. Fundusz ten wspiera rozwój regionalny i lokalny poprzez współfinansowanie inwestycji w badania i rozwój oraz innowacje; działania związane ze zmianą klimatu i ochroną środowiska; usługi świadczone we wspólnym interesie gospodarczym; infrastrukturę telekomunikacyjną, energetyczną i transportową; infrastrukturę zdrowotną, edukacyjną i społeczną oraz zrównoważony rozwój obszarów miejskich" (zob. więcej w KOM(2011) 612, SEC(2011) 1138 i 1139 final, str. 2-3).
W ramach EFRR dla działań EUWT szczególne znaczenie ma Program Operacyjny Europejskiej Współpracy Terytorialnej (w języku polskim).
2. Europejski Fundusz Społeczny
Ponadto EUWT stoją do dyspozycji środki Europejskiego Funduszu Społecznego. "Europejski Fundusz Społeczny (EFS) wspiera polityki i zadania priorytetowe, których celem jest osiągnięcie postępów w kierunku pełnego zatrudnienia, poprawa jakości i wydajności pracy, zwiększenie mobilności geograficznej i zawodowej pracowników w Unii, poprawa systemów kształcenia i szkolenia oraz propagowanie włączenia społecznego; Fundusz ten przyczynia się tym samym się do spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej" (zob. więcej w KOM(2011) 612, SEC(2011) 1130 i 1131 final, str. 2).
3. Fundusz Spójności
Fundusz Spójności w okresie 2014-2020 ma na celu wspieranie projektów w dziedzinie środowiska oraz sieci transeuropejskich w dziedzinie infrastruktury transportowej (zob. więcej w KOM(2011) 612, SEC(2011) 1138 i 1139 final).
4. Strategia CLLD/RKLS
W nowym okresie programowania warto też uwzględnić strategię CLLD/RKLS (community led local development - rozwój lokalny kierowany przez społeczność (zob. również dokument SWD(2012) 61 final z dnia 14.3.2012 r. str. 9)). Ich podstawą prawną mają być art. 28-30 proponowanego rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów (COM(2011) 615 final z 14.3.2012 r.).
5. Inicjatywy UE
Ponadto należy pamiętać o takich inicjatywach jak wspólna inicjatywa o nazwie JASPERS. Jest to inicjatywa wsparcia projektów w regionach europejskich w nowych krajach członkowskich.

C. FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI EUWT ZE ŚRODKÓW NIE POCHODZĄCYCH Z UE
Ponadto EUWT może finansować swoją działalność bez finansowego wsparcia UE.

1. Składki członkowskie
W istniejących w EU ugrupowaniach zasadniczym elementem finansowania działalności EUWT są z reguły składki członkowskie. O tym, czy takowe składki będą uiszczane oraz czy przez wszystkich członków decydują sami członkowie w statucie (por. GrosseSamorzadTerytorialny2012, str. 12). Przyjmuje się jednakże różne rozwiązania. Możliwe jest ustalenie algorytmu, wg którego wyliczana będzie wysokość składki (np. od mieszkańca) lub ustalenie kwot ryczałtowych. Nie zaleca się jednak ustalania w statucie wprost wysokości składki, gdyż każda jej zmiana wymuszałaby czasochłonną zmianę statutu. Praktyczniejszym rozwiązaniem jest upoważnienie Zgromadzenia EUWT do ustalania wysokości i zasad wnoszenia składek (w tym nadzwyczajnych - zob. § 7 ust. 5 Statutu EUWT z o.o. ŚRODKOWOEUROPEJSKI KORYTARZ TRANSPORTOWY; § 25 Statutu EUWT z o.o. "Tritia").
2. Programy wewnątrzkrajowe
EUWT może również finansować swoją działalność ze krajowych funduszy, które mają na celu wzmacnianie spójności gospodarczej i społecznej (np. programy resortowe na lata 2014 – 2020; por. ARLEG, Analiza potencjału współpracy transgranicznej dla obszaru polskiej części pogranicza Polski i Republiki Czeskiej, pod kątem możliwości utworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, str. 86).
3. Działalność gospodarcza
O tym, czy EUWT może prowadzić działalność gospodarczą decydują regulacje przepisy o podejmowaniu działalności gospodarczej przez osoby prawne prawa publicznego obowiązujące w państwie, w którym znajduje się siedziba statutowa ugrupowania.

4. Kredyty
Członkowie EUWT powinni także w statucie przewidzieć, czy EUWT może zaciągać zobowiązania kredytowe i jakiemu porządkowi prawnemu te zobowiązania powinny podlegać.
Tak samo należy ustalić, czy EUWT może udzielać pożyczek i na jakich zasadach. Przy tej okazji należy także wskazać, na co powinny być przeznaczane odsetki za udostępniany kapitał.
5. Inne przysporzenia
EUWT jako osoba prawna może być beneficjentem darowizn i spadków.
Może również pobierać opłaty, marże i inne wynagrodzenia za wykonane prace. W tym wypadku powinno się określić, na co uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczane.

CategoryEUWT CategoryFunduszeEuropejskie
Na tej stronie nie ma komentarzy