Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Protokół zmian strony CieplownictwoPrawoVsStrategia


Wersja [16883]

Czas ostatniej edycji: 2012-09-01 20:11:21. Autor: WojciechLisiewicz.
Dodane:
==== Trendy w prawie a strategia w ciepłownictwie ====

Usunięte:
==== Trendy w prawie a strategia w przedsiębiorstwie ciepłowniczym ====


Wersja [16882]

Czas edycji: 2012-09-01 20:10:09. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
==== Trendy w prawie a strategia w przedsiębiorstwie ciepłowniczym ====

Usunięte:
==== Trendy w prawie a strategia w ciepłownictwie ====


Wersja [13206]

Czas edycji: 2011-01-04 15:39:00. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
[4] Dość dobrym przykładem tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lat przedstawiane są liczne projekty. W chwili obecnej nie zanosi się jednak na to, aby którykolwiek z projektów stał się obowiązującym prawem w najbliższej przyszłości. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął natomiast już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu. Najnowsza wersja projektu znajduje się na stronie internetowej [[http://bip.mg.gov.pl/node/11826 Ministerstwa Gospodarki]].

Usunięte:
[4] Dość dobrym przykładem tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lat przedstawiane są liczne projekty. W chwili obecnej nie zanosi się jednak na to, aby którykolwiek z projektów stał się obowiązującym prawem w najbliższej przyszłości. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął natomiast już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu.


Wersja [12875]

Czas edycji: 2010-11-21 16:07:29. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
CategoryCieplownictwo


Wersja [12464]

Czas edycji: 2010-09-08 00:04:45. Autor: WojciechLisiewicz

Usunięte:
{{pu przepis="Art. 45 PrEnerg"}}


Wersja [12461]

Czas edycji: 2010-09-06 15:53:03. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
{{pu przepis="Art. 45 PrEnerg"}}


Wersja [12430]

Czas edycji: 2010-08-24 21:56:14. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Doświadczenie autora w zakresie legislacji w Polsce nasuwa wniosek, iż z prowadzonych w stosunkowo mało transparentnym trybie prac - mimo odmiennych założeń teoretycznych polskiego ustawodawcy - trudno jest wyciągać wnioski co do ostatecznego kształtu przepisów, dopóki nie zostaną podjęte uchwały w parlamencie [4]. Jednocześnie w polskiej rzeczywistości prawnej od roku 2004 obserwować można dość często powtarzający się wzorzec w ewolucji prawa, który charakteryzuje się ignorowaniem regulacji i trendów europejskim w początkowej fazie, nagłym odkrywaniem potrzeby implementacji pewnych dyrektyw lub też stosowania bezpośrednio obowiązujących rozporządzeń i kończący się implementacją mechanizmów przewidzianych prawem europejskim w trybie pilnym. Natomiast wynikający z art. 288 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE obowiązek implementacji dyrektyw wyjaśnia to zjawisko w prosty sposób - jeśli polski ustawodawca nie wdroży do polskiego prawa treści dyrektyw, musi się on spodziewać sankcji ze strony UE. Dlatego źródłem informacji na temat przyszłego kształtu polskiego prawa, na którym można polegać, jest w zasadzie przede wszystkim uchwalone i jeszcze nie implementowane prawo europejskie. Ponadto warto jest w tym zakresie uwzględnić również - przynajmniej co do ogólnych zarysów zmian, do których będzie dążył ustawodawca - założenia polityki energetycznej.
Stąd też niniejsze opracowanie wychodzi z założenia, iż wszystkie istotniejsze projekty legislacyjne dotyczące ciepłownictwa w szerokim tego słowa znaczeniu wynikają aktualnie i będą wynikać w najbliższej przyszłości:
- z wytycznych prawa europejskiego przedstawionych w [[CieplownictwoWplywPrawaUE części poświęconej prawu europejskiemu]] lub
- z założeń polityki energetycznej państwa do 2030 roku [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 wspomnianej powyżej]].
[4] Dość dobrym przykładem tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lat przedstawiane są liczne projekty. W chwili obecnej nie zanosi się jednak na to, aby którykolwiek z projektów stał się obowiązującym prawem w najbliższej przyszłości. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął natomiast już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu.

Usunięte:
Wszystkie istotniejsze projekty legislacyjne wynikają aktualnie
- albo z wytycznych prawa europejskiego przedstawionych w części poświęconej prawu europejskiemu
- albo z założeń polityki energetycznej państwa do 2030 roku przedstawionej powyżej.
Doświadczenie autora w zakresie legislacji w Polsce nasuwa wniosek, iż z prowadzonych w stosunkowo mało transparentnym trybie - mimo odmiennych założeń - prac trudno jest wyciągać wnioski co do ostatecznego kształtu przepisów, jeśli nie podjęto jeszcze w danym momencie uchwał w parlamencie [4]. Jednocześnie w polskiej rzeczywistości prawnej od roku 2004 obserwować można dość często powtarzający się wzorzec w ewolucji prawa, który charakteryzuje się ignorowaniem regulacji i trendów europejskim w początkowej fazie, nagłym odkrywaniem potrzeby implementacji pewnych dyrektyw lub też stosowania bezpośrednio obowiązujących rozporządzeń i kończący się implementacją mechanizmów przewidzianych prawem europejskim w trybie pilnym. Wynikający z art. 288 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE obowiązek implementacji dyrektyw pozwala polegać na tym, że polski ustawodawca wdroży do polskiego prawa treść dyrektyw
źródłem informacji w zakresie regulacji , jedynym źródłem informacji w opisywanym tu zakresie, na którym można polegać, jest obowiązujące już prawo europejskie.. Dlatego też niniejsze opracowanie koncentruje się raczej na wytycznych prawa europejskiego i po części na ogólnych wskazaniach zawartych w założeniach polityki energetycznej i nie odnosi do mniej lub bardziej znanych projektów ustaw w tym zakresie.
[4] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.


Wersja [12429]

Czas edycji: 2010-08-24 20:54:33. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Poniżej zebrane zostały informacje o aktualnych trendach legislacyjnych mających szeroko pojęte znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Zbiór ten nie stanowi wyczerpującego zestawienia wszelkich istniejących i planowanych regulacji prawnych mogących mieć jakikolwiek wpływ na ciepłownictwo sieciowe. Jego celem jest przedstawienie __najistotniejszych__ tematów, które zdaniem autora opracowania powinny być w najbliższym czasie uwzględnione w strategii przedsiębiorstw ciepłowniczych. Innymi słowy, poniższe opracowanie dąży do odpowiedzi na pytanie, **jakie czynniki legislacyjne (konkretne regulacje prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób**. Ponadto autor stara się również przedstawić wnioski //de lege ferenda//, czyli odpowiedzieć na pytanie, **jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w regulacji energetyki**.
Opracowanie obejmuje w swej pierwszej części opis impulsów wynikających z prawa europejskiego. Następnie przedstawiono trendy polityki i legislacji krajowej. Na zakończenie celem jest znalezienie strategii - zarówno przy implementacji prawa europejskiego do regulacji krajowej jak i wobec mechanizmów obecnie i w przyszłości obowiązujących - dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, dzięki której będą one mogły osiągnąć możliwie korzystne wyniki ekonomiczne również w warunkach obowiązującego w przyszłości prawa. Dlatego też w ostatniej części przedstawione zostały propozycje działań legislacyjnych, o które branża powinna zabiegać, oraz zalecenia co do strategii przedsiębiorstw, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie oczekiwanych rozwiązań prawnych w celu poprawienia sytuacji ekonomicznej lub też zabezpieczenia przed ryzykami związanymi z nadchodzącymi zmianami.
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki w ostatnich latach wynikają z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i rynku gazu ziemnego, to wiele regulacji związanych z tymi sektorami energetyki dotyczy również ciepłownictwa - przynajmniej pośrednio. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.
- odnawialne źródła energii.
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku [3].
Doświadczenie autora w zakresie legislacji w Polsce nasuwa wniosek, iż z prowadzonych w stosunkowo mało transparentnym trybie - mimo odmiennych założeń - prac trudno jest wyciągać wnioski co do ostatecznego kształtu przepisów, jeśli nie podjęto jeszcze w danym momencie uchwał w parlamencie [4]. Jednocześnie w polskiej rzeczywistości prawnej od roku 2004 obserwować można dość często powtarzający się wzorzec w ewolucji prawa, który charakteryzuje się ignorowaniem regulacji i trendów europejskim w początkowej fazie, nagłym odkrywaniem potrzeby implementacji pewnych dyrektyw lub też stosowania bezpośrednio obowiązujących rozporządzeń i kończący się implementacją mechanizmów przewidzianych prawem europejskim w trybie pilnym. Wynikający z art. 288 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu UE obowiązek implementacji dyrektyw pozwala polegać na tym, że polski ustawodawca wdroży do polskiego prawa treść dyrektyw
źródłem informacji w zakresie regulacji , jedynym źródłem informacji w opisywanym tu zakresie, na którym można polegać, jest obowiązujące już prawo europejskie.. Dlatego też niniejsze opracowanie koncentruje się raczej na wytycznych prawa europejskiego i po części na ogólnych wskazaniach zawartych w założeniach polityki energetycznej i nie odnosi do mniej lub bardziej znanych projektów ustaw w tym zakresie.
[3] Więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki]].
[4] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.

Usunięte:
Poniżej zebrane zostały informacje o aktualnych trendach legislacyjnych mających szeroko pojęte znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Zbiór ten nie stanowi wyczerpującego zestawienia wszelkich istniejących i planowanych regulacji prawnych mogących mieć jakikolwiek wpływ na ciepłownictwo sieciowe. Jego celem jest przedstawienie __najistotniejszych__ tematów, które zdaniem autora opracowania powinny być w najbliższym czasie uwzględnione w strategii przedsiębiorstw ciepłowniczych. Innymi słowy poniższe opracowanie dąży do odpowiedzi na pytanie, **jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób**. Ponadto autor stara się również przedstawić wnioski //de lege ferenda//, czyli odpowiedzieć na pytanie, **jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w regulacji energetyki**.
Opracowanie obejmuje w swej pierwszej części opis impulsów wynikających z prawa europejskiego. Następnie przedstawiono trendy polityki i legislacji krajowej. Na zakończenie celem jest znalezienie strategii - zarówno przy implementacji prawa europejskiego do regulacji krajowej jak i wobec mechanizmów obecnie i w przyszłości obowiązujących - dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, dzięki której będą one mogły osiągnąć możliwie korzystne wyniki ekonomiczne również w warunkach obowiązującego w przyszłości prawa. Dlatego też w ostatniej części przedstawione zostały propozycje działań legislacyjnych, o które branża powinna zabiegać, oraz kierunków rozwoju samych przedsiębiorstw wykorzystujące nowe rozwiązania prawne lub też stanowiące skuteczną strategię obronną wobec ryzyk związanych z nadchodzącymi zmianami.
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji związanych z tymi sektorami energetyki dotyczy również ciepłownictwa - przynajmniej pośrednio. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.
- odnawialne źródła energii
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]].
Ponieważ prace legislacyjne są w naszym kraju stosunkowo mało transparentne i trudno jest przewidzieć ostateczny kształt regulacji podczas trwania tychże prac [3], jedynym źródłem informacji w opisywanym tu zakresie, na którym można polegać, jest obowiązujące już prawo europejskie. Dlatego też niniejsze opracowanie koncentruje się raczej na wytycznych prawa europejskiego i po części na ogólnych wskazaniach zawartych w założeniach polityki energetycznej i nie odnosi do mniej lub bardziej znanych projektów ustaw w tym zakresie.
[3] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.


Wersja [12428]

Czas edycji: 2010-08-24 11:29:03. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz). Stąd też obowiązujący zarówno obecnie jak i w przyszłości stan prawny ma decydujący wpływ nie tylko na procedury prawne w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, ale również bezpośrednio na jego sytuację biznesową, rentowność. Jednak nie tylko samo prawo energetyczne i wynikające z niego akty wykonawcze stanowią o warunkach działalności ciepłowniczej w Polsce. Szereg aktów prawnych nie związanych bezpośrednio z działalnością ciepłowniczą może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsiębiorstw ciepłowniczych już w niedalekiej przyszłości - w szczególności działania UE na pograniczu ochrony środowiska i energetyki mają coraz większy wpływ na wszystkie sektory energetyki, również na ciepłownictwo.
Poniżej zebrane zostały informacje o aktualnych trendach legislacyjnych mających szeroko pojęte znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Zbiór ten nie stanowi wyczerpującego zestawienia wszelkich istniejących i planowanych regulacji prawnych mogących mieć jakikolwiek wpływ na ciepłownictwo sieciowe. Jego celem jest przedstawienie __najistotniejszych__ tematów, które zdaniem autora opracowania powinny być w najbliższym czasie uwzględnione w strategii przedsiębiorstw ciepłowniczych. Innymi słowy poniższe opracowanie dąży do odpowiedzi na pytanie, **jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób**. Ponadto autor stara się również przedstawić wnioski //de lege ferenda//, czyli odpowiedzieć na pytanie, **jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w regulacji energetyki**.

Usunięte:
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz). Stąd też obowiązujący zarówno obecnie jak i w przyszłości stan prawny ma decydujący wpływ nie tylko na procedury prawne w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, ale również bezpośrednio na jego sytuację biznesową, rentowność. Jednak nie tylko samo prawo energetyczne i wynikające z niego akty wykonawcze stanowią o warunkach działalności ciepłowniczej w Polsce. Szereg aktów prawnych nie związanych bezpośrednio z działalnością ciepłowniczą może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsiębiorstw ciepłowniczych w już niedalekiej przyszłości - w szczególności działania UE na pograniczu ochrony środowiska i energetyki mają coraz większy wpływ na wszystkie sektory energetyki, również na ciepło sieciowe.
Mając powyższe na uwadze, poniżej zebrane zostały informacje o aktualnych trendach legislacyjnych mających szeroko pojęte znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Zbiór ten nie stanowi wyczerpującego zestawienia wszelkich istniejących i planowanych regulacji prawnych mogących mieć jakikolwiek wpływ na ciepłownictwo sieciowe. Jego celem jest raczej przedstawienie tematów, które zdaniem autora opracowania powinny być w najbliższym czasie uwzględnione w strategii przedsiębiorstw ciepłowniczych. Innymi słowy poniższe opracowanie dąży do odpowiedzi na pytanie, **jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób**. Ponadto autor stara się również przedstawić wnioski //de lege ferenda//, czyli odpowiedzieć na pytanie, **jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w prawie energetycznym**.


Wersja [12411]

Czas edycji: 2010-08-21 00:45:01. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
[3] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.

Usunięte:
[3] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.
[4] W tym kontekście należy wskazać chociażby na negatywne skutki nieprzemyślanego stosowania zasady TPA wobec ciepła sieciowego w niektórych polskich miastach w niedalekiej przeszłości.
[5] Por. s. 22 [[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityki energetycznej Polski do 2030 roku]].


Wersja [12408]

Czas edycji: 2010-08-21 00:41:49. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Szczegółowe wskazania zamieszczone zostały w [[CieplownictwoStrategiaWskazania odrębnym artykule]].

Usunięte:
((2)) Wskazany kształt regulacji
Z przedstawionych powyżej [[CieplownictwoWplywPrawaUE działań na szczeblu europejskim]] oraz założeń politycznych polskiego rządu konieczne są w pierwszej linii działania legislacyjne w zakresie efektywności energetycznej (budynków i nie tylko) oraz systemu wspierania i preferencji dla odnawialnych źródeł energii (OZE). Impulsy ze strony [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 polityki krajowej]] spowodują zmiany w zakresie samego prawa energetycznego, które prawdopodobnie będą skutkowały - poza trendami wynikającymi już z prawa europejskiego - naciskiem na podwyższenie bezpieczeństwa energetycznego oraz na rozwój rynków konkurencyjnych.
W dalszej perspektywie należy spodziewać się dalszego rozwoju prawa w zakresie wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja). Zmiany w handlu uprawnieniami do emisji CO2 pozostają co do zasady poza sferą wpływów polskiego ustawodawcy, ponieważ oczekiwany system aukcyjnego przydziału uprawnień zostanie uregulowany rozporządzeniem UE.
W interesie branży i przedsiębiorstw ciepłowniczych jest, aby nieuniknione zmiany w prawie polskim uwzględniły następujące założenia:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe"" ""[4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora);
- modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach; jeśli inwestycje w przedsiębiorstwie ciepłowniczym (konieczne np. ze względu na wymogi poprawy efektywności lub gwarancji bezpieczeństwa dostaw) będą skutkować wyłącznie utrudnieniem uzyskania parametrów jakiegokolwiek benchmarku, to inwestycje nie będą opłacalne i dekapitalizacja majątku będzie nadal postępować;
- wsparcie dla kogeneracji powinno przybrać kształt zgodny z założeniami UE i przynosić przedsiębiorstwom wymierne korzyści nie konsumowane wzajemnie przez reguły tworzenia taryf dla energii elektrycznej i ciepła; ponadto ciepło sieciowe nie może być w tym zakresie dyskryminowane wobec innych źródeł ogrzewania pomieszczeń w dużej mierze mniej efektywnych przez koszty handlu CO2 (!);
- wskazany w "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityce energetycznej]]" mechanizm podwyższania bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię przez **precyzyjną regulację zwrotu z kapitału w zakresie inwestycji sieciowych powinien stanowić centralny postulat przedsiębiorstw ciepłowniczych** wobec przyszłej regulacji ciepłownictwa; zapewnienie zwrotu z kapitału na godziwym poziomie uatrakcyjni sektor ciepłowniczy dla inwestorów i pozwoli na osiągnięcie celu - bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło;
- w wypadku zachowania jakichkolwiek administracyjnych mechanizmów regulacyjnych konieczne jest skorygowanie istniejących dotychczas deficytów procedur w postępowaniu przed regulatorem; podstawowym celem zmian powinny być w tym zakresie skrócenie postępowania administracyjnego, wyeliminowanie uznaniowości decyzji, oparcie działań regulatora o jednoznaczne reguły oraz zapewnienie ochrony prawnej podmiotom, których dotyczą decyzje regulatora;
- regulacja w zakresie efektywności energetycznej musi umożliwić również przedsiębiorstwom ciepłowniczych udział w rynku usług energetycznych oraz partycypowanie w udogodnieniach wynikających z oszczędzania energii; należy doprowadzić do stanu, w którym promowane będą projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów; przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie a promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium stopnia wspierania projektów powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach czynnikiem podwyższającym średnią cenę energii; w wypadku obciążenia przedsiębiorstwa ciepłowniczego kosztami ciepła wytwarzanego ze źródeł odnawialnych nie można dopuścić do sytuacji, w której obciążone takim kosztem ciepło sieciowe będzie musiało bez rekompensaty tego obciążenia konkurować z innymi źródłami ciepła - np. z gazem - nie obciążonymi takim kosztem; przy kształtowaniu systemu wsparcia OZE konieczne jest stworzenie rozwiązań takich, aby wszystkie źródła ciepła były obciążone kosztami OZE proporcjonalnie do ich udziału w rynku;
- wpłynięcie na kształt systemu handlu CO2 na szczeblu krajowym nie ma większego sensu, ponieważ akty prawne powstają w tym zakresie na szczeblu europejskim. W chwili obecnej jest przygotowywane przede wszystkim rozporządzenie regulujące zasady przydzielania uprawnień do emisji (głównie w drodze aukcji), które to będzie musiało być jedynie stosowane przez polską administrację państwową.
((2)) Zalecenia dla przedsiębiorstw ciepłowniczych
Niektóre z przedstawionych powyżej tendencji w prawie mogą być dla branży korzystne - przykładowo wsparcie dla kogeneracji czy też precyzyjne określenie reguł ustalania zwrotu z kapitału lub poprawa ochrony prawnej przed decyzjami administracyjnymi regulatora. Jednak większość zmian oczekujących przedsiębiorstwa ciepłownicze wiąże się z szeregiem ryzyk. Najważniejsze z nich to:
- dodatkowe koszty, które obciążą działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych;
- ograniczenie zbytu ciepła na obecnym poziomie,
- niekorzystny wpływ na marżę ze sprzedaży ciepła sieciowego,
- zmiana otoczenia rynkowego działalności ciepłowniczej.
Wobec tych zagrożeń - wynikających z wymienionych poniżej szczegółowo okoliczności - przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny wypracować strategię pozwalającą na zredukowanie ryzyk i - co więcej - wykorzystanie szans wynikających ze zmienionego otoczenia działalności. Poniżej przedstawione zostały możliwe działania w tym zakresie.
((3)) Urynkowienie ciepła
Całkowita zmiana modelu regulacji działalności ciepłowniczej, a w szczególności cen ciepła, na model rynkowy jest raczej mało prawdopodobna. Jednak stopniowe wprowadzenie mechanizmów rynkowych to scenariusz prawdopodobny, tym bardziej, że został on wyraźnie wspomniany w politycznych założeniach rządu [5].
((3)) Ceny referencyjne, benchmarking
((3)) Efektywność energetyczna
((3)) Odnawialne źródła energii

Wobec działań wspierania OZE należy zdaniem autora podjąć następujące kroki:
1) zidentyfikować w oparciu o dyrektywę 2009/28/WE oraz o przygotowywane krajowe akty prawne potencjalny **bezpośredni** wpływ na przedsiębiorstwa ciepłownicze;
2) przygotować warianty działań dostosowujących portfel usług przedsiębiorstwa oraz jego procesy technologiczne do wymogów prawnych i biznesowych nowego stanu prawnego;
3) wraz z wejściem w życie regulacji dotykających ciepło sieciowe wprowadzić zmiany w zakresie oferowanych produktów czy usług oraz dostosować procesy technologiczne do nowych wymogów zgodnie z wypracowanymi wcześniej wariantami;
((3)) Uprawnienia do emisji
((3)) Uwagi ogólne
Ogólnie wobec alternatywnych rozwiązań w dyrektywach warto rozwinąć alternatywne scenariusze.


Wersja [12407]

Czas edycji: 2010-08-21 00:26:57. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Całkowita zmiana modelu regulacji działalności ciepłowniczej, a w szczególności cen ciepła, na model rynkowy jest raczej mało prawdopodobna. Jednak stopniowe wprowadzenie mechanizmów rynkowych to scenariusz prawdopodobny, tym bardziej, że został on wyraźnie wspomniany w politycznych założeniach rządu [5].

Usunięte:
Całkowita zmiana modelu regulacji działalności ciepłowniczej, a w szczególności cen ciepła, na model rynkowy jest raczej mało prawdopodobna. Jednak stopniowe wprowadzenie mechanizmów rynkowych to scenariusz prawdopodobny, tym bardziej, że został on wyraźnie wspomniany w "polityce energetycznej" [5]


Wersja [12406]

Czas edycji: 2010-08-21 00:07:21. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Całkowita zmiana modelu regulacji działalności ciepłowniczej, a w szczególności cen ciepła, na model rynkowy jest raczej mało prawdopodobna. Jednak stopniowe wprowadzenie mechanizmów rynkowych to scenariusz prawdopodobny, tym bardziej, że został on wyraźnie wspomniany w "polityce energetycznej" [5]
[5] Por. s. 22 [[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityki energetycznej Polski do 2030 roku]].


Wersja [12405]

Czas edycji: 2010-08-20 23:20:52. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach czynnikiem podwyższającym średnią cenę energii; w wypadku obciążenia przedsiębiorstwa ciepłowniczego kosztami ciepła wytwarzanego ze źródeł odnawialnych nie można dopuścić do sytuacji, w której obciążone takim kosztem ciepło sieciowe będzie musiało bez rekompensaty tego obciążenia konkurować z innymi źródłami ciepła - np. z gazem - nie obciążonymi takim kosztem; przy kształtowaniu systemu wsparcia OZE konieczne jest stworzenie rozwiązań takich, aby wszystkie źródła ciepła były obciążone kosztami OZE proporcjonalnie do ich udziału w rynku;
- wpłynięcie na kształt systemu handlu CO2 na szczeblu krajowym nie ma większego sensu, ponieważ akty prawne powstają w tym zakresie na szczeblu europejskim. W chwili obecnej jest przygotowywane przede wszystkim rozporządzenie regulujące zasady przydzielania uprawnień do emisji (głównie w drodze aukcji), które to będzie musiało być jedynie stosowane przez polską administrację państwową.
((3)) Efektywność energetyczna
((3)) Odnawialne źródła energii
1) zidentyfikować w oparciu o dyrektywę 2009/28/WE oraz o przygotowywane krajowe akty prawne potencjalny **bezpośredni** wpływ na przedsiębiorstwa ciepłownicze;
2) przygotować warianty działań dostosowujących portfel usług przedsiębiorstwa oraz jego procesy technologiczne do wymogów prawnych i biznesowych nowego stanu prawnego;
3) wraz z wejściem w życie regulacji dotykających ciepło sieciowe wprowadzić zmiany w zakresie oferowanych produktów czy usług oraz dostosować procesy technologiczne do nowych wymogów zgodnie z wypracowanymi wcześniej wariantami;
((3)) Uprawnienia do emisji
((3)) Uwagi ogólne

Usunięte:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach czynnikiem podwyższającym średnią cenę energii; w wypadku obciążenia przedsiębiorstwa ciepłowniczego kosztami ciepła wytwarzanego ze źródeł odnawialnych nie można dopuścić do sytuacji, w której obciążone takim kosztem ciepło sieciowe będzie musiało bez rekompensaty tego obciążenia konkurować z innymi źródłami ciepła - np. z gazem - nie obciążonymi takim kosztem; przy kształtowaniu systemu wsparcia OZE konieczne jest stworzenie rozwiązań takich, aby wszystkie źródła ciepła były obciążone kosztami OZE proporcjonalnie do ich udziału w rynku.
((3))
1) zidentyfikować w oparciu o dyrektywę 2009/28/WE oraz o przygotowywane krajowe akty prawne potencjalny **bezpośredni** wpływ na przedsiębiorstwa ciepłownicze;
2) przygotować warianty działań dostosowujących portfel usług przedsiębiorstwa oraz jego procesy technologiczne do wymogów prawnych i biznesowych nowego stanu prawnego;
3) wraz z wejściem w życie regulacji dotykających ciepło sieciowe wprowadzić zmiany w zakresie oferowanych produktów czy usług oraz dostosować procesy technologiczne do nowych wymogów zgodnie z wypracowanymi wcześniej wariantami;
Wpłynięcie na kształt systemu handlu CO2 na szczeblu krajowym nie ma większego sensu, ponieważ akty prawne powstają w tym zakresie na szczeblu europejskim. W chwili obecnej jest przygotowywane przede wszystkim rozporządzenie regulujące zasady przydzielania uprawnień do emisji (głównie w drodze aukcji), które to będzie musiało być jedynie stosowane przez polską administrację państwową.


Wersja [12404]

Czas edycji: 2010-08-20 22:52:25. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Niektóre z przedstawionych powyżej tendencji w prawie mogą być dla branży korzystne - przykładowo wsparcie dla kogeneracji czy też precyzyjne określenie reguł ustalania zwrotu z kapitału lub poprawa ochrony prawnej przed decyzjami administracyjnymi regulatora. Jednak większość zmian oczekujących przedsiębiorstwa ciepłownicze wiąże się z szeregiem ryzyk. Najważniejsze z nich to:
- dodatkowe koszty, które obciążą działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych;
- ograniczenie zbytu ciepła na obecnym poziomie,
- niekorzystny wpływ na marżę ze sprzedaży ciepła sieciowego,
- zmiana otoczenia rynkowego działalności ciepłowniczej.
Wobec tych zagrożeń - wynikających z wymienionych poniżej szczegółowo okoliczności - przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny wypracować strategię pozwalającą na zredukowanie ryzyk i - co więcej - wykorzystanie szans wynikających ze zmienionego otoczenia działalności. Poniżej przedstawione zostały możliwe działania w tym zakresie.
((3)) Urynkowienie ciepła

((3))
Wobec działań wspierania OZE należy zdaniem autora podjąć następujące kroki:

Usunięte:
Niektóre z przedstawionych powyżej tendencji w prawie mogą być dla branży korzystne - przykładowo wsparcie dla kogeneracji czy też precyzyjne określenie
Wobec działań wspierania OZE należy zdaniem autora podjąć następujące kroki:


Wersja [12403]

Czas edycji: 2010-08-20 21:57:12. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- w wypadku zachowania jakichkolwiek administracyjnych mechanizmów regulacyjnych konieczne jest skorygowanie istniejących dotychczas deficytów procedur w postępowaniu przed regulatorem; podstawowym celem zmian powinny być w tym zakresie skrócenie postępowania administracyjnego, wyeliminowanie uznaniowości decyzji, oparcie działań regulatora o jednoznaczne reguły oraz zapewnienie ochrony prawnej podmiotom, których dotyczą decyzje regulatora;

Usunięte:
- w wypadku zachowania jakichkolwiek administracyjnych mechanizmów regulacyjnych konieczne jest skorygowanie istniejących dotychczas deficytów procedur w postępowaniu przed regulatorem; podstawowym celem zmian proceduralnych w prawie energetycznym powinny być skrócenie postępowania administracyjnego, wyeliminowanie uznaniowości decyzji regulatora, oparcie ich o jasne przepisy prawa oraz zapewnienie ochrony prawnej podmiotów, których dotyczą decyzje regulatora


Wersja [12402]

Czas edycji: 2010-08-20 21:49:57. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wskazany w "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityce energetycznej]]" mechanizm podwyższania bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię przez **precyzyjną regulację zwrotu z kapitału w zakresie inwestycji sieciowych powinien stanowić centralny postulat przedsiębiorstw ciepłowniczych** wobec przyszłej regulacji ciepłownictwa; zapewnienie zwrotu z kapitału na godziwym poziomie uatrakcyjni sektor ciepłowniczy dla inwestorów i pozwoli na osiągnięcie celu - bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło;
- w wypadku zachowania jakichkolwiek administracyjnych mechanizmów regulacyjnych konieczne jest skorygowanie istniejących dotychczas deficytów procedur w postępowaniu przed regulatorem; podstawowym celem zmian proceduralnych w prawie energetycznym powinny być skrócenie postępowania administracyjnego, wyeliminowanie uznaniowości decyzji regulatora, oparcie ich o jasne przepisy prawa oraz zapewnienie ochrony prawnej podmiotów, których dotyczą decyzje regulatora
Niektóre z przedstawionych powyżej tendencji w prawie mogą być dla branży korzystne - przykładowo wsparcie dla kogeneracji czy też precyzyjne określenie
((3)) Ceny referencyjne, benchmarking

Usunięte:
- wskazany w "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityce energetycznej]]" mechanizm podwyższania bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię przez **precyzyjną regulację zwrotu z kapitału w zakresie inwestycji sieciowych powinien stanowić centralny postulat przedsiębiorstw ciepłowniczych** wobec przyszłej regulacji ciepłownictwa; zapewnienie zwrotu z kapitału na godziwym poziomie uatrakcyjni sektor ciepłowniczy dla inwestorów i pozwoli na osiągnięcie celu bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło;


Wersja [12401]

Czas edycji: 2010-08-20 20:42:25. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach czynnikiem podwyższającym średnią cenę energii; w wypadku obciążenia przedsiębiorstwa ciepłowniczego kosztami ciepła wytwarzanego ze źródeł odnawialnych nie można dopuścić do sytuacji, w której obciążone takim kosztem ciepło sieciowe będzie musiało bez rekompensaty tego obciążenia konkurować z innymi źródłami ciepła - np. z gazem - nie obciążonymi takim kosztem; przy kształtowaniu systemu wsparcia OZE konieczne jest stworzenie rozwiązań takich, aby wszystkie źródła ciepła były obciążone kosztami OZE proporcjonalnie do ich udziału w rynku.

Usunięte:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach jeszcze czynnikiem podwyższającym średnią cenę
energii powinien być finansowany nie tylko przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, ale również przez sektor gazowniczy w stopniu odpowiednim do udziału w rynku).


Wersja [12400]

Czas edycji: 2010-08-20 19:58:05. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej; oczywistym jest, że kontyngenty zielonej energii będą w najbliższych latach jeszcze czynnikiem podwyższającym średnią cenę
energii powinien być finansowany nie tylko przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, ale również przez sektor gazowniczy w stopniu odpowiednim do udziału w rynku).

Usunięte:
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej (np. obowiązek finansowania kontyngentów zielonej energii powinien być finansowany nie tylko przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, ale również przez sektor gazowniczy w stopniu odpowiednim do udziału w rynku).


Wersja [12399]

Czas edycji: 2010-08-20 16:36:08. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe"" ""[4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora);
- modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach; jeśli inwestycje w przedsiębiorstwie ciepłowniczym (konieczne np. ze względu na wymogi poprawy efektywności lub gwarancji bezpieczeństwa dostaw) będą skutkować wyłącznie utrudnieniem uzyskania parametrów jakiegokolwiek benchmarku, to inwestycje nie będą opłacalne i dekapitalizacja majątku będzie nadal postępować;
- wsparcie dla kogeneracji powinno przybrać kształt zgodny z założeniami UE i przynosić przedsiębiorstwom wymierne korzyści nie konsumowane wzajemnie przez reguły tworzenia taryf dla energii elektrycznej i ciepła; ponadto ciepło sieciowe nie może być w tym zakresie dyskryminowane wobec innych źródeł ogrzewania pomieszczeń w dużej mierze mniej efektywnych przez koszty handlu CO2 (!);
- wskazany w "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityce energetycznej]]" mechanizm podwyższania bezpieczeństwa zaopatrzenia w energię przez **precyzyjną regulację zwrotu z kapitału w zakresie inwestycji sieciowych powinien stanowić centralny postulat przedsiębiorstw ciepłowniczych** wobec przyszłej regulacji ciepłownictwa; zapewnienie zwrotu z kapitału na godziwym poziomie uatrakcyjni sektor ciepłowniczy dla inwestorów i pozwoli na osiągnięcie celu bezpieczeństwa zaopatrzenia w ciepło;
- regulacja w zakresie efektywności energetycznej musi umożliwić również przedsiębiorstwom ciepłowniczych udział w rynku usług energetycznych oraz partycypowanie w udogodnieniach wynikających z oszczędzania energii; należy doprowadzić do stanu, w którym promowane będą projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów; przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie a promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium stopnia wspierania projektów powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;
- wsparcie dla OZE musi być realizowane według kryteriów transparentnych i nie dyskryminujących ciepła sieciowego wobec innych nośników energii cieplnej (np. obowiązek finansowania kontyngentów zielonej energii powinien być finansowany nie tylko przez przedsiębiorstwo ciepłownicze, ale również przez sektor gazowniczy w stopniu odpowiednim do udziału w rynku).

Usunięte:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe"" ""[4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora); modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach;
- wsparcie dla kogeneracji powinno przybrać kształt zgodny z założeniami UE i przynosić przedsiębiorstwom wymierne korzyści nie konsumowane wzajemnie przez reguły tworzenia taryf dla energii elektrycznej i ciepła;
-
- , jakie miały przykładowo miejsce w przeszłości


Wersja [12397]

Czas edycji: 2010-08-20 16:11:08. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe"" ""[4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora); modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach;

Usunięte:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe [4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora); modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach;


Wersja [12396]

Czas edycji: 2010-08-20 16:10:24. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Z przedstawionych powyżej [[CieplownictwoWplywPrawaUE działań na szczeblu europejskim]] oraz założeń politycznych polskiego rządu konieczne są w pierwszej linii działania legislacyjne w zakresie efektywności energetycznej (budynków i nie tylko) oraz systemu wspierania i preferencji dla odnawialnych źródeł energii (OZE). Impulsy ze strony [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 polityki krajowej]] spowodują zmiany w zakresie samego prawa energetycznego, które prawdopodobnie będą skutkowały - poza trendami wynikającymi już z prawa europejskiego - naciskiem na podwyższenie bezpieczeństwa energetycznego oraz na rozwój rynków konkurencyjnych.
W dalszej perspektywie należy spodziewać się dalszego rozwoju prawa w zakresie wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja). Zmiany w handlu uprawnieniami do emisji CO2 pozostają co do zasady poza sferą wpływów polskiego ustawodawcy, ponieważ oczekiwany system aukcyjnego przydziału uprawnień zostanie uregulowany rozporządzeniem UE.
W interesie branży i przedsiębiorstw ciepłowniczych jest, aby nieuniknione zmiany w prawie polskim uwzględniły następujące założenia:
- wdrożenie mechanizmów rynkowych musi odbyć się w sposób, który nie spowoduje radykalnych zaburzeń zaopatrzenia w ciepło sieciowe [4]; urynkowienie ciepła powinno nastąpić w trybie, który umożliwi przygotowanie się przedsiębiorstw na czysto cywilnoprawne procedury współpracy z klientem; przedsiębiorstwa i ich kontrahenci powinny mieć do dyspozycji przede wszystkim albo uregulowane prawnie mechanizmy kształtowania treści umów masowych (por. np. model niemiecki) lub też pełną jasność co możliwości stosowania sprawdzonych mechanizmów prawa cywilnego (model preferowany przez autora); modele benchmarkingowe i temu podobne są tylko połowicznie modelami rynkowymi i stanowią raczej nowoczesną formę regulacji bodźcowej bezwzględnie wymuszającej na przedsiębiorstwach redukcję kosztów niezależnie od (obserwowanej w branży) dekapitalizacji majątku; zastosowanie takich modeli byłoby nieodpowiedzialne, jeśli nie zostanie uwzględniona a) specyfika lokalnych rynków ciepła oraz b) konieczność inwestowania w przedsiębiorstwach;
- wsparcie dla kogeneracji powinno przybrać kształt zgodny z założeniami UE i przynosić przedsiębiorstwom wymierne korzyści nie konsumowane wzajemnie przez reguły tworzenia taryf dla energii elektrycznej i ciepła;
-
- , jakie miały przykładowo miejsce w przeszłości
[4] W tym kontekście należy wskazać chociażby na negatywne skutki nieprzemyślanego stosowania zasady TPA wobec ciepła sieciowego w niektórych polskich miastach w niedalekiej przeszłości.

Usunięte:
Z przedstawionych powyżej działań na szczeblu europejskim oraz założeń politycznych polskiego rządu konieczne są w pierwszej linii działania legislacyjne w zakresie efektywności energetycznej (budynków i nie tylko) oraz systemu wspierania i preferencji dla odnawialnych źródeł energii (OZE). W dalszej perspektywie należy spodziewać się dalszego rozwoju prawa w zakresie wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja). Zmiany w handlu uprawnieniami do emisji CO2 pozostają co do zasady poza sferą wpływów polskiego ustawodawcy, ponieważ oczekiwany system aukcyjnego przydziału uprawnień zostanie uregulowany rozporządzeniem UE.


Wersja [12395]

Czas edycji: 2010-08-20 15:34:39. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Z przedstawionych powyżej działań na szczeblu europejskim oraz założeń politycznych polskiego rządu konieczne są w pierwszej linii działania legislacyjne w zakresie efektywności energetycznej (budynków i nie tylko) oraz systemu wspierania i preferencji dla odnawialnych źródeł energii (OZE). W dalszej perspektywie należy spodziewać się dalszego rozwoju prawa w zakresie wsparcia dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu (kogeneracja). Zmiany w handlu uprawnieniami do emisji CO2 pozostają co do zasady poza sferą wpływów polskiego ustawodawcy, ponieważ oczekiwany system aukcyjnego przydziału uprawnień zostanie uregulowany rozporządzeniem UE.


Wersja [12393]

Czas edycji: 2010-08-20 15:06:27. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Więcej na ten temat w artykule o [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 zmianach w regulacji ciepłownictwa przygotowywanych w 2010 roku]].

Usunięte:
Więcej na ten temat w artykule o [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 zmianach w regulacji ciepłownictwa przygotowywanych w 2010 roku]].


Wersja [12392]

Czas edycji: 2010-08-20 14:44:00. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
((2)) Wskazany kształt regulacji
((2)) Zalecenia dla przedsiębiorstw ciepłowniczych


Wersja [12391]

Czas edycji: 2010-08-20 14:42:44. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Jak już wspomniano na wstępie, wnioski i propozycje działań wobec ewolucji prawa w ciepłownictwie przedstawione mają być dwutorowo. Z jednej strony celem jest zaprezentowanie wniosków //de lege ferenda//, czyli postulatów wobec ustawodawcy w zakresie, w którym może on mieć jeszcze wpływ na ostateczny kształt regulacji. Obok wskazówek co do pożądanego kształtu przepisów (głównie implementujących prawo europejskie) wskazania obejmują również możliwe strategie w samych przedsiębiorstwach wobec - obowiązującej lub oczekiwanej w niedalekiej przyszłości - regulacji.


Wersja [12390]

Czas edycji: 2010-08-20 14:25:59. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na **efektywności energetycznej**, która to jest jednym z głównych celów UE [2]. Działania na tym polu dotyczą między innymi (wybór tematów istotnych dla ciepłownictwa):
Wszystkie istotniejsze projekty legislacyjne wynikają aktualnie
- albo z wytycznych prawa europejskiego przedstawionych w części poświęconej prawu europejskiemu
- albo z założeń polityki energetycznej państwa do 2030 roku przedstawionej powyżej.
Ponieważ prace legislacyjne są w naszym kraju stosunkowo mało transparentne i trudno jest przewidzieć ostateczny kształt regulacji podczas trwania tychże prac [3], jedynym źródłem informacji w opisywanym tu zakresie, na którym można polegać, jest obowiązujące już prawo europejskie. Dlatego też niniejsze opracowanie koncentruje się raczej na wytycznych prawa europejskiego i po części na ogólnych wskazaniach zawartych w założeniach polityki energetycznej i nie odnosi do mniej lub bardziej znanych projektów ustaw w tym zakresie.
Wpłynięcie na kształt systemu handlu CO2 na szczeblu krajowym nie ma większego sensu, ponieważ akty prawne powstają w tym zakresie na szczeblu europejskim. W chwili obecnej jest przygotowywane przede wszystkim rozporządzenie regulujące zasady przydzielania uprawnień do emisji (głównie w drodze aukcji), które to będzie musiało być jedynie stosowane przez polską administrację państwową.
Ogólnie wobec alternatywnych rozwiązań w dyrektywach warto rozwinąć alternatywne scenariusze.
[2] Na łamach [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia]] podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim).
[3] Dość dobrym przykładem dla tego stanu rzeczy jest ustawa o efektywności energetycznej, co do której już od lata przedstawiane są liczne projekty - dotychczas bez rezultatu. Termin wykonania dyrektywy (czyli wydania przepisów krajowych dokonujących transpozycji dyrektywy) minął już 17 maja 2008 roku, jak dotychczas bez rezultatu w Polsce.

Usunięte:
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na **efektywności energetycznej**, która to jest jednym z głównych celów UE (1). Działania na tym polu dotyczą między innymi (wybór tematów istotnych dla ciepłownictwa):
(1) Na łamach [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia]] podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim).


Wersja [12389]

Czas edycji: 2010-08-20 14:02:35. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Opracowanie obejmuje w swej pierwszej części opis impulsów wynikających z prawa europejskiego. Następnie przedstawiono trendy polityki i legislacji krajowej. Na zakończenie celem jest znalezienie strategii - zarówno przy implementacji prawa europejskiego do regulacji krajowej jak i wobec mechanizmów obecnie i w przyszłości obowiązujących - dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, dzięki której będą one mogły osiągnąć możliwie korzystne wyniki ekonomiczne również w warunkach obowiązującego w przyszłości prawa. Dlatego też w ostatniej części przedstawione zostały propozycje działań legislacyjnych, o które branża powinna zabiegać, oraz kierunków rozwoju samych przedsiębiorstw wykorzystujące nowe rozwiązania prawne lub też stanowiące skuteczną strategię obronną wobec ryzyk związanych z nadchodzącymi zmianami.


Wersja [12388]

Czas edycji: 2010-08-20 13:43:23. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Prof. Dr. iur. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]]
[[http://www.fh-schmalkalden.de/ FH Schmalkalden]]//

Usunięte:
Prof. Dr. iur. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], [[http://www.fh-schmalkalden.de/ FH Schmalkalden]]//


Wersja [12387]

Czas edycji: 2010-08-20 13:43:03. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
//stan prawny i faktyczny: sierpień 2010 r.
Prof. Dr. iur. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], [[http://www.fh-schmalkalden.de/ FH Schmalkalden]]//
((1)) Przedmiot opracowania

Usunięte:
//stan prawny i faktyczny: sierpień 2010 r.//
((1)) Przedmiot artykułu


Wersja [12386]

Czas edycji: 2010-08-20 13:40:23. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz). Stąd też obowiązujący zarówno obecnie jak i w przyszłości stan prawny ma decydujący wpływ nie tylko na procedury prawne w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, ale również bezpośrednio na jego sytuację biznesową, rentowność. Jednak nie tylko samo prawo energetyczne i wynikające z niego akty wykonawcze stanowią o warunkach działalności ciepłowniczej w Polsce. Szereg aktów prawnych nie związanych bezpośrednio z działalnością ciepłowniczą może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsiębiorstw ciepłowniczych w już niedalekiej przyszłości - w szczególności działania UE na pograniczu ochrony środowiska i energetyki mają coraz większy wpływ na wszystkie sektory energetyki, również na ciepło sieciowe.
Mając powyższe na uwadze, poniżej zebrane zostały informacje o aktualnych trendach legislacyjnych mających szeroko pojęte znaczenie dla przedsiębiorstw ciepłowniczych. Zbiór ten nie stanowi wyczerpującego zestawienia wszelkich istniejących i planowanych regulacji prawnych mogących mieć jakikolwiek wpływ na ciepłownictwo sieciowe. Jego celem jest raczej przedstawienie tematów, które zdaniem autora opracowania powinny być w najbliższym czasie uwzględnione w strategii przedsiębiorstw ciepłowniczych. Innymi słowy poniższe opracowanie dąży do odpowiedzi na pytanie, **jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób**. Ponadto autor stara się również przedstawić wnioski //de lege ferenda//, czyli odpowiedzieć na pytanie, **jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w prawie energetycznym**.

Usunięte:
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz). Stąd też obowiązujący zarówno obecnie jak i w przyszłości stan prawny ma decydujący wpływ nie tylko na procedury prawne w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, ale również bezpośrednio na jego sytuację biznesową, rentowność. I nie chodzi tu jedynie o akty prawne bezpośrednio regulujące działalność branży energetycznej, takie jak prawo energetyczne i wynikające z niego akty wykonawcze. Szereg aktów prawnych nie związanych bezpośrednio z działalnością ciepłowniczą może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsiębiorstw ciepłowniczych w już niedalekiej przyszłości -
W niniejszym opracowaniu zebrane zostały informacje o aktualnych trendach
a) jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w prawie energetycznym?
b) jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób?


Wersja [12379]

Czas edycji: 2010-08-20 12:05:22. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
//stan prawny i faktyczny: sierpień 2010 r.//
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz). Stąd też obowiązujący zarówno obecnie jak i w przyszłości stan prawny ma decydujący wpływ nie tylko na procedury prawne w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, ale również bezpośrednio na jego sytuację biznesową, rentowność. I nie chodzi tu jedynie o akty prawne bezpośrednio regulujące działalność branży energetycznej, takie jak prawo energetyczne i wynikające z niego akty wykonawcze. Szereg aktów prawnych nie związanych bezpośrednio z działalnością ciepłowniczą może zadecydować o powodzeniu lub niepowodzeniu przedsiębiorstw ciepłowniczych w już niedalekiej przyszłości -

Usunięte:
//sytuacja w sierpniu 2010 roku//
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz).


Wersja [12376]

Czas edycji: 2010-08-20 11:20:34. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
((1)) Przedmiot artykułu
Działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych jest w Polsce - znacznie bardziej, niż w krajach Europy Zachodniej [1] - uzależniona od regulacji prawnej. Wynika to z faktu, iż wszelka działalność związana z ciepłem sieciowym podlega ustawie [[http://www.polskieustawy.com/act_index.php?act=PrEnerg prawo energetyczne]] w takim samym stopniu, jak każdy inny sektor energetyki (w szczególności energia elektryczna i gaz).
W niniejszym opracowaniu zebrane zostały informacje o aktualnych trendach
a) jakie czynniki istotne dla działalności przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny zostać uwzględnione w prawie energetycznym?
b) jakie czynniki legislacyjne (konkretne rozwiązania prawne) mogą mieć wpływ na działalność przedsiębiorstw ciepłowniczych i w jaki sposób?
[1] W zakresie szerszego porównania sytuacji prawnej ciepłownictwa w Polsce i w Niemczech por. [[LisiewiczPUG2007 Lisiewicz, PUG 7/2007]].


Wersja [12373]

Czas edycji: 2010-08-17 20:47:14. Autor: WojciechLisiewicz

Brak różnic

Wersja [12372]

Czas edycji: 2010-08-17 20:46:41. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]].

Usunięte:
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki


Wersja [12365]

Czas edycji: 2010-08-17 11:54:40. Autor: WojciechLisiewicz

Usunięte:
(2) Por. [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/cogeneration/cogeneration_en.htm portal KE - dział Energia]] (informacje w jęz. angielskim).
(3) Por. 6 motyw [[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF dyr. 2009/28/WE]].
(4) Brak efektywnej implementacji nie tylko treści ale i celu dyrektywy stanowi naruszenie Traktatów o ustanowieniu Unii Europejskiej i ich konsekwencją jest możliwość wytoczenia przeciwko Polsce postępowania o naruszeniu Traktatów na mocy art. 258 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu UE.


Wersja [12363]

Czas edycji: 2010-08-17 11:52:34. Autor: WojciechLisiewicz

Brak różnic

Wersja [12362]

Czas edycji: 2010-08-17 11:52:26. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
((2)) [[CieplownictwoWplywPrawaUE Poszczególne akty prawne i zakresy działań]]

Usunięte:
((2)) Poszczególne akty prawne i zakresy działań
((3)) Działania ogólne w zakresie efektywności energetycznej
Dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF). //Por. też opracowanie w SWL.//
((3)) Efektywność energetyczna budynków
>>Dyr. 2010/31/UE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013:0035:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF). Poprzednia regulacja: dyrektywa 2002/91/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:02:32002L0091:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF).>>
W tym zakresie należy zdaniem autora zastosować strategię dwutorową.
Po pierwsze, wobec nieuniknionej legislacji (której ramy wytyczyły już obowiązujące dyrektywy) konieczna jest weryfikacja modelu biznesowego przedsiębiorstw w taki sposób, aby działania skierowane na podwyższanie efektywności energetycznej z jednej strony nie oddziaływały negatywnie na wynik przedsiębiorstwa (np. przez obniżenie obrotu czy marży) a z drugiej strony w celu wykorzystania na cele przedsiębiorstwa ciepłowniczego rodzącego się rynku efektywności.
Po drugie - co z punktu widzenia nauki prawa można określić jako uwagę //de lege ferenda// - należy możliwie skutecznie wpłynąć na legislację implementującą dyrektywy w taki sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której działania wskazane powyżej zostałyby uniemożliwione lub utrudnione.

//Jak kształtować legislację w zakresie efektywności energetycznej?//
Wskazane są następujące rozwiązania:
- należy doprowadzić do tego, aby promowane były projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów;
- przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie;
- promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium różnego stopnia, w jakim projekty byłyby honorowane, powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;
((3)) Kogeneracja
Zdaniem KE pozytywny efekt efektywnościowy wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest w Europie zbyt słabo dostrzegany (2) i powinien być promowany. W tym celu została uchwalona dyrektywa 2004/8/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:03:32004L0008:PL:PDF szczegółowe dane i tekst w języku polskim]] - PDF).
Promocja wytwarzania prądu i ciepła w skojarzeniu jest wprawdzie jeszcze nie do końca zaimplementowana w sposób konsekwentny i spójny. I tak w Niemczech branża ciepłownicza uskarża się na nierówne obciążenie fiskalne kogeneracji wynikające z konieczności zakupu certyfikatów CO2 przez dostawców ciepła z elektrociepłowni, podczas gdy ogrzewanie mieszkań innymi nośnikami (co do zasady mniej efektywnego energetycznie!) nie jest dotknięte kosztem certyfikatów CO2. Problem ten w Polsce nie jest dostrzegany, jednak co do zasady powinien być podnoszony na forum przedsiębiorstw ciepłowniczych, w szczególności wytwórców. W Polsce od dłuższego czasu podnoszony jest - i dopiero niedawno zniwelowany - zarzut kanibalizmu efektów kogeneracji u wytwórcy przez kosztowe powiązanie taryf dla energii elektrycznej z jednej i ciepła z drugiej strony. Wpływy ze sprzedaży ciepła w stosowanym w Polsce modelu regulacji negatywnie wpływają na taryfę dla energii elektrycznej (lub na odwrót), przez co nie może być mowy o pozytywnym efekcie regulacyjnym dla kogeneracji - również po uwzględnieniu mechanizmu tzw. czerwonych certyfikatów.
Mimo to w perspektywie średnio- i długoterminowej nacisk UE spowoduje, iż jedynym efektywnym ekonomicznie (i nie tylko energetycznie) sposobem wytwarzania ciepła sieciowego będzie kogeneracja. Okoliczność ta musi zostać uwzględniona przez przedsiębiorstwa ciepłownicze przy długoterminowych planach w zakresie struktury wytwarzania ciepła.
((3)) Odnawialne źródła energii
Szczególnie dużo uwagi w strategii energetycznej UE poświęca się tematowi odnawialnych źródeł energii. Program 3 x 20 oznacza między innymi osiągnięcie pokrycie zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł na poziomie 20 % do 2020 roku. Centralnym aktem prawnym w tym zakresie jest dyrektywa 2009/28/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF pełne dane i polski tekst]] - PDF).
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Koncentracja na elektroenergetyce przy promowaniu i wspieraniu OZE jest w chwili obecnej charakterystyczna dla polskiego prawa w tym zakresie. Trudno jest określić jeszcze na gruncie dyrektywy, na ile polskie prawo będzie w efekcie przewidywać wsparcie lub nakaz stosowania OZE w ogrzewnictwie lokalnym. Wynika to z faktu, iż ww. dyrektywa zawiera odpowiednie zapisy w tym zakresie, przy czym zapisy te mają charakter fakultatywny. Oznacza to, że od polskiego ustawodawcy zależy dopiero to, na ile tego typu instrumenty będą miały zastosowanie również wobec lokalnych systemów ogrzewania mieszkań.
Należy się również ogólnie spodziewać, iż na polskim rynku wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych.


Wersja [12360]

Czas edycji: 2010-08-17 11:26:44. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF). //Por. też opracowanie w SWL.//
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki
Więcej na ten temat w artykule o [[ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010 zmianach w regulacji ciepłownictwa przygotowywanych w 2010 roku]].

Usunięte:
Link na ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010
Koncepcja dokumentu - podział wg źródeł zmian:
- UE
- krajowe "pięć groszy"
Dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF).
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]]).


Wersja [12358]

Czas edycji: 2010-08-17 11:19:08. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
== wpływ prawa i jego zmian na przedsiębiorstwa ciepłownicze ==
//sytuacja w sierpniu 2010 roku//

Usunięte:
== implikacje wynikające z obowiązującego i przyszłego stanu prawnego dla przedsiębiorstw ciepłowniczych ==
//opracowanie nt. stanu obowiązującego latem 2010 roku//


Wersja [12357]

Czas edycji: 2010-08-17 11:09:28. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Koncentracja na elektroenergetyce przy promowaniu i wspieraniu OZE jest w chwili obecnej charakterystyczna dla polskiego prawa w tym zakresie. Trudno jest określić jeszcze na gruncie dyrektywy, na ile polskie prawo będzie w efekcie przewidywać wsparcie lub nakaz stosowania OZE w ogrzewnictwie lokalnym. Wynika to z faktu, iż ww. dyrektywa zawiera odpowiednie zapisy w tym zakresie, przy czym zapisy te mają charakter fakultatywny. Oznacza to, że od polskiego ustawodawcy zależy dopiero to, na ile tego typu instrumenty będą miały zastosowanie również wobec lokalnych systemów ogrzewania mieszkań.
Należy się również ogólnie spodziewać, iż na polskim rynku wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych.

Usunięte:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Koncentracja na elektroenergetyce przy promowaniu i wspieraniu OZE jest w chwili obecnej charakterystyczna dla polskiego prawa w tym zakresie. Trudno jest określić jeszcze na gruncie dyrektywy, na ile polskie prawo będzie w efekcie przewidywać wsparcie lub nakaz stosowania OZE w ogrzewnictwie lokalnym. Wynika to z faktu, iż ww. dyrektywa zawiera odpowiednie zapisy w tym zakresie, przy czym zapisy te mają charakter fakultatywny. Oznacza to, że od polskiego ustawodawcy zależy dopiero to, na ile tego typu instrumenty zostaną poszerzone na ogrzewanie mieszkań przez systemy lokalne.
Należy się również spodziewać, iż na polskim rynku wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych.


Wersja [12356]

Czas edycji: 2010-08-17 11:08:06. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Koncentracja na elektroenergetyce przy promowaniu i wspieraniu OZE jest w chwili obecnej charakterystyczna dla polskiego prawa w tym zakresie. Trudno jest określić jeszcze na gruncie dyrektywy, na ile polskie prawo będzie w efekcie przewidywać wsparcie lub nakaz stosowania OZE w ogrzewnictwie lokalnym. Wynika to z faktu, iż ww. dyrektywa zawiera odpowiednie zapisy w tym zakresie, przy czym zapisy te mają charakter fakultatywny. Oznacza to, że od polskiego ustawodawcy zależy dopiero to, na ile tego typu instrumenty zostaną poszerzone na ogrzewanie mieszkań przez systemy lokalne.
Należy się również spodziewać, iż na polskim rynku wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych.

Usunięte:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Należy się również spodziewać, iż na rynku polskim wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych
Odpowiednim jest wspieranie fazy demonstracji i komer­ cjalizacji zdecentralizowanych technologii w zakresie ener­ gii odnawialnej. Dążenie do zdecentralizowanego wytwarzania energii niesie ze sobą wiele korzyści, w tym wykorzystanie lokalnych źródeł energii, większe bezpie­ czeństwo dostaw energii w skali lokalnej, krótsze odległo­ ści transportu oraz mniejsze straty przesyłowe. Taka decentralizacja wspiera również rozwój i spójność społecz­ ności poprzez zapewnienie źródeł dochodu oraz tworze­ nie miejsc pracy na szczeblu lokalnym.


Wersja [12355]

Czas edycji: 2010-08-17 10:57:39. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3). Ogólnie zaś wynikające z dyrektywy 2009/28/WE działania w zakresie wspierania OZE będą bezwzględnie oznaczały dalej idący nacisk na wykorzystanie tego typu energii nie tylko w elektroenergetyce. Należy się również spodziewać, iż na rynku polskim wiele biurokratycznych i innych istniejących jeszcze barier dla OZE zostanie stopniowo - m. in. pod naciskiem Brukseli (4) - zlikwidowanych
((1)) Proponowane działania
Wobec działań wspierania OZE należy zdaniem autora podjąć następujące kroki:
1) zidentyfikować w oparciu o dyrektywę 2009/28/WE oraz o przygotowywane krajowe akty prawne potencjalny **bezpośredni** wpływ na przedsiębiorstwa ciepłownicze;
2) przygotować warianty działań dostosowujących portfel usług przedsiębiorstwa oraz jego procesy technologiczne do wymogów prawnych i biznesowych nowego stanu prawnego;
3) wraz z wejściem w życie regulacji dotykających ciepło sieciowe wprowadzić zmiany w zakresie oferowanych produktów czy usług oraz dostosować procesy technologiczne do nowych wymogów zgodnie z wypracowanymi wcześniej wariantami;
(4) Brak efektywnej implementacji nie tylko treści ale i celu dyrektywy stanowi naruszenie Traktatów o ustanowieniu Unii Europejskiej i ich konsekwencją jest możliwość wytoczenia przeciwko Polsce postępowania o naruszeniu Traktatów na mocy art. 258 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu UE.

Usunięte:
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3).


Wersja [12354]

Czas edycji: 2010-08-16 12:37:08. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Szczególnie dużo uwagi w strategii energetycznej UE poświęca się tematowi odnawialnych źródeł energii. Program 3 x 20 oznacza między innymi osiągnięcie pokrycie zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł na poziomie 20 % do 2020 roku. Centralnym aktem prawnym w tym zakresie jest dyrektywa 2009/28/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF pełne dane i polski tekst]] - PDF).
W zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) należy spodziewać się dodatkowych i nasilających się impulsów związanych z preferencjami dla wytwarzania również ciepła z tych źródeł. Dla branży ciepłowniczej szczególne znaczenie może mieć okoliczność pojawiająca się na marginesie działań wspierających OZE - preferowanie przez UE **zdecentralizowanego wytwarzania** energii (3).
Odpowiednim jest wspieranie fazy demonstracji i komer­ cjalizacji zdecentralizowanych technologii w zakresie ener­ gii odnawialnej. Dążenie do zdecentralizowanego wytwarzania energii niesie ze sobą wiele korzyści, w tym wykorzystanie lokalnych źródeł energii, większe bezpie­ czeństwo dostaw energii w skali lokalnej, krótsze odległo­ ści transportu oraz mniejsze straty przesyłowe. Taka decentralizacja wspiera również rozwój i spójność społecz­ ności poprzez zapewnienie źródeł dochodu oraz tworze­ nie miejsc pracy na szczeblu lokalnym.
(3) Por. 6 motyw [[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF dyr. 2009/28/WE]].

Usunięte:
Szczególnie dużo uwagi w strategii energetycznej UE poświęca się tematowi odnawialnych źródeł energii. Program 3 x 20 oznacza między innymi osiągnięcie pokrycie zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł na poziomie 20 % do 2020 roku. Centralnym aktem prawnym w tym zakresie jest dyrektywa 2008/29/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF pełne dane i polski tekst]] - PDF).


Wersja [12353]

Czas edycji: 2010-08-16 12:28:47. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
>>Dyr. 2010/31/UE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013:0035:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF). Poprzednia regulacja: dyrektywa 2002/91/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:02:32002L0091:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF).>>

Usunięte:
Dyr. 2010/31/UE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013:0035:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF)
((3)) Plany na szczeblu europejskim
Regulacje przygotowywane ze strony UE:
- zmiany w zakresie efektywności energetycznej budynków - w szczególności w formie zaostrzenia reguł dyrektywy 2002/91/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:02:32002L0091:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF)


Wersja [12352]

Czas edycji: 2010-08-16 12:21:25. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- odnawialne źródła energii
((3)) Odnawialne źródła energii
Szczególnie dużo uwagi w strategii energetycznej UE poświęca się tematowi odnawialnych źródeł energii. Program 3 x 20 oznacza między innymi osiągnięcie pokrycie zapotrzebowania na energię z odnawialnych źródeł na poziomie 20 % do 2020 roku. Centralnym aktem prawnym w tym zakresie jest dyrektywa 2008/29/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:140:0016:0062:PL:PDF pełne dane i polski tekst]] - PDF).


Wersja [12351]

Czas edycji: 2010-08-16 11:31:11. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
(1) Na łamach [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia]] podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim).
(2) Por. [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/cogeneration/cogeneration_en.htm portal KE - dział Energia]] (informacje w jęz. angielskim).

Usunięte:
(1) Na łamach [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim)]]
(2) Por. [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/cogeneration/cogeneration_en.htm portal KE - dział Energia]]


Wersja [12350]

Czas edycji: 2010-08-16 11:28:17. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- kogeneracja, czyli wytwarzanie ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną;
W tym zakresie należy zdaniem autora zastosować strategię dwutorową.
Po pierwsze, wobec nieuniknionej legislacji (której ramy wytyczyły już obowiązujące dyrektywy) konieczna jest weryfikacja modelu biznesowego przedsiębiorstw w taki sposób, aby działania skierowane na podwyższanie efektywności energetycznej z jednej strony nie oddziaływały negatywnie na wynik przedsiębiorstwa (np. przez obniżenie obrotu czy marży) a z drugiej strony w celu wykorzystania na cele przedsiębiorstwa ciepłowniczego rodzącego się rynku efektywności.
Po drugie - co z punktu widzenia nauki prawa można określić jako uwagę //de lege ferenda// - należy możliwie skutecznie wpłynąć na legislację implementującą dyrektywy w taki sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której działania wskazane powyżej zostałyby uniemożliwione lub utrudnione.

//Jak kształtować legislację w zakresie efektywności energetycznej?//
Wskazane są następujące rozwiązania:
- należy doprowadzić do tego, aby promowane były projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów;
- przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie;
- promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium różnego stopnia, w jakim projekty byłyby honorowane, powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;
((3)) Kogeneracja
Zdaniem KE pozytywny efekt efektywnościowy wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem jest w Europie zbyt słabo dostrzegany (2) i powinien być promowany. W tym celu została uchwalona dyrektywa 2004/8/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:03:32004L0008:PL:PDF szczegółowe dane i tekst w języku polskim]] - PDF).
Promocja wytwarzania prądu i ciepła w skojarzeniu jest wprawdzie jeszcze nie do końca zaimplementowana w sposób konsekwentny i spójny. I tak w Niemczech branża ciepłownicza uskarża się na nierówne obciążenie fiskalne kogeneracji wynikające z konieczności zakupu certyfikatów CO2 przez dostawców ciepła z elektrociepłowni, podczas gdy ogrzewanie mieszkań innymi nośnikami (co do zasady mniej efektywnego energetycznie!) nie jest dotknięte kosztem certyfikatów CO2. Problem ten w Polsce nie jest dostrzegany, jednak co do zasady powinien być podnoszony na forum przedsiębiorstw ciepłowniczych, w szczególności wytwórców. W Polsce od dłuższego czasu podnoszony jest - i dopiero niedawno zniwelowany - zarzut kanibalizmu efektów kogeneracji u wytwórcy przez kosztowe powiązanie taryf dla energii elektrycznej z jednej i ciepła z drugiej strony. Wpływy ze sprzedaży ciepła w stosowanym w Polsce modelu regulacji negatywnie wpływają na taryfę dla energii elektrycznej (lub na odwrót), przez co nie może być mowy o pozytywnym efekcie regulacyjnym dla kogeneracji - również po uwzględnieniu mechanizmu tzw. czerwonych certyfikatów.
Mimo to w perspektywie średnio- i długoterminowej nacisk UE spowoduje, iż jedynym efektywnym ekonomicznie (i nie tylko energetycznie) sposobem wytwarzania ciepła sieciowego będzie kogeneracja. Okoliczność ta musi zostać uwzględniona przez przedsiębiorstwa ciepłownicze przy długoterminowych planach w zakresie struktury wytwarzania ciepła.
(1) Na łamach [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim)]]
(2) Por. [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/cogeneration/cogeneration_en.htm portal KE - dział Energia]]

Usunięte:
W tym zakresie należy zdaniem autora zastosować strategię dwutorową.
Po pierwsze, wobec nieuniknionej legislacji (której ramy wytyczyły już obowiązujące dyrektywy) konieczna jest weryfikacja modelu biznesowego przedsiębiorstw w taki sposób, aby działania skierowane na podwyższanie efektywności energetycznej z jednej strony nie oddziaływały negatywnie na wynik przedsiębiorstwa (np. przez obniżenie obrotu czy marży) a z drugiej strony w celu wykorzystania na cele przedsiębiorstwa ciepłowniczego rodzącego się rynku efektywności.
Po drugie - co z punktu widzenia nauki prawa można określić jako uwagę //de lege ferenda// - należy możliwie skutecznie wpłynąć na legislację implementującą dyrektywy w taki sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której działania wskazane powyżej zostałyby uniemożliwione lub utrudnione.
((2)) Jak kształtować legislację w zakresie efektywności energetycznej?
Wskazane są następujące rozwiązania:
- należy doprowadzić do tego, aby promowane były projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów;
- przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie;
- promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium różnego stopnia, w jakim projekty byłyby honorowane, powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;
(1) w [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim)]]


Wersja [12349]

Czas edycji: 2010-08-16 11:04:46. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na **efektywności energetycznej**, która to jest jednym z głównych celów UE (1). Działania na tym polu dotyczą między innymi (wybór tematów istotnych dla ciepłownictwa):
- podwyższania efektywności w oparciu o narodowe plany dotyczące efektywności energetycznej;
- wytyczne co do efektywności energetycznej budynków;
((2)) Poszczególne akty prawne i zakresy działań
((3)) Działania ogólne w zakresie efektywności energetycznej
Dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF).
((3)) Efektywność energetyczna budynków
Dyr. 2010/31/UE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2010:153:0013:0035:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy]] - PDF)
W tym zakresie należy zdaniem autora zastosować strategię dwutorową.
Po pierwsze, wobec nieuniknionej legislacji (której ramy wytyczyły już obowiązujące dyrektywy) konieczna jest weryfikacja modelu biznesowego przedsiębiorstw w taki sposób, aby działania skierowane na podwyższanie efektywności energetycznej z jednej strony nie oddziaływały negatywnie na wynik przedsiębiorstwa (np. przez obniżenie obrotu czy marży) a z drugiej strony w celu wykorzystania na cele przedsiębiorstwa ciepłowniczego rodzącego się rynku efektywności.
Po drugie - co z punktu widzenia nauki prawa można określić jako uwagę //de lege ferenda// - należy możliwie skutecznie wpłynąć na legislację implementującą dyrektywy w taki sposób, aby nie doszło do sytuacji, w której działania wskazane powyżej zostałyby uniemożliwione lub utrudnione.
((2)) Jak kształtować legislację w zakresie efektywności energetycznej?
Wskazane są następujące rozwiązania:
- należy doprowadzić do tego, aby promowane były projekty podwyższania efektywności niezależnie od sposobu ogrzewania danych obiektów;
- przedsiębiorstwa ciepłownicze powinny mieć możliwość realizacji projektów podwyższania efektywności energetycznej na każdym obiekcie;
- promowane projekty nie powinny być reglamentowane - jedynym kryterium różnego stopnia, w jakim projekty byłyby honorowane, powinien być obiektywnie określony efekt oszczędności energii;

Usunięte:
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na **efektywności energetycznej**, która to jest jednym z głównych celów UE (1)
((2)) Konkretne akty prawne
((3)) Uchwalone na szczeblu UE i implementowane w krajach członkowskich
Aktualne dyrektywy mogące mieć wpływ na sytuację prawną przedsiębiorstw ciepłowniczych, to:
- dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF);


Wersja [12348]

Czas edycji: 2010-08-16 10:28:02. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Szczególne znaczenie dla ciepłownictwa może mieć fakt, iż Komisja Europejska w swych poczynaniach w zakresie polityki energetycznej koncentruje się między innymi na **efektywności energetycznej**, która to jest jednym z głównych celów UE (1)
----
(1) w [[http://ec.europa.eu/energy/efficiency/index_en.htm portalu KE - Energia podaje się dosłownie, iż głównymi celami UE są obniżenie zużycia oraz redukcja marnotrawstwa energii (informacje w jęz. angielskim)]]


Wersja [12347]

Czas edycji: 2010-08-16 09:58:53. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji związanych z tymi sektorami energetyki dotyczy również ciepłownictwa - przynajmniej pośrednio. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.

Usunięte:
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji z tym związanych dotyczy również ciepłownictwa. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.


Wersja [12346]

Czas edycji: 2010-08-15 12:50:22. Autor: WojciechLisiewicz

Brak różnic

Wersja [12344]

Czas edycji: 2010-08-13 17:57:23. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Link na ZmianyRegulacjiCieplownictwa2010


Wersja [12343]

Czas edycji: 2010-08-13 17:56:59. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
//opracowanie nt. stanu obowiązującego latem 2010 roku//


Wersja [12342]

Czas edycji: 2010-08-13 17:38:10. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
((2)) Polityka energetyczna
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]]).
((2)) Aktualne projekty legislacyjne

Usunięte:
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]]).


Wersja [12340]

Czas edycji: 2010-08-13 17:35:50. Autor: WojciechLisiewicz

Usunięte:
@@//Prof. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], Schmalkalden 2010//@@


Wersja [12339]

Czas edycji: 2010-08-13 17:35:09. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
@@//Prof. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], Schmalkalden 2010//@@

Usunięte:
//Prof. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], Schmalkalden 2010//


Wersja [12338]

Czas edycji: 2010-08-13 17:34:54. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
//Prof. [[WojciechLisiewicz Wojciech Lisiewicz]], Schmalkalden 2010//


Wersja [12335]

Czas edycji: 2010-08-13 17:30:52. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest rządowy dokument "[[http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf Polityka energetyczna Polski do 2030 roku]]" z dnia 10 listopada 2009 roku (więcej informacji na temat polityki energetycznej rządu zamieszczonych jest na [[http://www.mg.gov.pl/Gospodarka/Energetyka/Polityka+energetyczna stronach Ministerstwa Gospodarki]]).

Usunięte:
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest


Wersja [12334]

Czas edycji: 2010-08-13 17:23:55. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
Koncepcja dokumentu - podział wg źródeł zmian:
- UE
- krajowe "pięć groszy"
((2)) Źródło niemal wszystkich trendów - UE
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji z tym związanych dotyczy również ciepłownictwa. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.
((1)) Wytyczne na szczeblu krajowym
Podstawowym dokumentem wytyczającym kierunek prac w polskiej polityce i - co za tym idzie - stanowiącym uzupełniające źródło pomocne w identyfikacji trendów politycznych i prawnych w zakresie energetyki ogólnie i ciepłownictwa w szczególności jest

Usunięte:
((1)) Źródło niemal wszystkich trendów - UE
Praktycznie wszystkie zmiany regulacji energetyki wynikają w ostatnich latach z wytycznych na szczeblu europejskim. Mimo, że prawo europejskie koncentruje się przede wszystkim na elektroenergetyce i zaopatrzeniu w gaz ziemny, to wiele regulacji z tym związanych dotyczy również ciepłownictwa. Ponadto wiele regulacji związanych z ochroną środowiska czy redukcją emisji dotyczy ciepłownictwa w sposób bezpośredni. Dlatego też próba określenia sytuacji prawnej ciepłownictwa w przyszłości bezwzględnie wymaga analizy uchwalonego już lub też planowanego prawa europejskiego.


Wersja [12333]

Czas edycji: 2010-08-13 17:18:11. Autor: WojciechLisiewicz
Dodane:
- dyr. 2006/32/WE dotycząca efektywności energetycznej ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:114:0064:0085:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF);
Regulacje przygotowywane ze strony UE:
- zmiany w zakresie efektywności energetycznej budynków - w szczególności w formie zaostrzenia reguł dyrektywy 2002/91/WE ([[http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:12:02:32002L0091:PL:PDF pełne dane i polski tekst dyrektywy tutaj]] - PDF)

Usunięte:
-


Wersja [12332]

Czas utworzenia ostatniej znanej wersji strony 2010-08-13 16:48:23. Autor: WojciechLisiewicz.