Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for BudowaElektrowniCertyfikaty


Show raw source

==== Budowa elektrowni - certyfikaty ====
== ramy prawne związane z tzw. certyfikatami w kontekście budowy elektrowni lub elektrociepłowni ==

Projektowanie i realizacja elektrowni (lub elektrociepłowni, pod pojęciem elektrowni poniżej należy rozumieć alternatywnie również elektrociepłownię) związane są od kilku lat również z tematyką różnego rodzaju "certyfikatów". Z jednej strony istnieje europejski handel uprawnieniami do emisji (wraz z zamiarem wdrożenia dodatkowego, polskiego systemu dla gazów poza CO2). Z drugiej strony istnieją tzw. świadectwa pochodzenia. Już w fazie projektu, przy obliczaniu rentowności projektu, konieczne jest uwzględnienie obydwu instytucji prawnych. Podczas realizacji projektu konieczne jest również uwzględnienie szczególnych reguł prawnych związanych z ww. instytucjami.

((1)) Europejski handel uprawnieniami do emisji CO""<sub>2</sub>""
Zgodnie z {{pu przepis="art. 5 ust. 2 UHandelUprawEmisjaGaz"}} system handlu uprawnieniami do emisji obejmuje "instalacje" w rozumieniu ustawy {{pu akt="PrOchrŚrodow"}}, przy czym w wydanym na mocy {{pu przepis="art. 6 UHandelUprawEmisjaGaz"}} rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji (aktualnie z dnia 31 marca 2006 r. wraz ze zmianą z dnia 6 marca 2007 r., obydwa dołączone poniżej) zostały ustalone instalacje objęte systemem handlu. W zakresie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła systemem handlu uprawnień do emisji są objęte **instalacje do spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej ponad 20 MW**.
Oznacza to, iż w wypadku elektrowni lub elektrociepłowni podanego powyżej typu muszą zostać uwzględnione kwestie uprawnień do emisji.

((2)) Uprawnienia do emisji dla instalacji nowych
W wypadku powstawania nowego źródła wytwarzania objętego systemem źródło takie nie jest jeszcze objęte krajowym planem alokacji. W takich wypadkach uprawnienia do emisji są przyznawane w zezwoleniu, które każda instalacja biorąca udział w systemie musi uzyskać ({{pu przepis="art. 22 ust. 3 UHandelUprawEmisjaGaz"}}).

((2)) Warunki zezwolenia
Zezwolenie do prowadzenia instalacji objętej systemem handlu uprawnieniami do emisji zostało uregulowane w {{pu przepis="art. 33 UHandelUprawEmisjaGaz"}} i nast. Zezwolenie wymaga spełnienia następujących wymogów:

((3)) formalnych / proceduralnych
- prowadzący instalację musi złożyć wniosek ({{pu przepis="art. 34 ust. 1 UHandelUprawEmisjaGaz"}})
- kompetentny organ (= adresat wniosku) to organ wydający zezwolenia wymagane wg prawa ochrony środowiska (np. pozwolenie zintegrowane, {{pu przepis="art. 34 ust. 2 UHandelUprawEmisjaGaz"}})
- odpowiednia treść wniosku, zawarte w nim informacje i załączniki ({{pu przepis="art. 35 UHandelUprawEmisjaGaz"}})

((3)) materialnoprawnych
Przesłanek materialnoprawnych ustawa {{pu akt="UHandelUprawEmisjaGaz"}} nie opisuje. Dlatego też trudno jest przewidzieć, pod jakimi warunkami należy oczekiwać pozytywnej decyzji administracji. W szczególności trudne są do przewidzenia ilości certyfikatów przyznawane przez administrację w wypadku budowy nowych instalacji wytwarzających energię. Jedynym przepisem ograniczającym ilość przyznawanych uprawnień jest {{pu przepis="art. 23 UHandelUprawEmisjaGaz"}}: uprawnień dla danej instalacji nie może być więcej, niż wynika to z pozwoleń koniecznych wg prawa ochrony środowiska.

Przy rozważaniach na temat ilości przewidywanych certyfikatów CO2 należy uwzględnić również możliwość przenoszenia uprawnień między instalacjami w wypadku, gdy jedna instalacja (np. nowa) przejmuje produkcję innej (np. starej, likwidowanej). Przeniesienie uprawnień możliwe jest na mocy {{pu przepis="art. 32 UHandelUprawEmisjaGaz"}}.

//Otwarte kwestie:
- jak funkcjonuje handel uprawnieniami do emisji w wypadku spalania biomasy (też obowiązek udziału w handlu uprawnieniami do emisji?)//

((1)) Świadectwa pochodzenia z odnawialnych źródeł energii
Na mocy {{pu przepis="art. 9a ust. 1 PrEnerg"}} w związku z {{pu przepis="art. 9e PrEnerg"}} przedsiębiorstwa energetyczne sprzedające energię odbiorcom końcowym muszą przedłożyć URE do umorzenia świadectwa pochodzenia energii z odnawialnego źródła energii. Tego typu świadectwa nie mają bezpośredniego związku z instalacją wytwarzania energii, jednak mogą mieć na nią pośredni wpływ w następujący sposób:
- o ile przy projekcie instalacji wchodzi w rachubę również elektro(ciepło)wnia oparta o odnawialne źródła energii, może ona otrzymać świadectwa pochodzenia;
- świadectwa pochodzenia mają bezpośredni wpływ na rentowność instalacji, ponieważ powodują one zwiększone wpływy z tytułu sprzedaży energii wytworzonej w instalacji.
Z tych względów kwestię tzw. "zielonych" certyfikatów, czyli świadectw pochodzenia z odnawialnych źródeł, należy uwzględnić w fazie planowania źródła.

((1)) Świadectwa pochodzenia z kogeneracji
Podobnie jak w zakresie energii (elektrycznej) pochodzącej ze źródeł odnawialnych konieczne jest również w określonym zakresie przedłożenie świadectw pochodzenia z wytwarzania skojarzonego (kogeneracja energii elektrycznej i ciepła). Obowiązek ten wynika z {{pu przepis="art. 9a ust. 8 PrEnerg"}} i został on w szczegółach uregulowany w rozporządzeniu wydanym na mocy ust. 10 tego przepisu oraz w {{pu przepis="art. 9l PrEnerg"}}.



{{files}}