Wersja [3462]
To jest stara wersja BudowaElektrowniCertyfikaty utworzona przez WojciechLisiewicz, 2008-08-25 13:15:55.
Budowa elektrowni - certyfikaty
ramy prawne związane z tzw. certyfikatami w kontekście budowy elektrowni lub elektrociepłowni
Projektowanie i realizacja elektrowni (lub elektrociepłowni, pod pojęciem elektrowni poniżej należy rozumieć alternatywnie również elektrociepłownię) związane są od kilku lat również z tematyką różnego rodzaju "certyfikatów". Z jednej strony istnieje europejski handel uprawnieniami do emisji (wraz z zamiarem wdrożenia dodatkowego, polskiego systemu dla gazów poza CO2). Z drugiej strony istnieją tzw. świadectwa pochodzenia. Już w fazie projektu, przy obliczaniu rentowności projektu, konieczne jest uwzględnienie obydwu instytucji prawnych. Podczas realizacji projektu konieczne jest również uwzględnienie szczególnych reguł prawnych związanych z ww. instytucjami.
A. Europejski handel uprawnieniami do emisji CO2
Zgodnie z (akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje) system handlu uprawnieniami do emisji obejmuje "instalacje" w rozumieniu ustawy PrOchrŚrodow, przy czym w wydanym na mocy (akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje) rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (aktualnie z dnia 31 marca 2006 r., w załączniku) zostały ustalone instalacje objęte systemem handlu. W zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła systemem handlu uprawnień do emisji są objęte instalacje do spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej ponad 20 MW.
Oznacza to, iż w wypadku elektrowni lub elektrociepłowni podanego powyżej typu muszą zostać uwzględnione kwestie uprawnień do emisji.
1. Uprawnienia do emisji dla instalacji nowych
W wypadku powstawania nowego źródła wytwarzania objętego systemem źródło takie nie jest jeszcze objęte krajowym planem alokacji. W takich wypadkach uprawnienia do emisji są przyznawane w zezwoleniu, które każda instalacja biorąca udział w systemie musi uzyskać ((akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje)).
2. Warunki zezwolenia
Zezwolenie do prowadzenia instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji zostało uregulowane w (akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje) i nast. Zezwolenie wymaga spełnienia następujących wymogów:
a. formalnych / proceduralnych
- prowadzący instalację musi złożyć wniosek ((akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje))
- kompetentny organ (= adresat wniosku) to organ wydający zezwolenia wymagane wg prawa ochrony środowiska (np. pozwolenie zintegrowane, (akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje))
- odpowiednia treść wniosku, zawarte w nim informacje i załączniki ((akt prawny UHandelUprawEmisjaGaz nie istnieje))
b. materialnoprawnych
Przesłanek materialnoprawnych ustawa UHandelUprawEmisjaGaz nie opisuje. Dlatego też trudno jest przewidzieć, pod jakimi warunkami należy oczekiwać pozytywnej decyzji administracji. W szczególności trudne są do przewidzenia ilości certyfikatów przyznawane przez administrację w wypadku budowy nowych instalacji wytwarzających energię.
Otwarte kwestie:
- jak funkcjonuje handel uprawnieniami do emisji w wypadku spalania biomasy (też obowiązek udziału w handlu uprawnieniami do emisji?)
- jakie są reguły przydzielania certyfikatów dla obiektów nowych?
B. Świadectwa pochodzenia z odnawialnych źródeł energii
C. Świadectwa pochodzenia z kogeneracji
Please make sure that the server has write access to a folder named uploads.
Na tej stronie nie ma komentarzy