Alle Kategorien:
 Baza informacji o EUWT
 Komentarze nt. EUWT
 Bibliografia EUWT
 Orzecznictwo dotyczące EUWT
 Prawo o EUWT
  E U W T Zagadnienia Ogolne
  E U W T Zagadnienia Prakt...
  Gospodarka Komunalna
  Gospodarka Przestrzenna
  Miedzynarodowe Prawo Admi...
  Zwiazek Celowy

Wiki source for ZwiazekCelowy


Show raw source

====Związek celowy w prawie polskim====

((1)) UWAGI OGÓLNE
Niniejsza analiza ma służyć w szczególności porównaniu związków celowych (ZC) z innymi formami współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego, w szczególności z [[EuropejskieUgrupowanieWspolpracyTerytorialnej EUWT]] oraz GÖZ (Transgraniczny Związek Celowy na podstawie [[UmowaZKarlsruhe1996 Umowy z Karlsruhe z 1996 r.]].

((1)) PODSTAWY PRAWNE WSPÓŁPRACY MIĘDZY JST
W Polsce podstawy prawne do współpracy w postaci związków stanowią przepisy ustawy o samorządzie gminnym ({{pu przepis="art. 64 USamorzGm"}} i nast.) oraz ustawy o samorządzie powiatowym ({{pu przepis="art. 65 USamorzPowiat"}} i nast.).

((1)) CHARAKTER PRAWNY ZWIĄZKÓW CELOWYCH
Powstanie związku następuje z chwilą jego zarejestrowania ({{pu przepis="art. 68 ust. 2 USamorzGm"}}). Z tym momentem ZC nabywa osobowość prawną. Oznacza to, że dysponuje pełną podmiotowością prawną w ujęciu cywilnoprawnym. Może być zatem samodzielnym uczestnikiem obrotu cywilnoprawnego. W czynnościach prawnych reprezentowany jest przez swoje organy ({{pu przepis="art. 38 KC"}}).
Jednocześnie ZC jest [[OsobaPrawnaPrawaPublicznego osobą prawną prawa publicznego]] (KieresFinanseKomunalne1996, str. 7). Przyjmuje się, że stanowi przykład korporacji prawa publicznego (LeonskiST1995, nr 4, str. 55 i nast.).

((1)) POSZCZEGÓLNE ZAGADNIENIA PRAWNE WSPÓŁPRACY W FORMIE ZWIĄZKÓW CELOWYCH

((2)) Przedmiot działalności związków celowych
Związki celowe gmin (CZG) oraz związki celowe powiatów (CZP) są tworzone "w celu wspólnego wykonywania **zadań publicznych**". W ten sposób zdeterminowany zostaje obszar działalności związków celowych. Pojęcie zadania publicznego wymaga osobnej analizy, stąd w tym miejscu odsyłam do odpowiedniego [[http://www.net4lawyer.com/openlaw/wikka.php?wakka=ZadaniaGminy#section_3 opracowania dot. gmin]].
Przedmiotem transferu mogą być zarówno zadania własne określone przede wszystkim w {{pu przepis="art. 7 USamorzGm"}} jak i zadania zlecone, o których mowa jest w {{pu przepis="art. 8 USamorzGm"}}. Wynika to z odesłania zamieszczonego w {{pu przepis="art. 64 ust. 5 USamorzGm"}}.
Przedmiotem przekazania mogą być tylko zadania wspólne, a więc stanowiące wspólną część kompetencji wszystkich członków.
Zadania mogą być przekazane do realizacji tylko w określonej części (Cybulska w: DolnickiUSamorzGmKomentarz, 2010, art. 65 nr 1). Wymagane jest jednak, aby każdy podmiot przeniósł taki sam zakres zadań na związek celowy. Inaczej może powstać do perturbacji w czasie realizacji zadań.
Przedmiotem delegacji nie mogą być zadania już wcześniej przeniesione na inny związek (zob. obszernie Pławecki w: JyzPlaweckiSzewcKomentarz, 2012, art. 64 nr 7).

((2)) Delegacja czy upoważnienie do wykonywania
Z uwagi na brzmienie {{pu przepis="art. 64 ust. 3 USamorzGm"}}, stanowiąym, iż prawa i obowiązki gmin uczestniczących w związku międzygminnym, związane z wykonywaniem zadań przekazanych związkowi, przechodzą na ten związek z dniem ogłoszenia jego statutu mamy w tym zakresie do czynienia z delegacją.

((2)) Skutki w zakresie wykonywania uprawnień władczych
Z uwagi na powyższe związek celowy otrzymuje również uprawnienia do wykonywania uprawnień władczych związanych z wydawaniem lokalnych przepisów lub decyzji indywidualnych (PiatekST1991, nr 1-2, s. 66; KieresST1991, str. 7; LeonskiST1995, nr 4, str. 55?; Kurzyna-Chmiel, Oświata jako zadanie publiczne, str. ?? (Pkt 6.3.)). Następuje zatem zmiana właściwości. Dotychczasowy podmiot traci funkcje władcze w zakresie przekazanym związkowi celowemu.

((2)) Skutki w zakresie odpowiedzialności
Związek wykonuje zadania na własną odpowiedzialność ({{pu przepis="art. 65 ust. 1 USamorzGm"}}). Utworzenie ZC powoduje zatem, iż gminy (w przypadku CZG) nie odpowiadają za realizację zadania wobec osób trzecich (Cybulska w: DolnickiUSamorzGmKomentarz, 2010, art. 65 nr 3).
Natomiast zauważa się, że gmina/powiat pozostają odpowiedzialne w sensie ogólnym za zaspokojenie potrzeb mieszkańców (PiatekST1991, s. 67).

((2)) Kontrola realizacji zadań publicznych
(...) Zob. KasinskiST1994

((2)) Finansowanie działalności związku
W szczególności problem dotacji oraz prowadzenia działalności gospodarczej przez związki celowe (zob. KieresFinanseKomunalne1996, str. 12). Członkowie związku mogą mu również powierzyć majątek w celu wykonania zadania.

((1)) TRANSGRANICZNE ZWIĄZKI CELOWE

((2)) Transgraniczne związki celowe w Europie
Zob. dokument dot. tzw. [[UmowaZKarlsruhe1996 Umowy z Karlsruhe z 1996 r.]].

((2)) EUWT
Zob. osobne opracowania dotyczące [[EuropejskieUgrupowanieWspolpracyTerytorialnej EUWT]]

((2)) Związki celowe na podstawie porozumień międzyrządowych
Zob. Polsko-czeskie porozumienie międzyrządowe z 8.9.1994 r.

((1)) WNIOSKI

----
CategoryZwiazekKomunalny CategoryEUWT